Dieta antystresowa. Dieta dla osób żyjących w ciągłym stresie
Dieta antystresowa przyda się większości z nas. W sytuacjach stresowych sięgasz po słodycze i inne przekąski, które szybko podnoszą poziom cukru. Odczuwasz chwilową ulgę, a reakcje chemiczne zachodzące w tym czasie organizmie (np. nagły skok kortyzolu) sprzyjają tyciu. Co można jeść?
Dieta antystresowa nie jest skomplikowana, a jej zadaniem jest zminimalizowanie skutków stresu i utrzymanie organizmu w dobrej formie.
Niedobory witaminy B w stresie
Niedobory witaminy B mogą zaburzyć pracę układu nerwowego. W sytuacjach stresowych spożywanie produktów bogatych w witaminę B jest więc konieczne. W praktyce oznacza to, że kiedy robi się nerwowo, warto jadać:
- jajka;
- zieleninę;
- dziczyznę;
- wątróbkę;
- chudy ser;
- migdały;
- grzyby;
- warzywa strączkowe i zielone;
- brązowy ryż.
Kwasy nienasycone a funkcjonowanie układu nerwowego
Ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego mają nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3. Osoby, których dieta jest bogata w omega-3, rzadziej odczuwają niepokój czy zapadają na depresję. Gdzie je znajdziesz? Przede wszystkim w rybach: makreli, sardynkach, śledziach oraz oleju lnianym, rzepakowym i orzechach włoskich.
Niedobory magnezu u pracujących w stresie
Stres podobnie jak używki "wypłukuje" magnez z naszego organizmu. Niedobory tego pierwiastka mogą wywołać rozdrażnienie, lęk, brak skupienia. Regularnie jadaj:
- szpinak;
- czarną i białą fasolę;
- kakao;
- ryby takie jak halibut czy dorsz;
- migdały lub orzechy nerkowca.
Warto codziennie pić zioła zmniejszające napięcie, np. rumianek i melisę, zastępując nimi kawę i mocną herbatę.