Dieta dla zdrowych stawów. Pomoże na stany zapalne i ból

2022-04-27 19:21

Bolą cię stawy? Kondycja stawów zależy od tego, co jemy. Żywność jest bowiem naturalnym źródłem substancji, które budują kości i stawy. Niektóre produkty wręcz zapobiegają stanom zapalnym i bólom stawów, a nawet je leczą. Inne nasilają dolegliwości związanie ze stawami. Co trzeba jeść, aby stawy nie bolały?

Dieta dla zdrowych stawów
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta dla stawów: nabiał
  2. Dieta dla stawów: białko roślinne
  3. Dieta dla stawów: zboża i rośliny strączkowe
  4. Dieta dla stawów: ryby, oliwa i czosnek
  5. Dieta dla stawów: warzywa i owoce
  6. Dieta dla stawów: wyłącz produkty-alergeny
  7. Dieta dla stawów: co pić?
  8. Dieta dla stawów: tych produktów unikaj!

Dieta dla stawów wspomaga walkę ze stanami zapalnymi i bólem stawów. Wystarczy, że będziemy jeść to, co służy stawom. Ale jedzenie może też leczyć stany zapalne i łagodzić ból stawów.

Podpowiadamy jak skomponować dietę najlepszą dla stawów:

  • które produkty powinny się w niej znaleźć, aby złagodzić dolegliwości bólowe?
  • które produkty należy koniecznie wykluczyć, aby nie zaostrzać stanu zapalnego?
Nowe metody leczenia chorób stawów

Dieta dla stawów: nabiał

Cel: aby dostarczyć stawom białka - budulca dla chrząstki.

Nabiał to doskonałe źródło pełnowartościowego białka - materiału budulcowego chrząstki stawowej. Białko z nabiału dorównuje białku pochodzącemu z mięsa i znacznie przewyższa białko pochodzące ze zbóż i warzyw strączkowych.

Nabiał to także najważniejsze źródło wapnia, który wraz z fosforem buduje kości i zęby.

Każdego dnia zjedz więc: 3-4 łyżki twarogu i wypij szklankę mleka, kefiru lub jogurtu.

Dieta dla stawów: białko roślinne

Cel: aby nie zakwasić organizmu.

Skoro już jesteśmy przy temacie białka. Które jest lepsze dla bolących stawów?

Na pewno białko roślinne. Ma mniej właściwości zakwaszających, niż zwierzęce, a dieta alkaliczna, czyli niezakwaszająca organizmu stymuluje komórki budujące kości, a "usypia" komórki kościogubne.

Ponadto, zakwaszenie wywołane np. zbyt dużą ilością białka zwierzęcego powoduje zwiększone wydalanie wapnia z moczem (hiperkalciurię).

Dieta dla stawów: zboża i rośliny strączkowe

Cel: aby organizm wyprodukował więcej mazi stawowej.

W diecie na ból stawów wskazane są takie produkty jak:

Dostarczają one błonnika - cennego, gdy chcecie się pozbyć nadwagi lub otyłości (obciążającej stawy), oraz sporo witamin z grupy B łagodzących objawy stresu (długotrwały stres może wywołać niekorzystne zmiany w mazi stawowej).

Dieta dla stawów: ryby, oliwa i czosnek

Cel: aby wesprzeć leczenie stanu zapalnego.

Najważniejsze są tłuste ryby morskie:

Jedz je co najmniej 2 razy w tygodniu. Dlaczego?

  • bo są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają ruchomość stawów,
  • nasilają wytwarzanie hormonów tkankowych łagodzących procesy zapalne,
  • dostarczają witaminy D, która ułatwia przyswajanie wapnia i działa przeciwzapalnie.

Korzystny wpływ na stawy mają ponadto:

Produkty te, oprócz kwasów omega-3 dostarczają sporo witaminy E, która ma działanie przeciwzapalne.

Natomiast zawarte w czosnku i cebuli związki siarki ograniczają wytwarzanie tych hormonów tkankowych, które podtrzymują stan zapalny.

Podobne właściwości mają:

Przyprawy dodatkowo wspomagają trawienie i przyśpieszają przemianę materii, a to ułatwia leczenie nadwagi i otyłości.

