Dieta antyestrogenowa Ori Hofmeklera: regulacja gospodarki hormonalnej
Dieta antyestrogenowa Ori Hofmeklera jest dla ciebie, jeśli próbowałaś już wszystkiego: ekstremalnych kuracji odchudzających, głodówek i ćwiczeń ponad siły. Dieta ta pomoże ci schudnąć, oczyścić organizm i wyregulować gospodarkę hormonalną. Odpowiedni sposób żywienia zredukuje nadmiar estrogenów, które są odpowiedzialne za większość chorób cywilizacyjnych, w tym otyłość i nadwagę.
Spis treści
- Skażone środowisko i żywność to źródło syntetycznych estrogenów
- Nadmiar estrogenów przyczyną otyłości i nadwagi
- Dieta antyestrogenowa inna niż wszystkie
- Według diety antyestrogenowej aby nie tyć, należy unikać:
- Zalecane w diecie antyestrogenowej
- Przykładowy jadłospis w diecie antyestrogenowej
- Faza trzecia: pomaga utrzymać odpowiednią równowagę hormonalną organizmu
Dieta antyestrogenowa, według jej pomysłodawcy Ori Hofmeklera, opiera się na założeniu, że nadmiar estrogenów w organizmie to główna przyczyna nadwagi i otyłości, chorób cywilizacyjnych oraz spadku witalności, pojawiających się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może to zmienić odpowiednie żywienie.
Skażone środowisko i żywność to źródło syntetycznych estrogenów
Współczesne środowisko skażone jest ogromną ilością substancji chemicznych, które działają w organizmie jak żeńskie hormony płciowe czyli estrogeny. Ksenoestrogeny, bo taka jest ich nazwa, występują w tworzywach sztucznych, zabawkach, PCV, dezodorantach, perfumach, pastach do zębów, wypełnieniach stosowanych w stomatologii, kosmetykach, lakierach do paznokci, sprejach. Na syntetyczne estrogeny można też natknąć się w mięsie, produktach sojowych a nawet wodzie pitnej. Dostają się tam wraz moczem kobiet, które biorą tabletki antykoncepcyjne. Zatrucie środowiska to nie jedyne źródło estrogenów. Kolejnym jest żywność, która ma wpływ na zmianę profilu hormonalnego organizmu. Do tej grupy należą: produkty sojowe, zawierające estrogeny o budowie sterydowej, dynia, szałwia oraz warzywa i owoce, pryskane pestycydami, również mięso zwierząt czy ryb z dodatkiem hormonów. Taki miszmasz, może namieszać w gospodarce hormonalnej organizmu, m.in prowadząc do nadwagi i otyłości.
Wady i zalety
Dieta antyestrogenowa jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, zaczyna też podbijać inne kraje (Europa Zachodnia, Izrael). Interesują się nią nie tylko osoby z nadwagą, ale także wszyscy, którzy chcą się zdrowo odżywiać. Stosują ją nawet sportowcy i żołnierze elitarnych służb rosyjskich oraz izraelskich. Nadal jednak nikt jej dokładnie nie zbadał, więc nie wiadomo czy w ogóle działa. Jej twórca Ori Hofmekler nie jest dietetykiem ani lekarzem, ale... komandosem, modelem i dziennikarzem. Minusem tego programu jest też obowiązek stosowania specjalnych suplementów, a te można kupić tylko na stronie internetowej i w sklepach Hofmeklera.
Nadmiar estrogenów przyczyną otyłości i nadwagi
Gromadzisz tłuszcz w okolicach ud i brzucha? To właśnie efekt „estrogenowej dominacji”, powstałej od hormonów, które są wytwarzane w organizmie oraz zjadane ze związkami chemicznymi. U mężczyzn nadmiar krążących we krwi estrogenów blokuje produkcję testosteronu, powiększa piersi i gromadzi tłuszcz w okolicach brzucha, ud i pośladków, podobnie dzieje się u kobiet. U obu płci następuje spadek libido, chroniczne zmęczenie i spada odporność.
