Dieta po KONTUZJI - co jeść w czasie rekonwalescencji po złamaniu lub zwichnięciu

2019-03-21 9:06

Co jeść, by po kontuzji - zwichnięciu lub złamaniu, które wyłączyło cię z aktywnego życia - przyśpieszyć leczenie, a przy tym jednocześnie nie przytyć i uniknąć kłopotów z trawieniem? Przedstawiamy zasady diety oraz przykładowy jadłospis wspomagający rekonwalescencję po kontuzji.

Dieta po KONTUZJI - co jeść w czasie rekonwalescencji po złamaniu lub zwichnięciu
Autor: thinkstockphotos.com

Jeszcze do niedawna dla przyśpieszenia zrastania się kości lub regeneracji stawu zalecano jadać jak najwięcej galaretki. Teraz okazuje się, że zawarta w niej żelatyna wcale nie jest korzystna dla zdrowia rekonwalescentów. Z ostatnich badań wynika bowiem, że nadmiar związków zawartych w żelatynie może upośledzać wchłanianie wapnia. A przecież bez odpowiedniej dawki tego pierwiastka nie ma mowy o odtworzeniu zniszczonej tkanki kostnej.

Dieta po kontuzji: białko, wapń i witamina D

Źródłem wapnia w diecie jest przede wszystkim mleko i jego przetwory: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka. By odzyskać dawną sprawność, uszkodzone tkanki potrzebują także sporo białka. Dlatego trzeba zadbać, aby w codziennym menu dostarczyć 100–120 g tego składnika. Tyle białka uzbiera się, jeśli wypijemy 2–3 szklanki chudego mleka, zjemy 100 g chudego twarogu, 150 g mięsa i ryb, 50 g chudej wędliny, 1 jajko oraz 300–350 g przetworów zbożowych. Aż 2/3 niezbędnego dla organizmu białka powinno pochodzić z produktów zwierzęcych. Są one bowiem bogate w aminokwasy konieczne do odbudowy kości i regeneracji tkanki mięśniowej. Co najmniej 2–3 razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie: śledzie, makrelę, łososia, szprotki i sardynki (jedne i drugie wraz z ośćmi). Zawierają one witaminę D, która jest niezbędna do mineralizacji kości, a jednocześnie wspomaga przyswajanie wapnia i fosforu.

Stop! Uważaj na wędliny oraz sery żółte, pleśniowe i topione. Dostarczają zbyt dużo fosforu, a jego nadmiar może obniżyć ilość wapnia w organizmie. Zrezygnuj ze szpinaku, szczawiu, rabarbaru oraz dużej ilości mocnej kawy i herbaty. Zawarte w nich szczawiany zmniejszają przyswajanie wapnia. Unikaj razowego pieczywa i warzyw strączkowych. Nie nadużywaj soi, która zawiera enzymy utrudniające przyswajanie białka.

Dieta po kontuzji: zadbaj o dobre trawienie

By uniknąć zaburzeń perystaltyki jelit i zaparć, warto na czczo wypić szklankę przegotowanej wody z łyżeczką miodu, kefiru z dodatkiem owoców, soku pomidorowego lub z czerwonych buraków albo niegazowanej wody mineralnej. Rano zjedz kilka suszonych śliwek. Przed obiadem najlepiej wypij łyżkę oleju, a przed kolacją szklankę ciepłej wody z łyżką zmielonego siemienia lnianego. Do sałatek i kanapek dodawaj otręby pszenne. Aby jelita zmusić do systematycznej pracy, jadaj regularnie. Każdego dnia pij 2 l płynów (niegazowana woda mineralna, ziołowe herbatki). W twoim menu nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Zawierają błonnik – najskuteczniejszy lek na zaparcia, a także potas, który zmniejszając wydzielanie wapnia z moczem, przyczynia się do poprawy bilansu wapnia.

Stop! Ogranicz jedzenie białej kapusty surowej i gotowanej, dużej ilości cebuli, porów, rzodkiewek, rzepy, brukwi, surowych ogórków, grochu i grzybów. Produkty te wywołują nieprzyjemne, a często nawet bolesne wzdęcia.

Ważne

Żeby przyśpieszyć rekonwalescencję, jadaj mięso. To źródło fosforu, który bierze udział w procesach wzrostu i odnowy komórek, cynku potrzebnego do mineralizacji kości i prawidłowego odtworzenia komórek krwi oraz miedzi regulującej metabolizm kości. Wybieraj jednak mięso chude, najlepszy jest indyk, kurczak i królik, a także cielęcina.

