Warzywo, którego nie może zabraknąć w diecie 50-latków. Spowalnia proces starzenia
Z wiekiem pewne aspekty naszego życia ulegają zmianom. Jednym z takich aspektów są bez wątpienia potrzeby naszego organizmu. Zamiast uparcie stać przy dotychczasowych przyzwyczajeniach, warto z wiekiem we właściwy sposób modyfikować tryb życia i dietę. Przedstawiamy jedno z warzyw, którego nie powinno zabraknąć na stołach 50-latków.
Dieta, która spowalnia starzenie
Co się zmienia po 50 roku życia? Zwalnia praca niektórych narządów. Przybywa zmarszczek. Siwe włosy też nie należą do rzadkości. Mamy jednak też dobre wieści: choć za procesy starzenia w dużej mierze odpowiadają geny, to dobrze dobrana dieta i właściwy tryb życia mogą sprzyjać spowolnieniu tych niekorzystnych zmian.
Jak się okazuje znane warzywo, jakim jest por, może tu odegrać znaczącą rolę. Dlaczego odpowiednią porą na jedzenie porów jest właśnie 50-tka?
Co jeść po 50 roku życia?
Pory, które należą do grupy warzyw, w której znajdziemy też cebulę i czosnek, bogaty jest m.in. w kemferol. To antyoksydant, o którym wiadomo, że może m.in. zmniejszać stany zapalne w organizmie, a także zmniejszać ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz cukrzycy.
Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, mają też udowodniony wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Podobnie mogą wpływać czosnek, cebula i szczypior.
Dzięki nim zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na raka m.in. żołądka, przełyku, prostaty. Zauważono też korzystny wpływ porów na wzrok, z uwagi na bogactwo luteiny i zeaksantyny. A wiek 50+ to niestety czas sprzyjający również pogarszaniu wzroku.
Ponadto wiek 50+ może sprzyjać osteoporozie, zaś pory, z uwagi na bogactwo witaminy K, mogą zmniejszyć ryzyko tych niekorzystnych zmian w strukturze kości. Z kolei witamina C zwiększa odporność organizmu i sprzyja zdrowiu stawów oraz zachowaniu młodzieńczej cery.
Witaminy z grupy B, które znajdziemy w porze, pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Minerały takie jak mangan i miedź dodatkowo wspierają organizm, a żelazo zmniejsza ryzyko anemii, biorąc udział w procesach krwiotwórczych.
Obecny w porze błonnik to remedium na zaparcia. Ponadto zauważono korzystny wpływ tego warzywa na pracę serca i układu krążenia.