Dodaj odrobinę do kawy, możesz tylko zyskać. Duża paczka kosztuje kilka złotych
Na naszych stołach króluje głównie w świątecznych deserach i ciastach. Warto jednak sięgać po niego nie tylko od święta, ale też dodawać codziennie do kawy - poprawia bowiem pamięć, zdolność koncentracji oraz funkcje poznawcze. A przy tym jest tani!
Cynamon to przyprawa, którą można kochać albo nienawidzić, ze względu na swój dość intensywny smak i aromat budzi bowiem zazwyczaj dość skrajne emocje.
Pozyskiwany jest z kory drzewa Cinnamomum, które w naturalnych warunkach rośnie przede wszystkim w Azji. Stosowano go już w starożytności i od wieków przypisywano mu szereg cennych właściwości zdrowotnych. Niektóre z nich znalazły potwierdzenie w wynikach współczesnych badań naukowych.
Badania sugerują, że ma on właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, a nawet przeciwnowotworowe. Niektóre prace naukowe wykazały również, że zawarte w cynamonie związki bioaktywne mogą poprawiać funkcje mózgu, zwłaszcza pamięć i uczenie się, a także funkcje poznawcze.
Cynamon bardzo dobrze działa na ludzki mózg
Przeglądu badań dotyczących wpływu cynamonu na mózg dokonał niedawno zespół naukowców z Birjand University of Medical Sciences w Iranie. Wyniki tej analizy opisali w artykule w czasopiśmie Nutritional Neuroscience.
Naukowcy przyjrzeli się w sumie 2655 badaniom na temat właściwości cynamonu, dostępnym w internetowych bazach danych, w tym PubMed, Scopus, Google Scholar i Web of Science. Pod lupę ostatecznie wzięli wyniki 40 prac, oceniając wiele aspektów metodologicznych. Na koniec przeanalizowali wyniki. A te w większości przypadków sugerowały, że cynamon może pozytywnie wpływać zarówno na pamięć, jak i na funkcje poznawcze.
"Badania in vivo wykazały, że używanie cynamonu lub jego składników, takich jak eugenol, aldehyd cynamonowy i kwas cynamonowy, może pozytywnie oddziaływać na funkcje poznawcze" – napisali w swoim artykule badacze.
"Badania in vitro wykazały również, że dodanie cynamonu lub aldehydu cynamonowego do pożywki komórkowej może zmniejszyć agregację tau, amyloidu β i zwiększyć żywotność komórek".
Dodawaj codziennie do kawy, nie pożałujesz
Co to oznacza w praktyce? Główny wniosek płynący z tych badań jest taki, że cynamon warto włączyć na stałe do menu. Sugestia jest taka, że wystarczy już niewielka ilość, ale spożywana regularnie. Niekoniecznie przy tym trzeba jeść go "na surowo" - dla wielu osób byłoby to zresztą nie do pomyślenia.
Można go dodawać do kawy, albo stosować produkty, które go zawierają - dowodzą badacze, przytaczając wyniki dwóch badań klinicznych.
W ich trakcie przeprowadzono dwa eksperymenty: w jednym poproszono nastolatków o żucie gumy cynamonowej, z kolei uczestnicy drugiego badania proszeni byli o jedzenie 2 g cynamonu na białym chlebie. Lepsze efekty przyniosło to pierwsze badanie - żujący gumę nastolatkowie byli spokojniejsi, poprawiła się również ich pamięć.
"Cynamon i niektóre jego aktywne składniki mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, poprawiając pamięć i zdolność uczenia się” – napisali badacze w swoim artykule. Jak dodali, większość badań wykazała, że cynamon może być przydatny w zapobieganiu i zmniejszaniu upośledzenia funkcji poznawczych - a to z kolei sugeruje, że mógłby być stosowany wspomagająco w leczeniu chorób pokrewnych (przebiegających z upośledzeniem tych funkcji) - tu konieczne są jednak dalsze badania.