Polecamy
jesz co lubisz sport

Autor: Time S.A

Pamiętaj, że efektywny trening zaczyna się już w kuchni. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego od Poradnika Zdrowie. Wybierz plan dla osób aktywnych i jedz adekwatnie do uprawianego sportu. Zwiększaj wydolność, wspieraj proces regeneracji organizmu i bądź zawsze pod stałą opieką doświadczonych dietetyków.

Dieta po kontuzji: nie przytyj

Często po zdjęciu gipsu okazuje się, że przybyło nam kilogramów. Gdy mniej się ruszasz, spalasz mniej energii i zaczynasz tyć. Aby temu zapobiec, jadaj mniejsze porcje, ale częściej (4–5 posiłków co 2–3 godziny). Kolację zjedz na 3 godziny przed snem. Warto też wzbogacić jadłospis w produkty, które przyśpieszają metabolizm, np. grube kasze, musli, orzechy, ziemniaki zawierające skrobię oporną (gotowane, a następnie odłożone do lodówki na 24 godziny). Pamiętaj też, że bazylia, tymianek, melisa, mięta, koperek, natka pietruszki częściowo zastępują sól (dieta bogata w białko dostarcza jej za dużo) oraz regulują trawienie i ułatwiają spalanie tłuszczu. Mięso i ryby piecz w folii, na ruszcie, gotuj na parze. Warzywa jadaj na surowo lub krótko gotowane (tak by były jędrne). Sięgaj po oliwę i olej (słonecznikowy, sojowy, lniany, rzepakowy).

Stop! Unikaj tłuszczów zwierzęcych (tłuste mięso i wędliny, sery topione i pleśniowe, dania typu fast food). Wystrzegaj się potraw panierowanych i smażonych, słodyczy oraz alkoholu.

Dieta po kontuzji: śniadanie

400 kcal, 37 g białka, 432 mg wapnia, 10 g błonnika

  • 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego,
  • 4 łyżki pasty twarogowo-rybnej (z 50 g chudego twarogu, 50 g tuńczyka w sosie własnym, łyżki posiekanego szczypiorku albo koperku i 2 łyżek maślanki),
  • średniej wielkości pomidor,
  • szklanka kakao ugotowanego na mleku z obniżoną zawartością tłuszczu (0,5 proc.).

Dieta po kontuzji: II śniadanie

312 kcal, 14 g białka, 476 mg wapnia, 8 g błonnika

  • szklanka koktajlu owocowo-mlecznego z łyżką otrębów (szklanka jogurtu naturalnego, łyżka otrąb oraz zmiksowane: mała pomarańcza i pół banana).

Dieta po kontuzji: obiad

454 kcal, 39 g białka, 364 mg wapnia, 15 g błonnika

  • zupa-krem brokułowa (do 1/2 l wrzącej wody włóż po 100 g brokułów i kalafiora, gotuj 10 minut, dodaj 2 łyżki mrożonego zielonego groszku i gotuj jeszcze 5 minut, zmiksuj z 2 łyżkami maślanki, przypraw do smaku solą i pieprzem)
  • drugie danie: grillowana pierś kurczaka w sosie jogurtowym (100 g upieczonej piersi kurczaka, sos z pół szklanki jogurtu naturalnego z łyżką posiekanego koperku i ząbkiem czosnku), surówka z pomidora, połowy papryki i 2 kwaszonych ogórków z łyżeczką oliwy oraz surówka z 1 marchewki i połowy jabłka skropionych sokiem z cytryny.

Dieta po kontuzji: podwieczorek

300 kcal, 8 g białka, 133 mg wapnia, 17 g błonnika

  • sorbet owocowy (szklanka mrożonych owoców zmiksowanych z pół szklanki soku pomarańczowego i kilkoma listkami świeżej mięty, wstaw go do lodówki na kilka godzin, a przed podaniem dodaj łyżkę otrębów pszennych i 2 łyżki siekanych migdałów

Dieta po kontuzji: kolacja

279 kcal, 30 g białka, 180 mg wapnia, 14 g błonnika

  • kromka pełnoziarnistego pieczywa,
  • sałatka rybno-warzywna (ugotowane na parze i pokrojone: kostka mintaja, po 100 g cukinii i brokułów, 2 łyżki zielonego groszku oraz pomidor pokrojony w cząstki, 2 łyżki maślanki, sól, pieprz).

miesięcznik "Zdrowie"