Włącz ten azjatycki składnik do codziennej diety. "Może chronić nasze neurony"
Choroba Parkinsona kojarzy się głównie z trzęsącymi dłońmi. To prawda, z powodu neurodegeneracji, do jakich zachodzi w układzie pozapiramidowym, pacjent doświadcza problemów z koordynacją ruchową. Naukowcy dostrzegli, że włączenie do diety prostego składnika, może zapobiec tej chorobie i złagodzić jej objawy.
Kuchnia azjatycka na dobre zagościła w polskiej przestrzeni i podbiła serca wielu osób. Okazuje się, że spożywanie tego rodzaju potraw to nie tylko uczta dla podniebienia, ale także korzyści zdrowotne. Tym razem pod lupę wzięto słynne wodorosty.
Wodorosty dobre na mózg. Mogą być pomocne w leczeniu parkinsona
Japońscy naukowcy przeprowadzili badania na myszach, u których wcześniej wywołali chorobę Parkinsona. Następnie część z nich karmili przeciwutleniaczami pochodzącymi z Ecklonia cava, czyli słynnych wodorostów wykorzystywanych w kuchni azjatyckiej. Pozostałe osobniki otrzymywały standardową dietę.
Wyniki wykazały, że gryzonie zjadające pożywienie pełne antyoksydantów chroniły swoje neurony odpowiedzialne za produkowanie dopaminy przed neurodegeneracją. Zredukowały się także objawy choroby Parkinsona obecne przed rozpoczęciem eksperymentu.
Naukowcy odkryli, że wspomniane przeciwutleniacze redukując ilość wolnych rodników, zapobiegały obumieraniu komórek. A to oznacza, że wodorosty Ecklonia cava mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia choroby Parkinsona.
Niemniej na ten moment mówi się o ostrożnym optymizmie, ponieważ należy opamiętać, że nie każde ustalenia poczynione na modelach zwierzęcych odzwierciedlają zastosowanie na ludziach.
Nie tylko kuchnia azjatycka. Te produkty chronią mózg
Choć zdecydowanie konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych, które ukażą, czy eksperyment na myszach daje takie same rezultaty w przypadku ludzi, to jednak zdecydowanie warto włączyć wodorosty do swojej diety.
Warto podkreślić, że nie tylko przeciwutleniacze obecne w wodorostach wykazują zdolność ochrony mózgu przed szkodliwymi czynnikami prowadzącymi do chorób neurodegeneracyjnych. Kolejnym przykładem jest np. kwas elagowy, który znajdziemy w malinach, jeżynach, winogronach czy żurawinie.
Do codziennej diety w celu ochrony neuronów warto włączyć również kwas α-liponowy i myrtenal. Tego typu antyoksydanty znajdziemy w ziemniakach, brokułach, otrębach ryżowych, pomidorach, mięsie czy szałwii.
To właśnie dzięki nim testowane myszy wykazywały zwiększoną wydajność w procesie uczenia i zapamiętywania. Dodatkowo opisane przeciwutleniacze poprawiły koordynację nerwowo-mięśniową u osobników z chorobą Parkinsona. A zatem planując menu, zdecydowanie warto postawić na posiłki bogate w wymienione wyżej składniki, by chronić mózg przed wystąpieniem zmian neurodegeneracyjnych.