Detoks krzemowy - zasady i efekty 7-dniowego detoksu gryką, prosem, owsem i orkiszem

2016-07-25 0:20

Podstawą 7-dniowego detoksu krzemowego są zboża bogate w krzem: gryka, proso (kasza jaglana), owies. Polecany jest dla osób, które mają słabe trawienie, problemy z układem kostnym lub stawami, borykających się z pasożytami i grzybami np. candidą. Nadaje się dla osób starszych, również tych z chorobami serca. Pomaga też zachować młodość i elastyczność skóry.

Detoks krzemowy
Autor: Karolina i Maciej Szaciłło

Spis treści

  1. Dla kogo polecany jest detoks krzemowy?
  2. Ogólne zasady detoksu:
  3. Co najlepiej pić w trakcie detoksu krzemowego?
  4. Jakie suplementy warto przyjmować w czasie detoksu krzemowego?
  5. Jak możesz wspomóc proces oczyszczania?
  6. Trzydniowe menu krzemowe

Chciałbyś się oczyścić w możliwie jak najmniej radykalny sposób, jednocześnie nie rezygnując ze smaku? Nie wyobrażasz sobie jednak jedzenia przez 7 dni praktycznie tych samych dań? A może zastanawiasz się, czy – będąc w podeszłym wieku – powinieneś się w ogóle oczyszczać? Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań jest pozytywna, detoks krzemowy jest propozycją dla Ciebie.

„Jaki jest wspólny mianownik detoksu jaglanego i orkiszowego wymyślonego przez św. Hildegardę z Bingen?” – zapytał mnie Maciek, kiedy opracowywaliśmy plany kolejnych kuracji oczyszczających. „Obie te metody wykorzystują kasze?” – odpowiedziałam niepewnie pytaniem. „Prawie… Obie te metody wykorzystują zboża bogate w krzem!” – poprawił mnie mój podekscytowany mąż. „Wyobraź sobie delikatny detoks oparty na zbożach (m.in. kasza jaglana, orkisz, kasza gryczana i owies) oraz owocach i warzywach bogatych właśnie w krzemionkę. Do tego niewielka ilość lekkostrawnej surowizny i dużo pieczonych lub parowanych warzyw. Do picia skrzyp, «woda krzemowa» i dodatkowo odżywczy (i również zawierający krzem) i oczyszczający sok z buraka, marchwi i jabłka, a na dodatek ziemia okrzemkowa” – radośnie wymieniał. Spodobało mi się.

Z czego wynika nasz zachwyt krzemem? Krzem nazywany jest pierwiastkiem życia. Jak pisze Nadieżda Siemionowa w „Szkole zdrowia”: „Krzem to atomowa jednostka strukturalna łącząca mózg z ciałem. Gdy krzemu w organizmie jest zbyt mało, praca połączeń jest zakłócona. Rezultatem jest choroba (…)”. Krzem odpowiada za wchłanianie około 70 minerałów! Na tej liście znajdują się między innymi wapń, fluor czy cynk. Jeśli brakuje go we krwi, zmniejsza się jego zawartość w ściankach naczyń krwionośnych, za których elastyczność odpowiada. Bierze on również udział w produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za sprężystość i młody wygląd skóry.

Dla kogo polecany jest detoks krzemowy?

Detoks, który opracowaliśmy, świetnie nadaje się dla osób starszych, również tych z chorobami serca. Dla wszystkich, którzy mają słabe trawienie, problemy z układem kostnym lub stawami. Dla osób, które dłużej chcą zachować młodość i elastyczność skóry. Również dla tych borykających się z pasożytami i grzybami np. candidą. Jest to doskonała metoda dla osób, które doświadczyły efektu jojo. Wpadają z diety w dietę, spowalniając swój metabolizm i zaburzając poczucie bezpieczeństwa - słodkawy smak zbóż je przywraca. Z kolei ze względu na rozgrzewającą naturę termiczną większości zastosowanych przez nas zbóż (wyjątek stanowi kasza jaglana, która jest neutralna) detoks ten można stosować na początku wiosny, jesienią lub zimą. Nie polecamy używania tej metody latem.

Ogólne zasady detoksu:

• Ajurweda doprecyzowuje godziny jedzenia poszczególnych posiłków. Ustalenie takiego rytmu dnia jest szczególnie ważne w trakcie oczyszczania. Skorzystamy z niego również w detoksie krzemowym. Śniadanie staraj się jeść między 7.00 a 9.00. Obiad w godzinach południowych (od 12.00 do 14.00). Pamiętaj, że jest to najważniejszy posiłek dnia. Kolację w opcji idealnej powinieneś zjeść przed zachodem słońca. Możemy jednak ogólnie przyjąć, że optymalnie między godziną 17.00 a 19.00 i najpóźniej 3 godziny, zanim położysz się spać.

• Nie pij w trakcie posiłków. Płyn rozrzedza soki trawienne i gasi tzw. ogień trawienny. Pić powinieneś około 30 minut przed i po posiłku.

