Wspierają pracę żołądka, chronią serce. Włącz je do swojej diety

2023-07-09 8:56

To najpopularniejsze i najbardziej odżywcze nasiona na świecie, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie Obecnie na rynku można znaleźć ich dwie odmiany: czarną i białą. Bogate są w błonnik, białko, witaminy, minerały oraz zdrowe tłuszcze. Czarne ziarenka mają jednak subtelnie wyższą zawartość niektórych składników odżywczych, np. magnezu. Zdecydowanie warto je wprowadzić do jadłospisu. Podziękuje za to między innymi serce.

Czarny sezam
Autor: Getty Images Wspierają pracę żołądka, chronią serce. Włącz je do swojej diety

Mowa tu o nasionach sezamu, które są nieocenionym źródłem składników odżywczych. W naszym kraju najpopularniejszy jest sezam biały, lecz na świecie bardziej doceniony jest jednak czarny sezam.

Jednym z głównych powodów, dla których warto włączyć czarne nasiona do diety, jest fakt, że zbawienne wpływają na bóle stawów oraz bóle reumatyczne i nerwobóle. Ze względu na zawartość wapnia wzmacniają kości i zęby. Odpowiednia ilość tego pierwiastka zapobiega także osteoporozie, czyli przewlekłej chorobie metabolicznej tkanki kostnej.

Czarny sezam wspiera pracę serca

Ważnym składnikiem czarnego sezamu są fitosterole, które obniżają poziom "złego cholesterolu" LDL, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy czy zawału serca. Ponadto te nasiona są bogate w magnez, czyli pierwiastek dobry dla serca. Dlatego, że reguluje proces krzepnięcia krwi, wspiera prawidłową pracę serca oraz pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Sprawdź, jakie produkty są szczególnie groźne dla zdrowia

Jak dowiedli badacze z Cancer Center w Houston, czarny sezam zmniejsza ryzyko raka ze względu na zawartość sezaminy. Ten organiczny związek, zaliczany do lignanów, chroni wątrobę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki w organizmie. Co więcej, w składzie tych nasion znajdują się lignany, fitosterole (inaczej fitochemikalia) i błonnik, które mogą chronić organizm przed rozwojem raka okrężnicy.

Dba też o zdrowie jelit

Warto też wspomnieć, że czarny sezam pozytywnie wpływa na pracę jelit, zapobiega zaparciom i reguluje wypróżnianie. Wspiera też prawidłową pracę wielu narządów, m.in. żołądka, trzustki, śledziony, wątroby czy nerek.

Regularne spożywanie czarnego sezamu działa także korzystnie na metabolizm energetyczny organizmu oraz poprawia jakość wzroku. Te nasiona, obfitujące w witaminę E, zmiękczają naskórek oraz sprawiają, że skóra staje się promienna, zdrowa i odżywiona.