W tych owocach i warzywach jest najwięcej pestycydów. Lepiej je ograniczyć
Zdrowe żywienie to sekret zdrowego życia. Jednak jak to zrobić w świecie, w którym trudno już o nieprzetworzone produkty czy ekologiczne uprawy? Wzięto pod lupę owoce i warzywa, żeby sprawdzić, które mają w sobie najwięcej pestycydów, a które są naturalne i bezpieczne.
EWG monitoruje zanieczyszczenia warzyw i owoców
Organizacja pozarządowa Environmental Working Group (EWG) przebadała jak co roku, owoce i warzywa pod kątem zanieczyszczeń. Na stronach prowadzonych przez aktywistów publikowane są listy tych najbardziej skażonych pestycydami i tych, które są najczystsze. Te ostatnie znane są jako „clean fifteen”.
W badaniu wzięto pod lupę ponad 46 tys. próbek 46 najpopularniejszych owoców i warzyw. Najgorzej w zestawieniu wypadły te, do których uprawy używa się najwięcej pestycydów. Na liście "brudnych" zanieczyszczonych warzyw i owoców znalazły się: truskawki, szpinak, jarmuż, zielona kapusta, brzoskwinie, gruszki, nektarynki, jabłka, winogrona, papryka (odmiany słodkie i ostre), wiśnie, jagody, zielone fasolki.
Lista najczystszych warzyw i owoców
Zgodnie z wynikami tegorocznych badań, najczystsze, czyli najmniej zanieczyszczone pestycydami są następujące owoce i warzywa: na podium - awokado, kukurydza cukrowa, ananas. Kolejna piątka to: cebula, papaja, groszek cukrowy (przebadano mrożonki), szparagi, melony miodowe.
W pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze kiwi i kapusta. Piętnastkę zamykają kolejno grzyby, mango, bataty, arbuzy i marchew.Badania dotyczyły amerykańskich warzyw, tam hodowanych i spożywanych. Jakie w Europie i Polsce warzywa są najczystsze? Nie przedstawiono podobnego rankingu dla Starego Kontynentu, ale zgodnie z opiniami specjalistów możemy spać spokojnie.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązują przepisy, które wyraźnie wskazują, jakie stężania substancji chemicznych są dopuszczalne w produktach przeznaczonych do spożycia.
- Normy w Europie są bardziej restrykcyjne. W porównaniu z rynkiem amerykańskim, w Europie liczba środków i substancji czynnych, których można używać, jest ograniczona. W Stanach Zjednoczonych panuje w tym zakresie większa dowolność – poinformowała dr inż. Marta Czaplicka, adiunkt Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w rozmowie z dziennikarzami TVN24.
Na pewno warto kupować owoce i warzywa ze sprawdzonych i rekomendowanych źródeł, aby mieć pewność, że nie znajdziemy w nich szkodliwych dla zdrowia substancji i innych niechcianych „niespodzianek”.