Dieta antyestrogenowa inna niż wszystkie
Wyregulowanie gospodarki hormonalnej wg Hofmeklera odbywa się trzyetapowo. Pierwszy etap trwa około tygodnia. Polega na detoksykacji wątroby. Podczas jej trwania jesz świeże owoce i warzywa (szczególnie kapustne, najlepiej świeże), niskotłuszczowy jogurt, jaja organiczne, fasolę, produkty pełnoziarniste, nie hodowane ryby, oraz naturalnie dojrzewający ser np. parmezan. W kolejnym etapie dokładasz więcej produktów antyestrogenowych i dobrych tłuszczy (np. oliwa). Oliwki, świeże orzechy, ziarna słonecznika, dyni też dają antyestrogenowy efekt. Trzecia faza, zalecana na całe życie, uznaje jedzenie hodowanego naturalnie mięsa oraz makarony, pieczywo. Można je jeść tylko do posiłku wieczornego. Według autora, najlepszą porą ostatniego posiłku jest godzina 21. Wtedy organizm dokładniej, bo bez pośpiechu, trawi oraz uruchamia mechanizmy hormonalne (np. produkcję hormonu wzrostu) spalające tłuszcz i zapewniające witalność.
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, a przy tym jeść zdrowo, smacznie i bez wyrzeczeń. Skorzystaj z Jeszcolubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!
Według diety antyestrogenowej aby nie tyć, należy unikać:
- Ryb oraz drobiu, wołowiny, wieprzowiny hodowanej i zabijanej na masową skalę. Lepiej zapłać więcej za organiczne mięso, które nie zostało napompowane hormonami. Jeśli uważasz, że jest za drogie kup go mniej. Dzięki temu zmniejszą się twoje porcje.
- Soi zawierającej genisteinę i daidzeinę. Oba związki wykazują działanie hormonalne. W kulturze wschodniej była ona używana do obniżenia popędu płciowego.
- Piwa. Chmiel wykazuje działanie estrogenowe i zmniejsza libido. To dzięki niemu mężczyźni stają się "man boobs", czyli facetem z piersiami.
- Korzystania z pojemników plastikowych oraz folii. Absolutnie nie podgrzewaj ich. Ftalany przechodzą do żywności, zmieniając ją w hormonalną.
- Owoców i warzyw pryskanych chemicznymi środkami ochrony. Zamiast na zwykłym straganie, kupuj je w sklepie ze zdrową żywnością.
- "Antybakteryjnych" produktów z triklosanem. Są to mydła, pasty do zębów, płyny do mycia naczyń. Triklosan, posiada strukturę chemiczną podobną do estrogenów. Został niedawno uznany za czynnik, zaburzający produkcję hormonów płciowych u żab.
Zalecane w diecie antyestrogenowej
- Wszystkie warzywa z rodziny kapustnych: brukselka, brokuł, kalafior, kapusta. Zawierają naturalne indole, najbogatszy w nie jest brokuł.
- Propolis, który jest bogaty w chryzynę.
- Owoce cytrusowe: Zawierają flawonoidy, których antyestrogenowe działanie jest aktualnie badane przez naukowców. W gorzkich pomarańczach występuje narginina.
- Kawa, ponieważ zawiera flawony.
- Herbata: polifenole
- Zioła i przyprawy: anyżek, koper włoski, kurkuma. Zawierają resveratrol.
- Mleko organiczne i jego przetwory: skoniugwany kwas linolenowy (CLA)
- Orzechy, avocado, jaja organiczne: kwasy omega 3 i 6
- Siemię lniane: zawiera lignin (SDG). Po spożyciu związek ten ulega rozkładowi przez florę bakteryjną, w wyniku czego tworzy fitoestrogeny: enterolakton i enterodiol.
