Zwiększa ryzyko 45 chorób, ale jemy go codziennie. Eksperci: tylko taka ilość jest bezpieczna
Poprawia smak potraw, uzależnia bardziej niż substancje psychoaktywne i jest niemal wszędzie. Jednak nie od dziś wiadomo, że cukier to "biała śmierć". W najnowszych wytycznych eksperci podali konkretne ilości, które w świetle obecnej wiedzy wydają się bezpieczne dla zdrowia. Ile cukru dodanego można zatem spożywać każdego dnia?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i inne organizacje eksperckie od dawna sugerują, by ograniczyć dzienne spożycie cukru dodanego do mniej niż 10 proc. całkowitego dziennego spożycia energii. To jednak niewiele mówi przeciętnemu odbiorcy takich zaleceń.
Dlatego najnowsze wytyczne w tym temacie są jaśniejsze. Opublikowano je w The British Medical Journal, i dotyczą one zarówno cukru dodanego (czyli nie tego, który naturalnie znajduje się w warzywach czy owocach), jak i napojów słodzonych cukrem.
Ile cukru można jeść codziennie? Nowe zalecenia
W nowych wytycznych eksperci są zgodni: zalecają ograniczenie dodanego cukru do około sześciu łyżeczek dziennie i ograniczenia napojów słodzonych cukrem (a więc nie tylko napojów gazowanych, ale też np. dosładzanych napojów owocowych czy warzywnych) do jednej porcji tygodniowo - zalecane jest nie więcej, niż 355 ml na tydzień.
Zalecenia te wydano po kompleksowym przeglądzie dowodów ukazujących powiązania między spożyciem cukru, a 45-cioma skutkami zdrowotnymi.
Potwierdzono znaczące szkodliwe powiązania między spożyciem cukru a 18 skutkami endokrynologicznymi lub metabolicznymi, w tym cukrzycą, dną moczanową i otyłością; 10-cioma chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, zawał serca i udar mózgu, a także siedmioma typami nowotworów (w tym rakiem piersi, prostaty i trzustki), a także 10-cioma innymi schorzeniami, w tym astmą, próchnicą zębów i depresją.
Analizy dokonali naukowcy z Chin i USA. Ich przegląd objął w sumie 73 istniejące już metaanalizy oraz 8601 artykułów opisujących wpływ spożycia cukru na zdrowie. Zanim wyciągnęli wnioski, ocenili jakość każdej pracy oraz prawdopodobieństwo dowodów.
"Dowody są bardzo mocne"
W podsumowaniu raportu naukowcy potwierdzili, że żadne wiarygodne badania naukowe nie wykazały korzystnego wpływu cukru na zdrowie. Dowody są za to bardzo mocne, jeśli chodzi o niekorzystny wpływ. Napoje słodzone cukrem są istotnie powiązane ze wzrostem masy ciała.
Spożycie jakiejkolwiek potrawy słodzonej cukrem (w porównaniu z produktami bez jego dodatku) wiąże się ze zwiększoną akumulacją tłuszczu w wątrobie i mięśniach. Dane naukowe wskazują również, że każde zwiększenie spożycia cukru o 25 g dziennie wiąże się z 22 proc. wzrostem ryzyka raka trzustki.
Naukowcy są zdania, że mimo wielu badań na ten temat nadal brakuje jednoznacznych dowodów dotyczących związku ze spożyciem cukru i rozwojem nowotworów, dlatego konieczne są tu dalsze badania. Dodają, że wyniki tego badania - w połączeniu z wytycznymi WHO, Światowego Funduszu Badań nad Rakiem i Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem - to kolejny dowód na to, by drastycznie ograniczyć spożycie cukrów dodanych.
Polecany artykuł: