Dieta dla żołądka. Ważne rady, gdy masz refluks lub wrzody

2021-09-10 16:10

Dobra dieta jest najlepszym sposobem, by uniknąć raka żołądka. Co jeść radzi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, specjalista ds. żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przeczytaj koniecznie, jeśli masz refluks lub wrzody żołądka!

Dieta dla żołądka. Ważne rady, gdy masz refluks lub wrzody
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 5 rad, jak dbać o żołądek 
  2. Dieta przy refluksie
  3. Dieta po resekcji żołądka

Dobranie diety dla osoby z problemami żołądkowymi wymaga indywidualnego spojrzenia na pacjenta. Są jednak ogólne zasady, których powinni przestrzegać osoby, które cierpią na chorobę wrzodową czy refluks.

Grypa żołądkowa - jak z nią walczyć?

5 rad, jak dbać o żołądek 

  1. Unikaj potraw zwiększających wydzielanie soku żołądkowego, ponieważ taki proces towarzyszy większości chorób żołądka.
  2. Jedz regularnie, nie rzadziej niż co 3 godziny i małe porcje. Obciążony żołądek chce się jak najszybciej pozbyć pokarmu, więc wydziela więcej soku żołądkowego. Jedzenie małych porcji, ale często to najlepsza forma zobojętniania go. Chorzy nie powinni jeść słodyczy zamiast tzw. konkretnych posiłków.
  3. Nie używaj ostrych przypraw podrażniających błonę śluzową żołądka. Dlatego, że to prowadzi do większego wydzielania soku żołądkowego, ale także mniejszego wydzielania śluzu, który pokrywa żołądek chroniący jego ściany.
  4. Unikaj sosów spod duszonego mięsa, bo wzmagają apetyt, a więc i wydzielanie żołądkowe. Tak samo alkohol, zwłaszcza słodki też nasila wydzielanie soku.
  5. Nie pal papierosów, bo to pobudza wydzielanie żołądkowe.

Jak widać zakazów, jest niewiele i łatwo ich przestrzegać. Oczywiście są indywidualne sytuacje. Mam pacjentów, których dolegliwości nasilają się po surowych owocach, więc trzeba je dusić lub piec.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta przy refluksie

Przy refluksie przełykowo-żołądkowym ostatni posiłek należy zjeść 4 godziny przed snem. Gdy żołądek będzie pusty fala refluksowa nie będzie się nasilała. Trzeba unikać wędlin mocno wędzonych i pomidorów jedzonych po południu, bo wyzwalają one objawy choroby. Nie wiadomo dlaczego tak jest, ale przetwory i świeże pomidory szkodzą  tym osobom.

Nie jest jednak prawdą, że żołądkowi szkodzą potrawy tłuste. Trawienie tłuszczów rozpoczyna się dopiero w dwunastnicy, gdzie znajduje się żółć i sok trzustkowy. Potrawy tłuste mogą dawać odbijanie, niesmak w ustach, ale nie stymulują wydzielania soku żołądkowego.

Czytaj także: Rak żołądka. Jak uniknąć i jak rozpoznać raka żołądka

Dieta po resekcji żołądka

Dieta po resekcji żołądka, spowodowanej np. rakiem żołądka, zależy od zakresu operacji. Gdy w czasie operacji tworzy się woreczek na kształt żołądka, aby chory mógł się normalnie odżywiać, ważne jest nie to co jemy, ale w jakich ilościach. Takie osoby obowiązuje zasada 1/2 albo 1/4 dotychczasowego talerza. Trzeba jeść niewiele, ale co dwie godziny. Nie ma zakazów dotyczących konkretnych produktów. Ważne by chory jadł.

Sonda
Czy stosujesz dietę?