Witamina D - wciąż zażywasz, ale masz niedobór? Pewnie robisz to źle
Polacy ochoczo sięgają po suplementy i niekiedy zażywają je nawet w nadmiarze. Problem w tym, że wiele osób robi to źle. Nie tylko nie weryfikują swoich realnych potrzeb, ale też nie wiedzą, w jakich porach i w jaki sposób zażywać konkretne substancje, żeby uzyskać pożądany efekt. Podpowiadamy, jak właściwie przyjmować witaminę D.
Witamina D - sposób zażywania ma znaczenie
Witamina D i jej suplementacja jest arcyważna, szczególnie w polskim ponurym klimacie. Spędzając większość coraz mniej czasu na świeżym powietrzu, w naturalny sposób nie syntezujemy tej witaminy we właściwej dawce. Nie dziwi więc, że nawet 90 proc. Polaków może mieć stałe lub okresowe niedobory witaminy D.
CZYTAJ TEŻ: Nowe zalecenia dawkowania witaminy D. Dlaczego zmieniły się w 2024?
Niektórzy, mając świadomość, jak ważna jest witamina D dla prawidłowej pracy organizmu, suplementują witaminę D regularnie. Jednak błędy popełniane przy zażywaniu suplementów mogą powodować, że witamina wchłania się w niewłaściwy sposób. Efekt? Bierzemy witaminę D i mimo to ciągle zmagamy się z niedoborem.
Witamina D - rola w organizmie
Witamina D - cholekalcyferol – w ludzkim organizmie służy regulowaniu gospodarki wapniowej i fosforowej. Wpływa na prawidłowy stan kości. Odgrywa niebagatelną rolę we właściwej pracy układu odpornościowego. Wiadomo również, że witamina D ma korzystny wpływ na serce i układ krążenia.
CZYTAJ TEŻ: Łatwo je zlekceważyć, a konsekwencje mogą być opłakane. Oto objawy przedawkowania witaminy D
Za optymalny poziom witaminy D uważa się ok. 31-50 ng/ml. Zalecana dawka powinna uwzględniać m.in. masę ciała i wiek pacjenta. Zdarza się jednak, że u osób przyjmujących właściwą dawkę, stężenie witaminy D w organizmie wciąż jest zbyt niskie. Jaka jest przyczyna tej dolegliwości?
Przyczyny niedoboru witaminy D
U podłoża zbyt niskiego poziomu witaminy D może leżeć zażywanie jej na czczo, na pusty żołądek. Natomiast witamina D dobrze się wchłania w towarzystwie tłuszczów, w których jest rozpuszczana (dlatego osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej potrzebują większych dawek witaminy D).
Dobrze dobrane zdrowe tłuszcze to przepis na właściwe przyswajanie witaminy D. Sugeruje się, w zależności od badań, że potrzebne ku temu jest 10-30 g tłuszczu.
Jak zażywać witaminę D, żeby była dobrze wchłaniana?
Jak zatem skomponować zdrowe śniadanie? Dodaj do tradycyjnej porannej owsianki tłuste mleko, zamiast odtłuszczonego. Możesz skorzystać też z masła orzechowego, jako pożywnego energetycznego dodatku.
Do owsianki czy musli możesz dorzucić również garść orzechów. Dobrym źródłem zdrowego tłuszczu jest też owoc awokado, który może stanowić smaczny dodatek do kanapek.
Jakie jeszcze kanapki sprzyjają dobremu wchłanianiu witaminy D? Warto polecić np. kanapki z łososiem albo odpowiednio dobranymi serami. Tych samych składników możesz użyć do porannej sałatki.
Przyjmowanie witaminy D na pusty żołądek oznacza nie tylko gorsze wchłanianie tej witaminy. To również ryzyko podrażnienia śluzówki żołądka, bólu brzucha, mdłości.
Podobnie należy postępować w przypadku suplementacji innych witamin rozpuszczanych w tłuszczach, czyli witaminy A, witaminy E i witaminy K.
Specjaliści zwracają też uwagę, aby przy jednym posiłku spożywać jeden rodzaj suplementu, a kolejne, brać przy następnych posiłkach. Dzięki temu zyskujemy większe prawdopodobieństwo właściwego wchłonięcia wszystkich witamin przez organizm.