W 1,5 miesiąca obniżył poziom cholesterolu o połowę. Wprowadził tylko dwie zmiany

2023-06-12 16:40

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyny zgonów na świecie. Jednym z kluczowych czynników ryzyka jest wysoki poziom cholesterolu. Choć cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze może szkodzić. O swoje zdrowie postanowił zadbać 33-letni mężczyzna, któremu w prosty sposób udało się obniżyć jego poziom.

W 1,5 miesiąca obniżył poziom cholesterolu o połowę. Wprowadził tylko dwie zmiany
Autor: Getty Images W 1,5 miesiąca obniżył poziom cholesterolu o połowę. Wprowadził tylko dwie zmiany

Światowe zalecenia dotyczące obniżenia poziom cholesterolu obejmują stosowanie leków oraz zmianę stylu życia. American Heart Association zaznacza, że zmiany w stylu życia powinny obejmować przede wszystkim stosowanie zdrowszej dla serca diety, regularną aktywność fizyczną, utratę wagi, jeśli ktoś ma nadwagę lub cierpi na otyłość oraz unikanie dymu tytoniowego.

Obniżył cholesterol poprzez ruch i włączenie do diety zdrowych tłuszczy

U 33-letniego mężczyzny badania ujawniły podwyższony poziom cholesterolu. W jego rodzinie występowały choroby układu krążenia takie jak hipercholesterolemia. Jego rodzice stosowali leki obniżające poziom cholesterolu, a dziadek zmarł na zawał serca w wieku 54 lat.

Mężczyzna wykonywał pracę biurową. Dużą ilość czasu w ciąg dnia spędzał w pozycji siedzącej, a swoja aktywność fizyczną określił jako umiarkowaną. Pacjent za radą lekarza rodzinnego, by obniżyć poziom cholesterolu i poprawić swój stan zdrowia, postanowił zmienić przede wszystkim nawyki żywieniowe.

Do diety włączył zdrowe tłuszcze, a także zaczął więcej się ruszać. Jego przemiana trwała 6 tygodni, a opis tego przypadku został opublikowany w czasopiśmie "American Journal of Lifestyle Medicine".

Kontrola poziomu cholesterolu

Co może być przyczyną wysokiego cholesterolu?

Wysoki poziom cholesterolu można odziedziczyć, jednak często jest rezultatem niezdrowych wyborów, jakie podejmuje dana osoba. Niektóre z tych czynników można kontrolować. Chodzi o aktywność fizyczną, niezdrową dietą, używki takie jak palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, nadwagę oraz otyłość, ale na niektóre z nich pacjent może nie mieć wpływu.

Eksperci zaznaczają, że stany medyczne takie jak:

także mogą wpływać na poziom cholesterolu. Podobnie jest w przypadku niektórych leków stosowanych w leczeniu innych zdrowotnych problemów, np. trądziku lub nowotworów.

Wysokiego poziomu cholesterolu nie należy bagatelizować. Poza miażdżycą zwiększa również ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Sposób zadziała, ale nie u każdego

W ciągu 1,5 miesiąca - za sprawą diety i ćwiczeń - zdołał obniżyć całkowity poziom cholesterolu o 40,25 proc. i cholesterol LDL, zwany złym, o prawie 53 proc. - Ten przypadek pokazuje, że u niektórych osób sama zmiana stylu życia wystarcza do obniżenia umiarkowanie podwyższonego poziomu cholesterolu – zaznaczają eksperci.

Choć opis przypadku zaskakuje efektami wynikającymi ze zmian w żywieniu, należy mieć na uwadze fakt, że mężczyzna miał umiarkowanie podwyższony poziom cholesterolu, a wielu osób ma znacznie przekroczone normy, dlatego u nich modyfikacje stylu życia mogą nie wystarczyć i potrzebne będzie stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu.

Więc u tej grupy nawet włączenie zdrowych tłuszczy do diety takich jak oliwa z oliwek, niektórych ryb (łosoś, makrela, sardynki), awokado, orzechy czy tofu, może tylko nieznacznie obniżyć poziom cholesterolu, ale zawsze warto zmienić nawyki na zdrowsze.