Zerwij teraz i zrób sok na zimę. Dzięki niemu zbijesz gorączkę w mgnieniu oka

2024-07-13 7:29

Kiedyś agrest rządził w każdym ogródku działkowym i na straganach. Dziś coraz trudniej go spotkać. Szkoda bo to owoc wyśmienity, a domowy sok z niego jest niezastąpiony w sezonie infekcji. Zrób go koniecznie, jeśli tylko masz dostęp do owoców, na które teraz jest sezon.

Zerwij je z krzaczka i zrób sok na zimę. Dzięki niemu zbijesz gorączkę w mgnieniu oka
Autor: GettyImages

To nieprawda, że agrest (Ribes uva-crispa) to krzew o cierpkich owocach. Gdy te są mocno dojrzałe, może cię zaskoczyć ich słodycz.

Pomimo tego agrest nie smakuje wielu osobom, szczególnie wtedy, gdy chcą go spożyć w najzdrowszej formie, czyli wraz z grubą, czasem pokrytą włoskami, skórką.

Agrest jest bardzo zdrowy, dlatego nie rezygnuj łatwo. Pomyśli przynajmniej o wspaniałych przetworach na zimę.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Agrest - dlaczego jest zdrowy

Owoce agrestu zawierają sporo cennych składników odżywczych, w tym witaminy z grupy B, wit. A, C, a także potas, fosfor, wapń, magnez, sód i żelazo.

Znajdziesz w nich także błonnik i bezcenny dla zmęczonych oczu żółty barwnik, czyli luteinę.

Agrest ma niewiele kalorii, usprawnia pracę jelit i generalnie sprzyja szczupłej sylwetce. Pomaga również obniżyć poziom "złego" cholesterolu, wzmacnia serce, układ odpornościowy i nerwowy.

Sok z agrestu - na co pomaga

Nie masz ochoty na świeże owoce? To wykorzystaj sezon na agrest - właśnie jest jego szczyt, a skończy się w sierpniu - inaczej. Zbierz owoce na świeży sok.

Według medycyny ludowej, to niezastąpiony środek przeciwgorączkowy. Faktycznie, agrestowy sok ma działanie przeciwzapalne, ale pamiętaj, że sprawdzi się raczej wtedy, gdy gorączka nie jest zbyt wysoka. Nie zastąpi też leków u dzieci.

Sok z agrestu ma też obniżać ciśnienie tętnicze, łagodzić objawy zwyrodnienia stawów, zapobiegać silnym bólom przy dnie moczanowej, działać żółciopędnie i moczopędnie, a także pomagać przy obfitych miesiączkach.

Raczej nie demonizuj jego mocy. Traktuj go jako środek wspomagający, jeśli nie masz przeciwwskazań do jego spożywania.

Trzeba też pamiętać, że tradycyjne soki, oparte na recepturze pełnej białego cukru, wcale takie zdrowe nie są. Czasem można dostać soki bez cukru i warto się zastanowić, czy nie byłoby najlepiej właśnie takie wybierać.

Kto nie powinien jeść agrestu

Dżemy, soki, koktajle, sałatki, desery - jest sporo zastosowań agrestu w naszej kuchni. Są jednak sytuacje, gdy jego spożywanie wcale nie wychodzi na zdrowie.

Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością. Słodki, czerwony agrest aż się o to prosi, a potem nadmierne spożycie może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych, wzdęć i biegunek, zwłaszcza u osób z wrażliwym układem pokarmowym.

Jeśli chorujesz na wrzody żołądka lub dwunastnicy, choroby zapalne jelit lub niewydolność nerek, raczej unikaj agrestu i pamiętaj, że twoja dieta powinna być skonsultowana z lekarzem bądź dietetykiem klinicznym.

Tak czy owak - agrest przyda się zawsze. Rozgniecione owoce możesz wykorzystać jako naturalny, delikatny peeling.

Sonda
Lubisz agrest?