• Wszystkie posiłki przygotuj na świeżo, czyli w dniu, kiedy zamierzasz je zjeść. Nie odgrzewaj jedzenia w kuchence mikrofalowej.

• Odczekaj 2-4 godziny, nim siądziesz do kolejnego posiłku. W tym czasie poprzedni powinien być już całkowicie strawiony.

• W trakcie detoksu boli Cię głowa lub masz nudności? To normalna reakcja organizmu na proces oczyszczania. Jeśli źle się czujesz, możesz pominąć jeden z posiłków. Upewnij się jednak, że wypijasz wystarczająco dużo wody, która wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

• Nie podjadaj! Jedz tylko o wyznaczonych godzinach.

• Każdy dzień rozpocznij od 1-2 szklanki ciepłej wody z cytryną i imbirem. Wypij ją od razu po przebudzeniu. Około 20-30 minut później wypij szklankę soku z buraka, marchwi i jabłka.

• Każdego dnia jemy tylko jeden rodzaj zboża. Przygotowaliśmy dzień gryczany, jaglany, owsiany lub orkiszowy. Trzeciego dnia (i szóstego) wybierz orkisz lub owies w zależności od dostępności i tego, który z nich bardziej Ci służy.

• Jeśli masz taką możliwość w trakcie detoksu, korzystaj z ekologicznych warzyw i owoców.

• Detoks krzemowy, podobnie jak wszystkie inne opisywane przez nas metody, szczególnie w przypadku poważnych zaburzeń i przewlekłych chorób, należy skonsultować z lekarzem (prowadzącym lub integracyjnym, czyli łączącym medycynę naturalną z konwencjonalną). Może on również pomóc wybrać najlepszą metodę oczyszczania.

Co najlepiej pić w trakcie detoksu krzemowego?

Woda - jednym z podstawowych warunków bezpiecznego i efektywnego oczyszczania organizmu jest picie dużej ilości wody – nawet do 2-3 litrów dziennie. Podobnie jak w przypadku detoksu ajurwedyjskiego polecamy ciepłą wodę z cytryną i/lub imbirem (proporcja: około 1 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i 2 plasterki imbiru na 1 litr ciepłej wody). Termos z tak przygotowaną wodą noś zawsze przy sobie.

Świetnym napojem, który zwiększy ilość krzemu w diecie i oczyści organizm jest sok z buraka, marchwi, jabłka i cytryny. Dlaczego? Burak znany jest ze swoich właściwości oczyszczających krew. Nawilża jelita, korzystnie wpływa na wątrobę i pomaga w przypadku zaparć, które mogą się pojawić w trakcie detoksu. Jego działanie wzmacnia sok z marchwi stymulującej wydalanie odpadów, działającej moczopędnie i usuwającej bakterie gnilne w jelitach. Marchew jest ponadto pokarmem silnie zasadowym. Zarówno burak, jak i marchew są źródłem krzemu. Jabłko z kolei, dzięki zawartości pektyn, ma zdolności usuwania cholesterolu, toksyn, a nawet metali ciężkich.

W trakcie tego detoksu gorąco polecamy również herbatkę ze skrzypu, której aż 20% stanowi rozpuszczalna w wodzie organiczna krzemionka. W skład skrzypu wchodzą również bioflawonoidy i kwasy organiczne. Obecność roślinnych odpowiedników estrogenów – fitosteroli – sprawia, że jest ona szczególnie korzystna dla kobiet.

Uwaga: chcesz dodatkowo wzbogacić wodę krzemem i tym samym poprawić jej tzw. strukturę fizykochemiczną? Jak pisze cytowana już Siemionowa w „Szkole zdrowia”, czarny krzemień przekazuje wodzie homeopatyczne dawki związków dwutlenku krzemu. Aby w pełni skorzystać z jego właściwości, możesz wodę filtrowaną lub z butelki przelać do szklanego lub ceramicznego, dużego dzbanka, do którego na dno włóż parę czarnych krzemieni. Można je znaleźć na polnej drodze podczas spaceru lub zamówić przez internet. Przed użyciem należy je dokładnie wyparzyć, np. zagotowując w garnku z wodą.

Jakie suplementy warto przyjmować w czasie detoksu krzemowego?

Ziemia okrzemkowa - okrzemki mają ponad 30 milionów lat! Są tworzone z podobnych do alg mikroorganizmów, które uległy procesowi cementowania. Występują właśnie pod postacią ziemi okrzemkowej. Ma ona wiele korzyści zdrowotnych, wśród których na uwagę zasługuje oczyszczanie. Pojedyncza dawka ziemi okrzemkowej zawiera miliony ujemnie naładowanych pancerzyków okrzemek. Przyciągają one m.in. dodatnio naładowane bakterie, grzyby, pleśnie, toksyny, pestycydy, pozostałości po lekach, a nawet metale ciężkie! Ponadto ta składająca się z około 85% organicznej krzemionki ziemia przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania prawie każdego ważnego organu, m.in. serca, wątroby i płuc. Uwaga: ziemię okrzemkową możesz przyjmować zmieszaną z poranną wodą (najlepiej rozrobić ją w połowie szklanki wody ze względu na jej ziemisty smak) zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – od 3 do 15 gramów dziennie (zaczynając od najmniejszej dawki i obserwując reakcję swojego organizmu). Ziemia okrzemkowa (spożywcza; diatomit) jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością i w sprawdzonych sklepach internetowych.

