Pomaga pozbyć się wzdęć i obniży cholesterol. Rusza sezon na "włochaty" owoc

2023-07-20 14:37

Agrest, choć nieco zapomniany, jest uważany za jeden z najzdrowszych owoców. Ciemne odmiany agrestu mają nawet więcej wartości odżywczych niż popularne owoce, takie jak wiśnie, jabłka czy maliny. Polecany przy wielu dolegliwościach owoc powraca do łask.

Pomaga pozbyć się wzdęć i obniży cholesterol. Rusza sezon na włochaty owoc
Autor: Getty Image

Agrest (Ribes uva-crispa) to krzew należący do rodziny agrestowatych, podobnie jak nasze rodzime porzeczki. W Polsce jest popularnie uprawiany, choć w dzikiej formie można go spotkać w Afryce, Azji i Europie. Ten krzew, obdarzony smacznymi i zdrowymi owocami, ponownie cieszy się rosnącą popularnością w przydomowych ogrodach.

Agrest - składniki odżywcze

Agrest, choć mniej popularny niż jego kuzynka, porzeczka, dostarcza wiele cennych składników odżywczych. Owoce agrestu zawierają witaminę C, witaminę B6, witaminę A, witaminę E, kwas foliowy, niacynę (witamina PP), tiaminę, ryboflawinę oraz minerały, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, sód i żelazo. Są również bogate w luteinę, pektyny, błonnik i kwasy organiczne.

Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania agrestu

Agrest ma niską zawartość kalorii, a jednocześnie obfituje w cenne związki i substancje, takie jak błonnik, kwas jabłkowy i kwas cytrynowy, które przeciwdziałają zaparciom i wzdęciom. Spożywanie agrestu przyczynia się do utrzymania zdrowego układu pokarmowego, przyspiesza przemianę materii i pomaga w kontrolowaniu prawidłowej masy ciała. Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia agrestu nie ograniczają się jednak tylko do układu trawiennego i metabolizmu. Spożywanie agrestu przyspiesza metabolizm, korzystnie wpływa na serce, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, pomaga w odkwaszeniu organizmu, łagodzi objawy stresu i zapobiega rozwojowi nowotworów. Agrest pomaga również obniżyć poziom "złego" cholesterolu, wzmacnia serce, układ odpornościowy i nerwowy. Ma działanie uspokajające, pozytywnie wpływa na pamięć i poprawia koncentrację. Wspiera również zdrowie oczu, łagodzi objawy zwyrodnienia stawów, zapobiega silnym bólom przy dnie moczanowej, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, poprawia stan skóry oraz działa żółciopędnie i moczopędnie.

Przeciwdziałanie zaparciom i niedokrwistości. Polecany kobietom w ciąży

Dzięki wysokiej zawartości błonnika, który stymuluje perystaltykę jelit, oraz kwasom jabłkowemu i cytrynowemu, które wspierają proces trawienia, agrest może być skutecznym sposobem na zaparcia. Wystarczy spożywać dwie porcje świeżych owoców (zawierających skórkę i pestki) dziennie. Dodatkowo, agrest poprawia apetyt i wspomaga procesy trawienne.Agrest jest źródłem żelaza i kwasu foliowego, dlatego jest zalecany kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na niedokrwistość. Ponadto, agrest zawiera dużą ilość witaminy C, która pomaga w przyswajaniu żelaza. W medycynie ludowej spożycie owoców agrestu jest zalecane w przypadku obfitych miesiączek i częstych krwotoków.

Przeciwwskazania do spożywania agrestu

Pod względem kulinarnym agrest jest bardzo wszechstronny. Można go jeść na surowo lub używać do przygotowywania dżemów, soków, koktajli, deserów i sałatek. Jest również doskonały w łazience - rozgniecione owoce mogą być używane jako naturalny peeling. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie agrestu może prowadzić do dolegliwości żołądkowych, wzdęć i biegunek, zwłaszcza u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy, zapalenie okrężnicy i jelit oraz niewydolność nerek powinny unikać spożywania agrestu.

Poradnik Zdrowie - Warzywa