Czy dieta uchroni cię przed anemią?
Czy dieta może zapobiec anemii? Anemia czyli niedokrwistość objawia się niskim poziomem czerwonych krwinek lub zbyt małą ilością hemoglobiny. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Jak można zadbać o prawidłowy poziom żelaza?
Spis treści
- Czy wystarczy prawidłowa dieta, by zapobiec anemii?
- Zasady diety zapobiegającej anemii
- Gdy masz stwierdzony niedobór żelaza
- Nie pomyl anemii ze zwykłym zmęczeniem! [WIDEO]
Czy właściwa dieta uchroni nas przed anemią? Czy zadbanie o produkty bogate w żelazo zapobiegnie anemii? Nie zawsze tak się dzieje. To zależy, jaka jest przyczyna anemii.
Anemia, nazywana niedokrwistością, najczęściej następuje z powodu niedoboru żelaza. Przyczyny tego niedoboru mogą być jednak różne. Anemię może wywołać po prostu brak odpowiedniej ilości żelaza w diecie, ale zdarza się, że problem polega na zaburzeniach wchłaniania żelaza.
U kobiet dość często przyczyną anemii jest utrata żelaza w wyniku obfitych krwawień. Wtedy dieta powinna być szczególnie bogata w żelazo. O anemii, zanim zbadamy krew, świadczą: osłabienie, senność, bladość skóry i błon śluzowych oraz męczenie się przy niewielkim wysiłku fizycznym.
Czy wystarczy prawidłowa dieta, by zapobiec anemii?
Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć odpowiedniej ilości żelaza oraz składników, które ułatwiają jego przyswajanie i magazynowanie: witaminy B12, kwasu foliowego oraz pierwiastków: miedzi, manganu i kobaltu, a także witaminy C.
Zasady diety zapobiegającej anemii
- Najlepsze żelazo, tzw. hemowe jest w produktach pochodzenia zwierzęcego - krwistych mięsach oraz jajach. Tego rodzaju żelazo jest najlepiej przyswajalne. Dlatego w diecie osób skłonnych do anemii powinny się znaleźć te produkty. Jedz także ryby bogate w witaminę B12.
- Uzupełnieniem dla żelaza zawartego w mięsie mogą być zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, sałata, szczypiorek, natka z pietruszki) także bogate w żelazo i zawierające dodatkowo kwas foliowy.
- Roślinnego, niehemowego żelaza dostarczają także produkty zbożowe z pełnego przemiału - mąki razowe, kasze, płatki owsiane, rośliny strączkowe, kakao oraz orzechy laskowe. Wchłanianie żelaza z produktów zbożowych i roślin strączkowych jest jednak utrudnione nie tylko ze względu na postać żelaza ale także na zawartość fitynianów ograniczających przyswajanie żelaza. W kakao zaś są szczawiany działające w podobny sposób. Dlatego u osób ze skłonnością do anemii jedzenie tylko tych produktów może nie wystarczyć - powinny sięgnąć po mięso, jaja i ryby.
- Produkty bogate w żelazo staraj się łączyć z tymi, które zawierają duże ilości witaminy C. Ta witamina jest bardzo potrzebna dla prawidłowego przyswajania i metabolizowania żelaza. Jedz więc czerwoną paprykę, natkę z pietruszki, pomidory, brokuły, kapustę świeżą, a zwłaszcza kiszoną i kiszone ogórki.
- Ogranicz: herbatę. Zawiera taniny utrudniające przyswajanie żelaza. Staraj się więc nie łączyć tego napoju z jedzeniem produktów bogatych w żelazo (np. zrezygnuj z herbaty po obiedzie). Ogranicz także kawę, ze względu na zawartość szczawianów.
- Unikaj: zupek w proszku, konserw, Pepsi coli i Coca coli oraz wędlin peklowanych . Zawierają duże ilości fosforanów, które upośledzają wchłanianie żelaza.
Czytaj też:
- Dieta przy anemii bogata w żelazo - tygodniowy jadłospis
- Jak poprawić złe wchłanianie żelaza w anemii
Gdy masz stwierdzony niedobór żelaza
Wtedy sama dieta na ogół nie wystarczy, by uzupełnić zapasy żelaza w organizmie. Trzeba przyjmować przepisane przez lekarza preparaty żelaza. Doustnie (wtedy pamiętamy, żeby przez godzinę po zażyciu preparatu nie pić herbaty, kawy czy kakao i nie jeść produktów ze składnikami upośledzającymi wchłanianie żelaza. Warto natomiast zjeść bogate w witaminę C cytrusy lub paprykę czy kiszoną kapustę. Jeśli masz problem z wchłanianie żelaza w jelicie cienkim lekarz może przepisać żelazo w zastrzykach lub podać laktoferynę - białko z mleka poprawiające wchłanianie.
Czytaj też: Prawidłowa hemoglobina w ciąży: jak zapobiec anemii w ciąży?