Jak możesz wspomóc proces oczyszczania?

Oddychanie przeponowe - czy wiesz, że nawet ponad 70% toksyn z organizmu jest usuwanych właśnie podczas oddechu? Jednym z najefektywniejszych, tym samym najprostszych i niewykorzystanych sposobów oddychania jest właśnie oddychanie przeponowe. Wystarczy usiąść wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem i położyć prawą dłoń na brzuchu. Nabierając powietrze, wypełniasz brzuch jak balon, a przy wydechu opróżniasz go. Oddychaj w ten sposób od 5 do 10 minut. W miarę możliwości w trakcie dnia staraj się świadomie wpływać na każdy swój wdech i wydech tak, aby stały się przeponowe.

Uwaga: w trakcie detoksu możesz wykonywać to ćwiczenie nawet dwa razy dziennie: rano po prysznicu i wieczorem przed pójściem spać. Dodatkowo możesz zamknąć oczy, co pomoże Ci się wyciszyć i uspokoić.

Kąpiele w soli – pamiętam swoje zdziwienie, kiedy w trakcie jednego z delikatnych detoksów, które przed laty przeprowadziłam, zasugerowano mi kąpiele w 10 kilogramach soli! „Szaleństwo!” – pomyślałam. Postanowiłam jednak na przekór spróbować. Opłacało się. Po kilku dniach czułam się o kilka kilogramów lżejsza. Sól nie tylko ściągała toksyny z mojego ciała. Pomagała mi również pozbyć się obrzęków, czyli nadmiaru wody. Później kąpiele solne (w 2-4 kilogramach) stosowałam również w ciąży, gdy pod koniec ostatniego trymestru zaczęły mi dokuczać obrzęki… Maciek wytłumaczył mi dlaczego kąpiele w słonej wodzie (również morskiej) są tak korzystne. Dzięki soli organizm pozbywa się toksyn, ale wchłania mikroelementy w niej zawarte. Rozpoczyna się obustronnie korzystna wymiana. Najbardziej polecamy kąpiele w soli himalajskiej (zawiera ponad siedemdziesiąt mikroelementów).

Uwaga: do kąpieli w soli używaj zawsze tej nierafinowanej np. kamiennej (tzw. do przetworów), morskiej lub himalajskiej. Warto wiedzieć, że stężenie fizjologiczne soli człowieka wynosi 0,9%. Im więcej soli dodasz do wody i tym samym większa będzie różnica między wspomnianym stężeniem fizjologicznym a stężeniem soli w kąpieli, tym mocniejszy będzie proces oczyszczania.

Trzydniowe menu krzemowe

CODZIENNIE przed śniadaniem: sok z buraka, marchwi, jabłka i cytryny Składniki: • 1 burak • 2 marchewki • 1 jabłko • sok z 1/2 cytryny. Do wyciskania soku korzystamy z sokowirówki lub wyciskarki ślimakowej. Wypijamy go około 30 minut przed śniadaniem. Uwaga: codziennie rano przyrządzaj świeży sok. Jeśli masz problemy z trawieniem, pij sok rozcieńczony z ciepłą wodą.

DZIEŃ GRYCZANYŚniadanie: mus z kaszy gryczanej i owocówObiad: kasza gryczana z sałatką z ogórka kiszonegoKolacja: zupa ogórkowa z kaszą gryczaną

DZIEŃ JAGLANYŚniadanie: kasza jaglana z pieczonymi jabłkamiObiad: kasza jaglana z parowanym batatemKolacja: indyjska pomidorowa z kaszą jaglaną

DZIEŃ OWSIANY lub ORKISZOWYŚniadanie: Owsianka/orkiszanka bez gotowaniaObiad: Kasza z curry i parowanym fenkułemKolacja: orientalny krupnik

Detoks krzemowy
Autor: materiały prasowe Detoks krzemowy
Detoks krzemowy
Autor: materiały prasowe Detoks krzemowy
To ci się przyda

Szczegółowy plan odżywiania podczas tygodniowego detoksu krzemowego, wraz z przepisami, zawarty jest w książce Karoliny i Macieja Szaciłłów „Detoksy dla zdrowia i urody, czyli jak oczyścić swój organizm” (Wydawnictwo Zwierciadło). Znajdziesz w niej też opisy 6 innych tygodniowych kuracji oczyszczających: detoks ajurwedyjski, detoks chiński, detoks "w płynie", detoks chlorofilowy, detoks owocowy oraz kurację osuszającą i zwiększającą odporność. Poradnikzdrowie.pl jest patronem medialnym tej książki - polecamy!