Wystarczy jedna szklanka, a wzdęcia miną. Koniecznie wypij ją przed snem
Wzdęcia to kłopotliwy i wstydliwy problem, który dotyka każdego z nas. Często to efekt niewłaściwej diety i spożywania ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza o później porze. Wtedy najlepiej szukać naturalnych sposobów na pozbycie się problemu. Na rynku można spotkać wiele ziół, jednak przy drodze rośnie coś, co pozwoli szybciej pozbyć się dolegliwości. Wystarczy zrobić prosty napar i wypić wieczorem.
Problem wzdęć jest dość powszechny i dotyka kobiety w okresie menopauzalnym ale i każdego, kto choć raz przesadził z jedzeniem wzdymających potraw. Dlatego chcąc pozbyć się wstydliwej przypadłości dobrym rozwiązaniem jest bazowanie na naturalnych środkach. Pomocny będzie chmiel.
Szyszki chmielu na wzdęcia. Zrób napar, a poczujesz ulgę
Wzdęcia to nie tylko brzuch przypominający balon, ale często również uczucie bólu. Gazy nagromadzone w jelitach sprawiają, że zaczynamy odczuwać poważny dyskomfort. Zwłaszcza w pozycji siedzącej. Jeśli problem ma charakter nawracający należy bezwzględnie udać się do lekarza, ponieważ tego typu objaw może zwiastować poważne problemy zdrowotne.
Natomiast chcąc odczuć ulgę bez konieczności sięgania po leki, warto wykorzystać prozdrowotne działanie chmielu. Szyszki tej rośliny rosną często przy polnych drogach i oplatają leśne zarośla. Wystarczy je zebrać, wysuszyć i sporządzić z nich napar. Już 10 sztuk wystarczy, by po zalaniu wrzątkiem zrobić ziołową herbatkę, która przynosi ulgę.
Już w starożytności ceniono chmiel za jego uspokajające i rozkurczowe działanie. Ponadto roślinie przypisywano zdolności przyspieszające trawienie, przez co skutecznie radzi sobie z nieprzyjemnymi wzdęciami. Gorycze chmielowe pobudzając wydzielanie kwasów żołądkowych, dlatego z powodzeniem można stosować tę roślinę podczas nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach, czy innych problemach z układem trawiennym.
Chmiel nie tylko na trawienie. Wypij a zaśniesz jak dziecko
Szyszki chmielu mają także wiele innych zalet. Jedną z najbardziej cenionych jest działanie uspokajające i wyciszające. Dlatego dobrze jest sięgać po herbatkę wieczorem, by rano obudzić się z płaskim brzuchem i wypoczętym ciałem oraz umysłem.
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeanalizowali wpływ chmielu także na stany depresyjne, czy zaburzenia lękowe. Z badań wynika, że zawarty w roślinie metylobutenol, a także olejek eteryczny może być stosowany w stanach napięcia, niepokoju, nerwicach czy w trudnościach w zasypianiu.
Właściwości uspokajające zawarte w szyszkach chmielu zmniejszają wrażliwość niektórych ośrodków w rdzeniu przedłużonym i kręgowym hamując tym samym przenoszenie bodźców do mózgu. Dzięki temu łatwiej nam zasnąć i zmniejsza się uczucie lęku. Naukowcy zaznaczyli również, że chmiel zwyczajny jest często stosowany razem z innymi roślinami o właściwościach sedatywnych. Oznacza to, że stanowi jeden ze składników preparatów mających na celu zminimalizowanie uczucia napięcia i niepokoju.