Zapomnij o aspirynie. Kora z tego drzewa kryje potężne związki, które zwalczają wirusy

2023-11-17 14:15

Już nasze babcie wykorzystywały wyciąg z kory wierzby do zwalczania gorączki. Naukowcy wciąż badają związki, jakie się w niej kryją. Wpadli na trop substancji, która świetnie radzi sobie ze zwalczaniem wirusów. Czy dzięki temu odkryciu kora wierzby stanie się skutecznym remedium na przeziębienie?

Zapomnij o aspirynie. Kora z tego drzewa kryje potężne związki, które zwalczają wirusy
Autor: Getty Images Zapomnij o aspirynie. Kora z tego drzewa kryje potężne związki, które zwalczają wirusy

Kora wierzby określana jest potocznie "roślinną aspiryną" ze względu na skład i właściwości. Jej potencjał prozdrowotny dostrzegł w IV w. p.n.e. grecki lekarz i jeden z prekursorów współczesnej medycyny Hipokrates. W starożytnym Rzymie pisano też o walorach wyciągu z kory wierzby – można o nich przeczytać w pismach Pilniusza Starszego i dziele "De Materia Medica" Pedaniusa Dioscuridesa.

Przeciwwirusowe działanie kory wierzby

Swoje właściwości kora wierzby zawdzięcza salicynie, czyli substancji redukującej zbyt wysoką temperaturę ciała i wspomagającej procesy przeciwzapalne. Ma jednak w sobie znacznie więcej cennych związków chemicznych, które mogłyby być pomocne w walce z wirusami.

Infekcje wirusowe  a choroby serca

Już kilka lat temu skład kory wierzby znalazł się pod lupą fińskich badaczy z University of Jyväskylä. Według nich herbata wierzbowa ma działanie przeciwwirusowe. Na łamach czasopisma "Frontiers in Microbiology" napisali, że dodali "ekstrakty z gorącej wody i kory wierzby" do hodowli ludzkich komórek płuc, które wcześniej zakażono różnymi wirusami (m.in. wirusem przeziębienia OC43 czy wirusem SARS-CoV-2).

Obserwacje przeprowadzono w "standardowych" warunkach w dwóch etapach. Najpierw wprowadzono wirusy do hodowli, które błyskawicznie przedostały się do komórek. W rezultacie 70 proc. obumierało. Z kolei, gdy badacze zaaplikowali ekstrakt z wierzby za pomocą pipety, pozostawało przy życiu nawet 90 proc. komórek. Zauważyli pod mikroskopem, że po tej ekspozycji wirusy były podziurawione i kołysały się w pożywce hodowlanej.

Kora wierzby wciąż na celowniku

Uczeni wciąż przyglądają się ekstraktom z kory wierzby. Występuje ponad 400 gatunków drzew i krzewów z rodziny Salix. Mają jedną cechę wspólną – łączy je kora, lecz w różnych odcieniach (od jasnozielonego do czarno-brązowego) w zależności od gatunku i wieku gałęzi. Od tysięcy lat wykorzystywano ją do zwalczania różnego rodzaju bolesnych i gorączkowych dolegliwości.

Co więcej, farmaceuci traktują korę wierzby jako substancję leczniczą, a jej właściwości prozdrowotne przypisują salicynie. Nawet została ona uwzględniona w Farmakopei Europejskiej.