Żołędzie - czy są jadalne? Właściwości i zastosowanie
Żołędzie są pełne ważnych składników odżywczych i witamin. Mają niewiele kalorii, jednak zawierają także szkodliwe dla zdrowia garbniki. Dlatego jedz je, ale nie na surowo! Jak jeść żołędzie i co zawierają? Sprawdź.
Spis treści
- Żołędzie - bezpieczne do jedzenia?
- Żołędzie - właściwości odżywcze
- Żołędzie - przygotowanie do spożycia. Ługowanie
- Żołędzie - smak. Mąka z żołędzi
- Żołędzie - jak zrobić kawę z żołędzi?
Żołędzie kiedyś były o wiele powszechniejsze - i tak, jedzono je. Są one zaliczane do orzechów, jak wiemy rosną na dębach, których w Polsce nie brakuje. Żołędzie uważa się za pokarm dla zwierząt - przykładowo dzików w lesie, ale czy wiedzieliście, że ludzie również mogą je spożywać? Że żołędzie pełne są właściwości odżywczych i witamin? Do dziś z żołędzi produkuje się mąki, nalewki, ale może je także jeść same. Jak?
Żołędzie - bezpieczne do jedzenia?
W żołędziach znajdziemy garbniki, które są odpowiedzialne za ich złą reputację. Garbniki, czyli związki roślinne, mogą być szkodliwe spożywane w dużych ilościach. Bywa także, że są one uważane za związek, który utrudnia przyswajanie substancji odżywczych z pokarmów. Ponadto garbnikom przypisuje się właściwości uszkadzające wątrobę.
Czy można więc jeść żołędzie? Tak! Większość szkodliwych związków jest wypłukiwana z żołędzi w trakcie ich moczenia lub gotowania. Nie ma przeciwwskazań, żeby jeść tak przygotowane żołędzie.
Żołędzie - właściwości odżywcze
Przypomnijmy tylko, że żołędzie są szczególnie bogate w potas, żelazo, witaminy A i E, a w dodatku - niskokaloryczne (144 kcal/28 g). We wspomnianych 28 gramach znajdziemy:
- Białko: 2 gramy
- Tłuszcz: 9 gramów
- Węglowodany: 15 gramów
- Błonnik: 4 gramy
- Witamina A: 44% RDI
- Witamina E: 20% RDI
- Żelazo: 19% wskaźnika RDI
- Mangan: 19% RDI
- Potas: 12% RDI
- Witamina B6: 10% RDI
- Foliany: 8% RDI.
*RDI - referencyjne dzienne spożycie
Naukowcy zidentyfikowali również ponad 60 korzystnych związków roślinnych w żołędziach, w tym katechiny, resweratrol, kwercetynę i kwas galusowy - silne przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić komórki przed wolnymi rodnikami.
Żołędzie - przygotowanie do spożycia. Ługowanie
Na czym polega ługowanie żołędzi? Proces ten jest prosty - choć czasochłonny. Ługowanie żołędzi polega na moczeniu ich w wodzie z dodatkiem popiołu z drzew liściastych, najlepiej dębu. Taniny rozpuszczają się w wodzie, a ta nabiera brązowego koloru. I teraz uwaga - moczymy i płuczemy żołędzie do momentu, aż woda przestanie zabarwiać się na kolor brązowy.
Żołędzie - smak. Mąka z żołędzi
Żołędzie nie mają zbyt wyrazistego smaku, zwłaszcza po moczeniu. Można przygotować z nich mąkę, mogą być dodatkiem do potraw. W celu przygotowania mąki z żołędzi, żołędzie po ługowaniu należy wysuszyć, a kiedy woda odparuje - zmielić. Uwaga - wypieki z samej mąki żołędziowej są znacznie twardsze od swoich odpowiedników z innych mąk, dlatego zalecamy łączenie mąki żołędziowej z pszenną. Mąka żołędziowa ma orzechowy smak.
Żołędzie - jak zrobić kawę z żołędzi?
Aby zrobić kawę z żołędzi potrzeba najpierw poddać je ługowaniu. Potem trzeba je wysuszyć i uprażyć, a następnie rozdrobnić. W medycynie ludowej przyjęło się, że kawa z żołędzi może leczyć biegunki, wspierać układ odpornościowy. Kawa z żołędzi jest dobra dla osób, które nie mogą pić zwykłej kawy.