Zaprzyjaźnij się z „wrogiem” z dzieciństwa. Oczyści organizm, poprawi stan włosów

2024-04-09 12:51

Picie naparów ziołowych to znakomita alternatywa dla tradycyjnych herbat. Są smaczne, zdrowe, orzeźwiające. To idealny pomysł na wiosnę, aby nie tylko sięgać po ziołowe herbatki, ale i przyrządzać je samemu. Do takich napojów niewątpliwie należy herbata z pokrzywy. Kiedy najlepiej zbierać pokrzywy do ususzenia. I kluczowe pytanie: jak to zrobić?

Zaprzyjaźnij się z „wrogiem” z dzieciństwa. Oczyści organizm, poprawi stan włosów
Autor: GettyImages Zaprzyjaźnij się z „wrogiem” z dzieciństwa. Oczyści organizm, poprawi stan włosów

Napar na anemię, piękne włosy, oczyszczenie i zdrowie pęcherza 

Najlepsze, jeśli chodzi o walory zdrowotne, są świeże liście pokrzywy. Wiosna to idealny moment, aby skorzystać z atutów młodych pokrzyw. Ten chwast, nasz „wróg” z dzieciństwa, sprzyja odchudzaniu, oczyszczaniu organizmu z toksyn, wzmacnia i wspiera w walce z anemią.

Jeśli masz problem ze słabymi, wypadającymi włosami, i tu przyda się sięganie po napar z pokrzywy. Jest ona niezastąpiona, jeśli chodzi o dbanie o stan włosów, czy kondycję skóry.

Poza tym herbatka z ziele pokrzywy może mieć bakteriobójcze działanie. Pokrzywa działa też moczopędnie, co oznacza, że niesie szereg korzyści dla układu moczowego, ułatwia też pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Jak i kiedy zbierać pokrzywy na herbatę? 

Najlepszym momentem na zbieranie pokrzyw jest właśnie wiosna: kwiecień czy maj. To gwarantuje jej świeżość, delikatność i maksimum korzyści dla zdrowia. Zaleca się, aby nie zbierać pokrzyw już w okresie kwitnienia.

Oznacza to, że sezon na zbieranie pokrzyw nie jest długi. Zatem lepiej nie zwlekać, ale do zbiorów się przygotować i ruszać na „polowanie” na młode zdrowe pokrzywy.

Jak zbierać pokrzywy? Nie jest to wcale oczywiste, bo pokrzywy mogą boleśnie parzyć. Przede wszystkim warto pamiętać, aby zbierać rośliny z dala od ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych.

Poza tym lepiej też unikać okolic pól uprawnych, co do których nie mamy pewności, czy uprawy są ekologiczne. Jeśli na polach są stosowane np. pestycydy, mogą one przedostawać się również do okolicznych roślin.

CZYTAJ TEŻ: W tych owocach i warzywach jest najwięcej pestycydów. Sprawdź listę na 2024 rok

Zbierając pokrzywy, nie zrywaj całych roślin. Odcinaj 4 górne poziomy liści. Pomocne będą rękawiczki, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych oparzeń.

Zebrane liście opłucz, a potem rozłóż lub rozwieś do suszenia. Dobrze wysuszone pokrzywy nie tracą swojej zielonej barwy. Kiedy liście są już całkiem ususzone, można je przechowywać w puszkach jak na herbatę, pilnując, aby nie zawilgotniały.

Jak zrobić herbatkę z pokrzyw? 

Pokrzywę parzy się, zalewając kilka łyżeczek wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem, przez 1-10 minut. Można też zalać wrzątkiem świeże liście, wtedy wystarczy zaparzać je przez minutę. 2-3 szklanki tego naparu każdego dnia, to optymalna ilość.

Zastosowanie pokrzywy - do jedzenia i do pielęgnacji 

Co ciekawe, po wystudzeniu można użyć naparu z pokrzywy jako płukanki do włosów. Niektórzy również płuczą usta tym naparem, ponieważ doceniają antybakteryjne działanie pokrzyw. Liście pokrzywy można zastosować też w inny sposób. Jedną z metod jest użycie jej jako składnika smoothie, a inną... dodanie do past na kanapki. Smacznego!