Wasabi (chrzan japoński) - właściwości i wartości odżywcze

2019-06-03 9:56

Wasabi, czyli chrzan japoński, to jedna z najmocniejszych przypraw na świecie. Swój ostry smak i intensywny zapach zawdzięcza izotiocyjanianom - związkom powstającym podczas ucierania świeżego kłącza rośliny. Odpowiadają one również za właściwości zdrowotne wasabi. Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie ma wasabi.

Wasabi (chrzan japoński): właściwości i wartości odżywcze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wasabi (chrzan japoński) - właściwości zdrowotne
  2. Wasabi (chrzan japoński) - kalorie, wartości odżywcze
  3. Wasabi (chrzan japoński) - jak się robi wasabi?
  4. Wasabi (chrzan japoński) - przeciwwskazania
  5. Wasabi (chrzan japoński) - cena, gdzie kupić?
  6. Wasabi (chrzan japoński) - zastosowanie w kuchni

Wasabi (chrzan japoński) to roślina z rodziny Brassicaceae, która występuje naturalnie w dolinach górskich rzek Japonii, Korei i na Tajwanie. Uprawiana jest także w Nowej Zelandii i Ameryce Północnej.

Na rynku wasabi dostępne jest w formie kłącza, łodygi, suszonego proszku lub pasty, którą przygotowuje się z kłącza. Jadalne są też liście tej rośliny.

Wasabi spożywa się najczęściej w formie pasty, jako dodatek do sushi, sashimi. Wasabi można wykorzystać też do doprawiania innych potraw. W Japonii popularne są słone przekąski z dodatkiem suszonego proszku wasabi wymieszanego z cukrem, olejem i solą.

Wasabi jest bardzo drogą przyprawą i trudno dostępną ze względu na wysokie koszty uprawy tej rośliny, nawet w Japonii ciężko dostać prawdziwe wasabi.

Wasabi (chrzan japoński) - właściwości zdrowotne

  • wasabi działa przeciwbakteryjne

Izotiocyjaniany zawarte w wasabi mają właściwości przeciwbakteryjne. Wykazują działanie hamujące wzrost bakterii, m.in.: Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Z tego względu wasabi może zapobiec np. zatruciom pokarmowym.

  • wasabi działa przeciwzapalne

Wspomniane już izotiocyjaniany zmniejszają stany zapalne, np. stawów. Wasabi łagodzi tym samym ból towarzyszący zapaleniu stawów.

Wasabi swój ostry smak i silny zapach zawdzięcza izotiocyjanianom - związkom powstającym podczas ucierania świeżego kłącza rośliny. Uczucie ostrości po zjedzeniu wasabi jest krótkotrwale i najmocniej odczuwane w kanale nosowym.

  • wasabi może zapobiec rozwojowi nowotworów

Włączenie wasabi do diety może zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów, np.: żołądka, sutka i czerniaka. Za właściwości przeciwnowotworowe wasabi odpowiadają izotiocyjaniany, które biorą udział w eliminacji wolnych rodników.

  • wasabi może zapobiec chorobom układu krążenia

Wasabi ma korzystny wpływ na profil lipidowy, może obniżać stężenie cholesterolu we krwi. Ponadto związki zawarte w wasabi zapobiegają agregacji płytek i powstawaniu skrzepów, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

  • wasabi łagodzi objawy astmy

Izotiocyjaniany zawarte w wasbi, zwłaszcza izotiocyjanian 6-metylosulfinyloheksylu, łagodzą objawy astmy.

Warto wiedzieć

Wasabi (chrzan japoński) - kalorie, wartości odżywcze

W 100 g:

Wartość energetyczna - 109,0 kcal
Białko - 4,8 g
Tłuszcze - 0,63 g
Cholesterol - 0,0 mg
Węglowodany - 23,54 g
Błonnik - 7,8 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Potas - 568,0 mg (16%)
Sód - 17,0 mg (1%)
Wapń - 128,0 mg (13%)
Fosfor - 80,0 mg (11%)
Żelazo -1,03 mg (10%)
Magnez - 69,0 mg (17%)
Cynk - 1,62 mg (15%)
Miedź - 0,155 mg (17%)

Witaminy

Witamina B1 - 0,131 mg (10%)
Witamina B2 - 0,114 mg (9%)
Niacyna - 0,743 mg (5%)
Witamina B6 - 0,274 mg (21%)
Foliany - 18,0 µg (5%)
Witamina A - 2,0 µg (0,2%)
Witamina C - 41,9 mg (47%)

Wartość odżywcza: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Wasabi (chrzan japoński) - jak się robi wasabi?

Źródło: youtube.com/ONLY in JAPAN

Wasabi (chrzan japoński) - przeciwwskazania

Wasabi ma też skutki uboczne. Spożywanie wasabi w dużych ilościach może prowadzić do uszkodzenia wątroby, ponieważ zawiera hepatoksynę, której w dużych ilościach wątroba nie będzie w stanie przetworzyć.

Wasabi może wywoływać alergie. Szczególnie ostrożnie powinny spożywać wasabi osoby, które mają styczność z tą przyprawą po raz pierwszy oraz osoby mające inne alergie.

Wasabi może też być niebezpieczne dla osób cierpiących na zaburzenia krzepnięcia.  Dodatkowo po spożyciu wasabi mogą wystąpić biegunki, nudności, bóle żołądka.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

Wasabi (chrzan japoński) - cena, gdzie kupić?

Oryginalne wasabi w Polsce jest bardzo trudno dostępne. Kłącza wasabi można kupić przez Internet, jednak cena za 1 kg to około 1200 zł.

Pasty wasabi lub wasabi w proszku dostępne w supermarketach i sklepach internetowych w składzie mają tylko kilka procent tej rośliny lub nie zawierają jej w ogóle. Resztę stanowią chrzan, musztarda, barwniki, aromaty oraz przyprawy.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skład podany na etykiecie.

Wasabi (chrzan japoński) - zastosowanie w kuchni

Wasabi znajduje zastosowanie w kuchni głównie jako przyprawa - najczęściej spożywa się je z sushi lub sashimi. Wasabi świetnie sprawdzi się też jako dodatek do sosów, dipów oraz ryb i mięs.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.