Dieta bezmleczna - zasady. Co można jeść na diecie bezmlecznej?

2015-07-10 19:10

Dieta bezmleczna jest formą leczenia skazy białkowej (alergii pokarmowej na białka mleka). Jest także przeznaczona dla osób, które nie tolerują białek mleka i laktozy. Dieta bezmleczna jest dla uczuleniowca bardzo ważna, ponieważ nie tylko likwiduje objawy alergii, lecz także pozwala dziecku rozwijać się prawidłowo i pomaga zapobiegać astmie i innym chorobom o podłożu alergicznym. Sprawdź, co można jeść, a czego nie, będąc na diecie bezmlecznej.

Dieta bezmleczna - zasady. Co można jeść na diecie bezmlecznej?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dieta bezmleczna - zasady. Co można jeść, a czego nie?
  2. Dieta bezmleczna - czym zastąpić wapń i witaminę D?
  3. Gotowanie bez mleka, czyli smaczne potrawy zawierające dużo wapnia

Dieta bezmleczna to dieta eliminacyjna, która jest jedyną formą leczenia przyczynowego alergii na białka mleka. Ten rodzaj alergii pokarmowej występuje najczęściej u małych dzieci. Dieta bezmleczna jest przeznaczona także dla osób, które nie tolerują białek mleka (alergia i nietolerancja to nie to samo!) i laktozy, czyli cukru mlecznego. Dieta bezmleczna jest bezpieczna także dla matki karmiącej małego alergika.

Dieta bezmleczna - zasady. Co można jeść, a czego nie?

Dieta bezmleczna zakłada czasowe lub stałe wykluczenie z jadłospisu mleka (świeżego, skondensowanego, proszkowanego) i wszystkich produktów mlecznych, w tym maślanki, twarogów, serwatki, serów, a także produktów zawierających białka mleka: kazeinę (najważniejsze białko mleka), laktoalbuminę i laktoglobulinę.

W diecie bezmlecznej mogą znaleźć się m.in. wszystkie rodzaje kasz, pieczywo francuskie, owoce, warzywa i żółtka jaj. Z tłuszczów dozwolone są masła i margaryny bezmleczne, oleje roślinne, majonezy i sztuczne śmietanki do kawy (lub te bezmleczne). Na liście dozwolonych deserów znajdują się m.in. sorbety, domowe budynie ze skrobi kukurydzianej, galaretki i kisiele owocowe. Z napojów można podawać soki owocowe i napoje gazowane. Bezpiecznie można sięgać także po przyprawy, musztardę czy ketchup.

Ważne

Gdzie mogą być ukryte białka mleka?

Białka mleka mogą być ukryte także w wielu innych produktach, takich jak:

  • pieczywo (mleko często dodaje się do pieczywa w celu jego "odświeżenia"), w tym zwłaszcza bułki do hamburgerów
  • mięsa: pasztety, kiełbasy, serdelki, parówki. Przyczyną alergii może być także wołowina i cielęcina
  • słodkości: czekolada mleczna, krówki, cukierki toffi, gotowe ciastka, lody, kremy, batoniki i budynie
  • syropy lecznicze, polewy tabletkowe i niektóre sztuczne słodziki

Dlatego podczas zakupów należy uważnie czytać etykiety i sprawdzać, czy w składzie znajduje się mleko w proszku, serwatka, kazeina czy żelatyna wołowa. Nawet śladowe ilości alergenu mogą wywołać reakcję alergiczną!

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta bezmleczna - czym zastąpić wapń i witaminę D?

Dieta bezmleczna może doprowadzić do niedoboru wapnia, w związku z tym należy wprowadzić do jadłospisu inne produkty, które je zawierają, takie jak kasza (np. gryczana, jęczmienna), fasola, fasolka szparagowa, soja, soczewica, owies, ryby drobno ościste, konserwowe, buraki, boćwina, szpinak, orzechy włoskie (UWAGA! to potencjalny alergen), maliny, mandarynki (UWAGA! to potencjalny alergen), jaja, pieczywo pełnoziarniste. Z kolei źródłem witaminy D, której także może zabraknąć w diecie bezmlecznej, są ryby i kukurydza.

Niestety wapń zawarty w ww. produktach jest gorzej przyswajalny niż ten z mleka, dlatego warto zadbać o jego suplementację. Można także wprowadzić do diety produkty, które wspomogą jego wchłanianie, np. te, które zwierają kwasy organiczne, np. borówki, oraz mięsa.

SPRAWDŹ>> Lista produktów zawierających wapń. Czym zastąpić mleko w diecie alergika?

Ważne

Dieta bezmleczna: porady dla matki karmiącej

Jeśli u dziecka pojawiły się objawy alergii na mleko matki, powinna ona ograniczyć lub wyeliminować z własnej diety to, co może wywoływać reakcję alergiczną u dziecka, tj. mleko, a także inne, często uczulające produkty, takie jak ryby, cytrusy, orzechy, jaja, czekolada i kakao. W takiej sytuacji karmienie butelką nie jest koniczne.

Jeśli objawy uczulenia występują po podaniu mleka modyfikowanego, należy zastąpić je innym preparatem. Jednak takiej decyzji matka nie powinna podejmować sama. W takiej sytuacji należy udać się do pediatry, który dobierze najlepszy dla dziecka leczniczy preparat mlekozastępczy.

W przypadku alergii na mleko dieta bezmleczna zwykle trwa rok. Po tym okresie można stopniowo i ostrożnie wprowadzać do diety produkty nabiałowe i obserwować, czy pojawiają się objawy alergii (wysypka, bóle brzucha, biegunki).

Gotowanie bez mleka, czyli smaczne potrawy zawierające dużo wapnia

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN