Uwielbiacie sushi? Pamiętajcie o jednym, jeśli to ma być udany długi weekend
Lekkie, smaczne, pełne bezcennych składników, ale też pułapek. Sushi w długi weekend wydaje się kuszącym pomysłem zarówno dla tych, co kupią gotowe, jak i planują zmierzenie się z nim we własnej kuchni. Zadbaj o jakość i świeżość ryby, a jest szansa, że wyjdzie ci na zdrowie i nie pójdzie w boczki.
Sushi najlepiej spożyć od razu po przygotowaniu. Pochodzić musi z pewnego źródła, żeby mieć pewność, jak powstało. Inaczej grozi ci zatrucie pokarmowe, a może jeszcze coś gorszego.
Badania świeżego sushi zakupionego w norweskich supermarketach wykazały, że aż 48 proc. produktów można uznać za ryzykowne pod względem mikrobiologicznym. Myślisz, że w Polsce jest lepiej?
Surowe ryby i owoce morza mogą być źródłem bakterii chorobotwórczych, choćby salmonelli czy listerii oraz pasożytów. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, sushi powinno być przygotowywane ze świeżych, wysokiej jakości składników w higienicznych warunkach.
Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo spożywanych ryb i owoców morza, w zasadzie możesz już jeść sushi bez obaw.
Które sushi wybrać? Jak rozróżnić? Czy można na nim schudnąć? Potrawa jest tak popularna, że to już po prostu wypada wiedzieć.
Sushi - co to za potrawa?
Sushi znane jest w Azji od wieków, ale w obecnej postaci - niewielkich krążków lub kwadratów z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym, wypełnionych algami, surową lub gotowaną rybą lub owocami morza, niekiedy z dodatkiem warzyw lub owoców, podawana z sosem sojowym, marynowanym imbirem lub ostrym chrzanem wasabi znana jest "zaledwie" od około dwustu lat.
Niezwykle popularne na całym świecie, w tym i w Polsce, sushi uważane jest za bardzo wykwintne, smaczne i lekkostrawne, a przy tym zdrowe.
Polecany artykuł:
Czy sushi naprawdę jest zdrowe?
Wartości odżywcze sushi, więc także potencjalne korzyści, jakie odniesiemy z jedzenia tej potrawy, zależą głównie od jakości składników, które zostały wykorzystane do jego przyrządzenia.
Podstawą sushi są owoce morza oraz ryby. Ich wartości odżywcze są dobrze znane. To znakomite źródło białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, selenu, witaminy D i witamin z grupy B, a także fosforu.
Bardzo zdrowe są też wodorosty nori używane do zawijania farszu: to bogate źródło witamin, minerałów, białka, węglowodanów oraz jodu, niezbędnego dla prawidłowej pracy tarczycy.
Ryż z sushi może nie jest liderem wśród zdrowych produktów, ale jest lekkostrawny i dodaje energii. Uwaga na sos sojowy. Znakomicie komponuje się z całością, ale dostarcza sporo soli.
Sushi teoretycznie jest więc bardzo zdrowe: jak dowodzą różne badania, to jeden z tych składników diety, którym Japończycy zawdzięczają swoją długowieczność. Regularne jedzenie tej potrawy korzystnie wpływa na odporność, układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy, dobrze działa też na wzrok, tarczycę, kości i skórę.
Polecany artykuł:
Jak sprawdzić jakość sushi?
Sushi jest więc zdrowe tylko wtedy, gdy jest przyrządzone w tradycyjny sposób i z wykorzystaniem dobrej jakości składników. Szczególnie ważne są ryby i owoce morza, które muszą pochodzić z czystych i bezpiecznych łowisk. Mięso ryb hodowlanych lub łowionych w zanieczyszczonych akwenach może zawierać toksyny oraz szkodliwą rtęć.
Kupując sushi w markecie (z tzw. sushi-boxów) nie mamy pewności co do jakości składników. Możemy też sobie zaszkodzić, gdy było przechowywane w niewłaściwy sposób, co wpłynęło na jakość znajdujących się w nim surowych ryb. Niewiele wspólnego z oryginalną potrawą ma również sushi, w którego składzie są wędzone ryby czy paluszki krabowe lub dodatek majonezu.
Zamawiając sushi warto się więc upewnić nie tylko co do tego, co dokładnie jest w jego składzie, ale też skąd pochodzą ryby - najzdrowsze są te z certyfikatem MSC na opakowaniu, gdyż łowiono je w sposób zrównoważony i na bezpiecznych, wolnych od zanieczyszczeń łowiskach.
Pamiętaj, że nawet najzdrowszym składnikom nic nie pomoże, jeśli gotowe sushi zbyt długo postoi na stole, w temperaturze pokojowej. Naprawdę szybko się psuje. Szybciej niż nieapetycznie od takiego postoju wygląda.
Sprawdź: dobre źródła omega-3
Czy sushi pomaga schudnąć?
Sushi jest niskokaloryczne, sprzyja więc utrzymaniu szczupłej sylwetki. Bezapelacyjnie.
ALE uważaj jednak na nie podczas diety opartej o redukcję kalorii, bo te z sushi też trzeba uczciwie policzyć.
To sushi, które zwykle lubimy najbardziej, nie jest takie znowu tradycyjne. Oznacza rybę czy krewetkę w tempurze, czyli smażoną w głębokim tłuszczu (czasem cała rolka jest w tempurze).
Do kompletu masa nieraz rozgotowanego białego ryżu, a to przecież węglowodany proste, pozbawione błonnika czy witamin, które szybko przekształcane są w tkankę tłuszczową.
Do polskiego sushi często jeszcze wpada serek naturalny lub, wbrew wszelkiej tradycji, majonez.
Rolka takiego sushi to 100 kcal. Ale kto na jednej rolce skończy? Niby sushi jest sycące, ale u prawdziwych amatorów tego dania ucztowanie zdaje się nie mieć końca.
Sushi niejedno ma imię, czyli o nigri i maki
Jednym z najpopularniejszych rodzajów sushi jest klasyczne nigiri, które składa się z delikatnie ugniecionego kawałka ryżu, na którym umieszcza się plaster surowej ryby, często pomiędzy tymi dwoma składnikami znajduje się odrobinę wasabi, czyli zielony, pikantny sos przygotowywany z korzenia wasabi.
Innym bardzo popularnym rodzajem sushi są maki. Jest to rolka sushi, w której ryż i nadzienie są zawinięte wewnątrz nori, czyli suszonego wodorostu, a następnie krojone na mniejsze kawałki.
Te popularne w Europie, także w Polsce, bardzo trudno już kojarzyć z klasyczną kuchnią japońską.
Istnieje wiele różnych wariantów, takich jak California Roll, gdzie w środku oprócz ryżu, znajduje się paluszek krabowy, awokado, ogórek i czasami ikra.
Spicy Tuna Roll wyróżnia pikantne nadzienie z tartego tuńczyka wymieszanego z sosem chili.
Dostępne są także sushi w tempurze czy z tak niekonwencjonalnymi dodatkami jak mango, truskawki, a nawet krem czekoladowy. Popularność diety roślinnej sprawia, że coraz częściej są również opcje wegetariańskie i wegańskie.
Nawet jeśli jedzenie sushi wiąże się z pewnym ryzykiem, wśród modnych pyszności, ta wyróżnia się pozytywnie pod względem walorów zdrowotnych.