Dieta dla stawów: warzywa i owoce

Cel: aby stawy były bardziej elastyczne.

W diecie korzystne dla stawów wskazane są takie warzywa jak:

A jeśli chodzi o owoce, to leczenie bolących stawów wesprą:

To źródła antyoksydantów (m.in. beta-karotenu, witaminy C, flawonoidów). Zapobiegają one rozwojowi procesu zwyrodnieniowego i opóźniają starzenie się stawów.

A witamina C jest też niezbędna do wytwarzania kolagenu, który buduje chrząstkę, poprawia stan tkanki łącznej i odpowiada za kondycję stawów i ścięgien.

Dieta dla stawów: wyłącz produkty-alergeny

Uwaga! Pewne składniki pokarmowe wywołujące alergię mogą też powodować schorzenia stawów. Na liście "podejrzanych" znajdują się m.in.:

Pacjenci cierpiący na nietolerancję laktozy i uczuleni na białko mleka nie powinni jeść nabiału, a chorzy uczuleni na gluten – pieczywa pszennego i mieszanego, ciast, makaronów i kaszy manny.

Jeśli często dokuczają ci stawy, obserwuj, czy któryś z powyższych produktów zaostrza objawy. Jeśli tak, wyeliminuj go z diety.

Przy utajonej alergii typu III stale podrażniane jelito przepuszcza do krwi nie w pełni jeszcze strawione białka - antygeny pobudzające układ immunologiczny do produkowania przeciwciał w klasie IgG i w rezultacie powstają tzw. immunotoksyny, które mogą atakować różne narządy, wpływając na powstawanie różnych chorób, w tym zapalnych w stawach.

Dieta dla stawów: co pić?

Pij codziennie soki owocowe:

oraz zieloną herbatę, bo zawierają dużo dobrych dla stawów bioflawonoidów. A zielona herbata ma dodatkowo działanie przeciwzapalne.

Dieta dla stawów: tych produktów unikaj!

Pewne produkty, gdy jemy ich za dużo, szkodzą stawom. Należą do nich:

  • Tłuszcz zwierzęcy utrudnia wchłanianie białek niezbędnych do budowy stawów, bo hamuje wydzielanie soku żołądkowego i jego dostęp do treści pokarmowej.
  • Czerwone mięso i niektóre oleje roślinne (olej słonecznikowy, olej kukurydziany) zawierają dużo kwasu arachidonowego (omega-6). Sprzyja on stanom zapalnym stawów, a także blokuje korzystne działanie tłuszczu rybiego.
  • Po zjedzeniu hamburgera z napojem typu cola znacznie wzrasta ilość cytokin prozapalnych. Mięso czerwone i cukier niekorzystnie pobudzają układ immunologiczny, co jest jedną z przyczyn chorób stawów.
  • Białe, pszenne pieczywo i produkty z mąki o tzw. niskim wyciągu (np. mąka typ 450–650) zawierają węglowodany, które sprawiają, że łatwiej tyjemy, a tym samym przeciążamy stawy.
  • W potrawach smażonych, pieczonych, grillowanych pod wpływem wysokiej temperatury tworzą się związki prozapalne (m.in. akryloamidy, heterocykliczne aminy).
  • Chipsy, zupy z torebek i potrawy typu fast food, czyli żywność wysokoprzetworzona. Znajduje się w nich dużo konserwantów i substancji dodatkowych, które destrukcyjnie działają na stawy.
  • Alkohol, mocna kawa i herbata zwiększają utratę wapnia z organizmu i zmniejszają przyswajalność białka. Kofeina obniża też wchłanianie wapnia z posiłków. Lepiej więc unikać picia kawy i czarnej herbaty tuż po jedzeniu.

Czytaj też:

Dieta na stawy: czy suplementy działają?

Przegląd badań wykazuje, że z 2 rodzajów glukozaminy - siarczan glukozaminy i chlorowodorek glukozaminy - tylko ten pierwszy może zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

W przypadku innych substancji (chondroityna, kwas hialuronowy, kolagen) obecnych w preparatach na stawy dane są sprzeczne - w małych, o niesprawdzonej jakości badaniach wykazywano efekt, natomiast w dużych, standaryzowanych badaniach - już nie.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

miesięcznik "Zdrowie"