Dieta odchudzająca i oczyszczająca - doda energii i poprawi metabolizm
Zima zostawiła ci na pamiątkę zbędne kilogramy? Narzekasz na brak energii, włosy straciły blask, a cera pozostawia wiele do życzenia? By powitać wiosnę lżejsza, piękniejsza i zdrowsza, przeprowadź dietę oczyszczającą. Poprawi ona metabolizm i ułatwi odchudzanie.
Spis treści
Brak wysiłku fizycznego sprawił, że ubyło ci tkanki mięśniowej, a przybyło tłuszczowej. Zaś w miarę zmniejszania się masy mięśniowej spadło tempo przemiany materii. Musisz więc znów zacząć się ruszać i wzbogacić dietę w produkty przyśpieszające metabolizm. Staraj się ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. Ruch powinien być umiarkowanie intensywny (pływanie, bieg, jazda na rowerze) i trwać minimum 25 minut. Dzięki temu zaczniesz efektywnie spalać zapasy tłuszczu. Do treningu włącz ćwiczenia siłowe, czyli takie, które pozwalają rozbudować mięśnie. Wzrost masy mięśniowej to sprawniejszy metabolizm, bo tkanka mięśniowa jest najlepszym „pożeraczem” zbędnych kalorii. Jeśli do ćwiczeń dodasz specjalną dietę oczyszczającą organizm i usprawniającą metabolizm, efekty zobaczysz już po kilku dniach. W swoim wiosennym menu uwzględnij produkty wymienione w ramkach. Dziennie powinnaś zjeść:
- 250 g pełnoziarnistych produktów zbożowych,
- 500–600 g warzyw,
- do 300 g owoców,
- 200–250 g ryb,
- ok. 300 g nabiału.
Skomponowana w ten sposób dzienna racja pokarmowa dostarcza 1200–1400 kcal i dużej ilości błonnika regulującego pracę jelit i hamującego uczucie głodu. Niska wartość kaloryczna wpływa na spadek masy ciała (ok. 1 kg w ciągu tygodnia). Warzywa podawaj z olejem lub oliwą (stosuj 3 łyżki dziennie), wybieraj te produkowane metodami mechanicznymi. Każdego dnia schrup kilka orzechów. Polub kaszę jaglaną, sprawdza się w daniach mięsnych i na słodko. Można ją łączyć z nabiałem, owocami, warzywami, dodawać do zup. Kasza jaglana obfituje w witaminy z grupy B, magnez, fosfor, krzem.
Chcesz przyspieszyć metabolizm? Zobacz co jeść! [#TOWIDEO]
Dieta oczyszczająca - pij jak najwięcej
Każdy dzień rozpoczynaj od wypicia szklanki wody mineralnej z łyżeczką octu jabłkowego. Taka mikstura doskonale pobudzi jelita do pracy. Na kilka dni zrezygnuj z mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego, odciążysz układ pokarmowy. Postaraj się 1–2 razy dziennie pić koktajl warzywny lub owocowy. Pamiętaj o piciu wody – to jeden z elementów niezbędnych w oczyszczaniu organizmu. Średnio potrzebujemy 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała dziennie. Jeśli intensywnie ćwiczysz, twoje zapotrzebowanie na płyny dodatkowo wzrasta. Pamiętaj, że dieta zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, którego spożycie również musi być połączone z regularnym nawadnianiem organizmu. Ilość płynów możesz częściowo uzupełniać herbatkami owocowymi, naparami ziołowymi oraz świeżo wyciśniętymi sokami z warzyw i owoców, ale te ostatnie rozcieńczaj wodą.
Dieta oczyszczająca - tego nie pij i nie jedz
Gdy chcesz oczyścić organizm, unikaj napojów zawierających kofeinę (kawa, czarna herbata, napoje typu cola, energy drinki). Duże dawki kofeiny nie tylko prowadzą do bezsenności, ale także nasilają stan niepokoju i produkcję adrenaliny. Z listy zakupów skreśl też cukier i słodycze. Dostarczają jedynie pustych kalorii, a szybko po ich zjedzeniu czujesz głód. Nie powinnaś również sięgać po alkohol, by nie obciążać wątroby, która wtedy gorzej radzi sobie z usuwaniem toksyn z organizmu.
Dieta oczyszczająca - jeśli chcesz ją prowadzić dłużej
Zastanawiasz się, czy tygodniową akcję oczyszczania możesz stosować dłużej? Tak, ale pod jednym warunkiem: musisz wzbogacić dietę w białko. Wprowadź więc do jadłospisu jajka i mięso (częściej chudy drób, a tylko kilka razy w miesiącu mięso czerwone). Pamiętaj także o roślinach strączkowych – to świetne źródło białka.
To usprawnia metabolizm
- Witaminy z grupy B – niezbędne do prawidłowej przemiany materii (drożdże, otręby, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory, kiełki, mięso, jajka).
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi (tłuste ryby morskie, orzechy włoskie).
- Koenzym Q10 – ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga regulować poziom cukru i neutralizować część toksyn (tłuste ryby, jabłka, orzechy, nasiona, oleje).
- Przyprawy – niektóre (kurkuma, papryczka chili, imbir, pieprz, zioła prowansalskie) wspomagają proces trawienia i poprawiają przemianę materii.
- Białko – buduje mięśnie, jest podstawowym elementem enzymów i hormonów. Wybierając produkty białkowe, unikaj zawierających dużo nasyconych kwasów tłuszczowych (tłustej wieprzowiny, salcesonu, kiełbas).
To wspomaga oczyszczanie
- Sok z cytrusów – pomaga regulować trawienie i usuwać produkty przemiany materii.
- Natka pietruszki – zawiera znaczne ilości chlorofilu wspomagającego oczyszczanie organizmu z toksyn. Chlorofil pomaga usuwać nieprzyjemny zapach, który często towarzyszy zaburzeniom metabolicznym. Natka, podobnie jak cytrusy, jest doskonałym źródłem witaminy C, której niedobór wiąże się z zaburzeniami przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów.
- Buraki – obfitują w błonnik pokarmowy, niezwykle ważny w oczyszczaniu organizmu z toksyn i regulowaniu poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Zawierają betainę, która poprawia funkcjonowanie wątroby, narządu odpowiedzialnego za odtruwanie.
- Jabłka – zawierają przeciwutleniacze i znaczne ilości potasu. Te pierwsze wiążą część toksycznych metali, potas z kolei zabezpiecza przed powstawaniem obrzęków, pomaga również usuwać z organizmu produkty przemiany materii. W jabłkach znajdują się znaczne ilości pektyn, pomocnych w detoksykacji oraz regulujących gospodarkę węglowodanową ustroju, a także usprawniających trawienie.