Wieprzowina nowej jakości trafi do naszych sklepów w 2016 r.

2015-05-22 17:22

Mięso wieprzowe jest smaczne, ale kaloryczne i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Polscy naukowcy udowodnili, że może być i mniej kaloryczne, i znacznie zdrowsze. Wieprzowina nowej jakości trafi do naszych sklepów w 2016 roku. Czego możemy się spodziewać?

Wieprzowina nowej jakości
Autor: miesięcznik Zdrowie

Spis treści

  1. Wieprzowina nowej jakości - mniej kalorii, więcej witamin
  2. Naturalna modyfikacja
  3. Bez soli i polifosforanów
  4. Będą też tradycyjne wędliny

W ciągu ostatniego półwiecza zmieniło się nasze podejście do diety: wiemy, że ma wpływ na zdrowie. Niestety wciąż jemy silnie skondensowaną energetycznie żywność, a życie stwarza coraz mniej okazji do wykorzystania zawartych w niej kalorii. W związku z tym tyjemy, częściej niż niegdyś cierpimy na choroby dietozależne, np. cukrzycę typu 2. Jak temu zapobiec? Odpowiedz jest prosta: trzeba zmienić styl życia i odżywiania, ale w praktyce to wcale nie jest łatwe. Dlatego naukowcy z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW wybrali inne rozwiązanie. Postanowili nie zmieniać nawyków konsumenta, tylko tak dostosować do nich produkcję żywności, aby skutki przyzwyczajeń były jak najmniej negatywne dla zdrowia. Przy współudziale zespołu prof. Jarosława Horbańczuka z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN i dr. inż. Tadeusza Blicharskiego z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” wyprodukowali wieprzowinę nowej jakości.

Wieprzowina nowej jakości - mniej kalorii, więcej witamin

Prozdrowotna wieprzowina ma delikatniejszy smak i zapach. Jest o 30% mniej kaloryczna od tradycyjnej oraz bogatsza od niej w witaminy, minerały, białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera więcej witaminy E i selenu, które są silnymi przeciwutleniaczami, a także żelaza, miedzi i cynku. Ogromne znaczenie ma również fakt, że samo mięso jest chudsze. Wielkim atutem nowej wieprzowiny jest mniejsza zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, większa zaś wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym omega-6 i omega-3, i to w korzystnych dla zdrowia proporcjach), które zmniejszają ryzyko miażdżycy i chorób będących jej następstwem. Dzięki zmianie proporcji między nasyconymi a wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi zdecydowanie zmniejsza się szansa, że tłuszcz śródmięśniowy zawarty w schabie czy żeberkach zatka nam naczynia krwionośne cholesterolem.

Naturalna modyfikacja

Jak uzyskano mniej kaloryczną, o wyższych parametrach odżywczych wieprzowinę? Tajemnica sukcesu tkwi w karmieniu zwierząt. Opracowano specjalnie skomponowane pasze treściwe, do których dodaje się witaminy i minerały organiczne i nieorganiczne (np. zawierają więcej niż normalnie jęczmienia bogatego w selen). W ich skład oprócz różnych gatunków zbóż wchodzą nasiona lnu, dzięki którym w mięsie jest więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Wszystkie te cenne składniki wbudowują się w tkankę mięsną świń w trakcie hodowli, dlatego są dla nas biodostępne, tzn. organizm z łatwością je przyswaja. Nowa wieprzowina jest więc naturalną żywnością funkcjonalną. Karmienie to jednak tylko część sukcesu. Został on osiągnięty także dzięki doborowi genetycznemu zwierząt, uzyskaniu specjalnej krzyżówki ras, i samej technologii chowu. Trwa on o ok. 1,5 miesiąca dłużej, zaś waga zwierząt nie przekracza 115 kg. Powyżej 120 kg świnie intensywnie otłuszczają się wewnętrznie, w związku z czym np. żeberka są mocno przerośnięte tłuszczem.

Bez soli i polifosforanów

Wieprzowina o wyższych parametrach odżywczych powinna pojawić się na rynku już w 2016 roku. Będzie o 5-10% droższa od tradycyjnej, choćby z tego powodu, że chów trwa dłużej, za to smaczniejsza i znacznie zdrowsza. Naukowcy z SGGW opracowali technologie przetwarzania i pakowania mięsa, które nie degradują jego właściwości odżywczych. Specjalne opakowania zapewnią długi termin przydatności do spożycia (10-11 dni). Zostaną one oznaczone łatwym do zauważenia znakiem graficznym i opatrzone oświadczeniami żywieniowymi dotyczącymi prozdrowotnych właściwości produktu. Nie będzie nastrzykiwana solanką, zawierającą sól (sprzyja nadciśnieniu) i polifosforany (mogą powodować zaburzenia gospodarki wapniem), która zwiększa wagę mięsa, a potem wycieka podczas obróbki kulinarnej.

Będą też tradycyjne wędliny

W sprzedaży pojawią się także wędliny wyprodukowane z takiej wieprzowiny. Do Urzędu Patentowego zostały zgłoszone wnioski dotyczące produkcji 6 asortymentów wędlin: szynki, polędwicy, baleronu, parówek, kiełbas średnio i grubo rozdrobnionych. Mają obniżoną zawartość soli, tłuszczu, kalorii (parówki zawierają ich o ok. 37% mniej), podwyższoną zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i kontrolowaną alergenność. Technologia produkcji jest tradycyjna (wędzenie, naturalne przyprawy i zioła). Nie stosuje się całej gamy dodatków, z których część może stanowić zagrożenie dla uczuleniowców i osób z nietolerancją pokarmową.

miesięcznik "Zdrowie"
Warto wiedzieć

Walory nowej wieprzowiny już zostały docenione na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” 2013-2014, gdzie zdobyła złote medale. Dziś Europa potrzebuje bowiem żywności nie tylko smacznej, ale i mniej kalorycznej, o wyższych parametrach odżywczych.