Wygładza skórę i pomaga w odchudzaniu. Wystarczy zaledwie pół szklanki dziennie

2024-01-19 11:00

Mówi się, że sok pomidorowy to jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Korzyści z niego płynące są ogromne: wspiera pracę serca, poprawia trawienie, pielęgnuje skórę i wspomaga odchudzanie. Wystarczy już pół szklanki dziennie, by organizm otrzymał cenny zastrzyk polifenoli i antyoksydantów.

Wygładza skórę i pomaga w odchudzaniu. Wystarczy pół szklanki dziennie
Autor: Getty Images

Czym najlepiej zastąpić kawę? Jeśli każdy poranek zaczynasz od nieśmiertelnej małej czarnej albo mlecznego latte, to na pewno zdajesz też sobie sprawę z tego, że nie jest to najzdrowszy wybór. Po nocnym odpoczynku nasz organizm potrzebuje przede wszystkim nawodnienia i zastrzyku składników mineralnych. Tymczasem kawa, która w teorii ma pobudzić nasz organizm do działania, nie tylko wypłukuje z niego część ważnych minerałów, ale też może odwadniać, jeśli nie zadbamy o picie odpowiedniej ilości innych płynów.

Poranne rytuały są kluczowe dla ustawienia tonu na resztę dnia. Wielu z nas sięga po kawę lub herbatę, aby dodać sobie energii i przygotować się do nadchodzących wyzwań. Jednak istnieje napój, który może zaoferować znacznie więcej niż tylko chwilowy zastrzyk energii. Mowa o soku pomidorowym, prawdziwej bombie polifenoli, która nie tylko zaspokaja głód, ale także budzi lepiej niż kawa.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Dlaczego warto pić sok pomidorowy?

Sok pomidorowy może nie cieszyć się taką popularnością jak jego owocowi konkurenci, ale z pewnością zasługuje na uwagę. Łączy w sobie dwa smaki: słodki i kwaśny, co sprawia, że jest idealnym napojem na poranny zastrzyk energii. Co więcej, mimo że w jednej szklance znajduje się zaledwie 26 kcal, sok pomidorowy jest świetną przekąską, która daje uczucie sytości.

Zawiera stosunkowo wysoką zawartość białka, stanowiącego nawet 17 proc. jego zawartości, oraz jest źródłem błonnika. Nie zawiera natomiast zbyt wielu węglowodanów czy tłuszczu. Szklanka soku pomidorowego dostarcza aż 540 mg potasu, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wokoło jednej czwartej.

Ponadto jest źródłem witamin K, A i B6, a także silnego przeciwutleniacza - witaminy C. Zawiera też magnez i wapń.

Korzyści z picia soku pomidorowego

Regularne picie soku pomidorowego oferuje szereg korzyści dla zdrowia. Potas i magnez, kluczowe pierwiastki dla układu sercowo-naczyniowego, mogą wzmacniać serce i naczynia krwionośne, normalizować ciśnienie tętnicze krwi, a także niwelować obrzęki.

Likopen, silny antyoksydant obecny w pomidorach, może zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu, a także zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.

Sok pomidorowy na trądzik i nie tylko

Sok pomidorowy świetnie nawadnia i pomaga w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej, co może przysłużyć się osobom aktywnym fizycznie, ale też tym, którzy chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Dzięki wysokiej zawartości potasu może także pomóc w pozbyciu się objawów cellulitu.

Regularne picie soku pomidorowego to także gwarancja sprawnej pracy układu pokarmowego, w tym jelit. Może także łagodzić stany zapalne skóry, trądzik, a nawet wspomagać leczenie. Sok pomidorowy to napój, który zasługuje na miano superfood. Jego regularne spożywanie może przynieść szereg korzyści dla zdrowia, od poprawy pracy serca i układu krwionośnego, przez wspomaganie trawienia, aż po poprawę stanu skóry. Warto więc rozważyć włączenie go do swojej codziennej diety i cieszyć się pełnią zdrowia każdego dnia.