Przykładowy jadłospis w diecie antyestrogenowej
Faza pierwsza: oczyszczająca, jesz dużo warzyw i owoców.
Po wstaniu: woda z propolisem i cytrynąŚniadanie: Sałatka młodości, zielona herbata, lub kawa bez cukru. Sałatkę można przygotować wieczorem. Zamiast wody możesz użyć soku wyciśniętego z pomarańczy lub grejpfruta Namocz 3 łyżki płatków owsianych w trzech łyżkach przegotowanej wody, dodaj 3 łyżki mleka (2%), zetrzyj jabłko na tarce o grubych oczkach, wymieszaj, skropić sokiem z cytryny i posyp cynamonem do smaku.Drugie śniadanie:Koktajl owocowy: Szklankę jeżyn zmiksuj z 1/2 szklanki odtłuszczonego jogurtu i 1 łyżką siemienia lnianego.Obiad:Sałatka z melonem, pomidorami i serem, woda mineralna. Ćwiartkę melona pokrój w kostki, dodaj pomidora, pokruszonego 50 g sera koziego ekologicznego. Wymieszaj, polej oliwą z oliwek (1 łyżka), skrop octem winnym do smaku, dopraw solą, pieprzem i świeżymi ziołami.Podwieczorek:Grejpfrut (300g). Kolacja: Krem brokułowy: ugotuj na bulionie warzywnym (1,5 szklanki) ok. 250 g róż brokułowych. Po 15 minutach zmiksuj, dodaj jogurtu naturalnego, przypraw ziołami. Posyp prażonymi pestkami słonecznika lub dyni.
Faza druga: wprowadzasz dobre tłuszcze z oliwy, orzechów i ryb. Śniadanie:Mozzarella z pomidorami i bazylią skropiona oliwą z oliwek i odrobiną octu balsamicznego; do picia zielona herbata. Drugie śniadanie:Jogurt naturalny z garścią orzechów laskowychObiad:Filet z dorsza pieczony w foli (200 g), polany 1 łyżką oliwy z oliwek i posypany ziołami, kalafior z wody (100 g); do picia woda mineralnaPodwieczorek:Koktajl: wyciśnij sok z grejpfruta, połowy pomarańczy i zmiksuj z 100 g melona.Kolacja:Dwa naleśniki z serem wymieszanym z orzechami włoskimi i kawałkami brzoskwini, polane jogurtem naturalnym i posypane cynamonem
Faza trzecia: pomaga utrzymać odpowiednią równowagę hormonalną organizmu
Śniadanie: Szklanka wody z miodem i propolisem, grejpfrut, filiżanka kawyDrugie śniadanie:Sok pełen antyoksydantów i błonnika (pół szklanki jeżyn, malin, obrane jabłko, 2 łyżki mielonego siemienia lnianego, szklanka soku wyciśniętego z grejpfruta. Wszystkie składniki wymieszaj w malakserze)Obiad:Liście szpinaku, rukoli i sałaty lodowej polane oliwą i posypane startym serem żółtym. Do tego dwa jajka ugotowane na twardo. Do picia kefir organiczny. Podwieczorek: Jabłko zmiksowane z serwatką w proszku (organiczną)Kolacja:Kurczak w serowej panierce, makaron. Składniki na porcję: mała pierś kurczaka, łyżka płatków owsianych, łyżka oliwy, szklanka przecieru pomidorowego, czubata łyżka startego parmezanu lub innego sera, łyżka siekanych listków oregano i bazylii, 50 g makaronu orkiszowego, 2 kawałki mozarelli niskotłuszczowej. Przygotowanie: na talerzu wymieszaj mąkę, ser i zioła. Oliwę rozgrzej na patelni. Mięso obtocz w panierce i smaż, po 5 minut z każdej strony. Makaron i mięso polej sosem, udekoruj plastrem sera i piecz w piekarniku(ok. 20 minut).