Usprawnia pracę jelit i zmniejsza ryzyko zakrzepów. Ta roślina jest w Polsce zapomniana
Ta roślina jest zapomniana przez wielu, a może to być spory błąd. Działanie lecznicze wykazują bowiem nie tylko jej owoce, ale również liście, korzenie i kora. Owoce tej rośliny do złudzenia przypominają z wyglądu jeżyny.
Morwa czarna nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. A wielka szkoda. Jest ona bowiem źródłem wielu wartościowych składników odżywczych i ma dużo właściwości prozdrowotnych.
Morwa czarna to drzewo, które można spotkać na terenie Europy i Azji. Jego owoce cenione są nie tylko ze względy na smak, ale również na swoje właściwości. Jednak powinniśmy przyjrzeć się również liściom, korze oraz korzeniom tej rośliny.
Morwę można zazwyczaj spotkać w trzech odmianach: czarnej, czerwonej i białej. Liście i owoce czarnej morwy są wykorzystywane zazwyczaj do sporządzania naparów, soków, herbatek czy syropów.
Co znajdziemy w czarnej morwie? Moc witamin i minerałów
W czarnej morwie znajdziemy na przykład: witaminy C i A, witaminy z grupy B, żelazo, cynk, potas, magnez i fosfor.
Morwa czarna bogata jest również w cenne związki roślinne, jak antycyjany, które mogą hamować ulatnianie cholesterolu LDL (złego), cyjanidę, czy kwas chlorogenowy.
Dojrzałe i intensywnie zabarwione morwy będą bogatsze w związki roślinne i będą miały większe właściwości antyoksydacyjne niż jagody niedojrzałe i bezbarwne.
Na co może wpływać czarna morwa? Cała gama właściwości
Spożywanie czarnej morwy może pomóc nam uregulować działanie pracy jelit. Ma bowiem działanie przeczyszczające i odkażając, co może być dodatkowo pomocne w czasie infekcji układu pokarmowego. Co więcej, regularne jedzenie owoców czarnej morwy może chronić przed występowaniem zaparć.
Czarna morwa sprawdzi się również przy przeziębieniach i innych infekcjach dróg oddechowych. Ma nie tylko właściwości przeciwbakteryjne, ale również napotne. Oprócz tego może działać wykrztuśnie.
Czarna morwa może również działać oczyszczająco na krew. Można ją uznać za naturalną detoksykację. Jej ogromną zaletą będą właściwości poprawiające krążenie i obniżające ciśnienie. Warto również zaznaczyć, że spożywana regularnie zmniejszy ryzyko wystąpienia zakrzepów i udarów mózgu.
Morwa może również obniżać poziom cholesterolu, zapobiegać stłuszczeniu wątroby i poprawiać poziom cukru we krwi. Sprawdzą się również przy zmniejszaniu stresu oksydacyjnego, co może powodować zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.
Jakie są przeciwwskazania spożywania czarnej morwy?
Po morwę nie powinny sięgać oczywiście osoby uczulone na tę roślinę. Przeciwwskazaniem będzie również niski poziom cukru oraz przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych i obniżających cholesterol.