Dieta przy wrzodach w ostrej fazie choroby wrzodowej. Co jeść, gdy masz wrzody żołądka?
Jaka dieta jest najlepsza, gdy choroba wrzodowa bardzo ci dokucza? Jaka powinna być dieta w chorobie wrzodowej, gdy po jedzeniu odczuwasz silny ból w dołku, któremu towarzyszą też często objawy niestrawności: zgaga, odbijanie, nudności, a nawet wymioty? Oto jaka powinna być twoja dieta w ostrej fazie choroby wrzodowej.
Dieta na wrzody w ostrej fazie choroby wrzodowej to dieta lekkostrawna, posiłki powinny być skromne, ale w ciągu doby powinno być ich nawet 6-7. Wszystkie potrawy trzeba dobrze ugotować i rozdrobnić, a najlepiej przetrzeć. Nie podrażnią wtedy błony śluzowej żołądka, a składniki pokarmowe będą lepiej przyswojone przez organizm. Jakie są jeszcze zasady diety przy ostrej fazie choroby wrzodowej?
Polecany artykuł:
Dieta w chorobie wrzodowej: polecane potrawy
W ostrej fazie choroby wrzodowej wskazane są następujące potrawy:
- purée ziemniaczane oraz ziemniaczano-warzywne,
- galaretki owocowe,
- kisiele,
- budynie,
- duszone i przecierane owoce (bez skórki),
- ugotowana i rozdrobniona cielęcina,
- zupy przecierane,
- przetarty twarożek.
Jedz czerstwe bułki pszenne namoczone w mleku. Od czasu do czasu sięgnij po chude wędliny i delikatne mięso pieczone w folii. Na początku powinny to być bardzo małe porcje, by sprawdzić, jak organizm zareaguje na mięso.
Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!
Dieta w chorobie wrzodowej: co pić?
Nie zapominaj o odpowiedniej ilości płynów. Pij co najmniej 2,5 litra płynów w ciągu dnia, najlepiej pomiędzy posiłkami. Nie popijaj w czasie posiłku i w godzinę po jedzeniu, bo może to powodować cofanie treści żołądkowej do przełyku.
Wybieraj ciepłe napoje:
- słabą zieloną liściastą herbatę,
- kawę zbożową z mlekiem,
- słabą herbatę z mlekiem,
- herbatki ziołowe (z rumianku i dziurawca) oraz owocowe (np. z owoców leśnych),
- napoje mleczno-owocowe i mleczno-warzywne,
- woda niegazowana.
Dieta w chorobie wrzodowej: siemię lniane
Napojem bardzo zdrowym dla żołądka i dwunastnicy jest wywar z siemienia lnianego: 2 łyżki siemienia zalej szklanką zimnej wody. Gotuj kilka minut na małym ogniu, ostudź i przecedź. Pij po pół szklanki 2-3 razy dziennie.
Polecany artykuł: