Dieta przy gestozie ciążowej. Zasady diety przy zatruciu ciążowym
Dieta przy gestozie ciążowej jest zalecana nie tylko ciężarnym, u których pojawiły się objawy zatrucia ciążowego. Dieta przy gestozie ciążowej jest także jednym z elementów profilaktyki zatrucia ciążowego u kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka. Jakie są zasady diety przy gestozie? Które produkty są wskazane, a które należy wykluczyć z jadłospisu ciężarnej lub przyszłej mamy?
Dieta przy gestozie ciążowej to dieta niskosodowa. Ograniczenie (ale nie wykluczenie) soli z diety ma na celu redukcję ryzyka wystąpienia nadciśnienia, które jest charakterystycznym objawem choroby. Ponadto dieta przy gestozie ciążowej powinna być bogata w wapń oraz magnez, który zmniejsza ryzyko wystąpienia rzucawki (ostatniego i najgroźniejszego dla mamy i dziecka stopnia zaawansowania gestozy) oraz przedwczesnego porodu.
Dieta przy gestozie ciążowej - włącz do diety produkty bogate w wapń
Najlepszym źródłem wapnia w diecie ciężarnej są mleko i jego przetwory, takie jak biały ser, jogurt, kefir, maślanka, najlepiej z niską zawartością tłuszczu. W menu ciężarnej powinno znaleźć się także chude mięso drobiowe. Ograniczyć należy spożycie żółtego sera, który, mimo że jest bogaty w wapń, jest także źródłem tłuszczu.
Z warzyw i owoców w wapń bogate są kapusta, kukurydza, marchew, szpinak, natka pietruszki, brokuły, buraki, jabłka (ze skórką) i jarmuż, który dodatkowo zawiera tak ważny dla rozwijającego się dziecka kwas foliowy. Aby nie doprowadzić do niedoboru wapnia, ciężarna powinna sięgać także po orzechy (szczególnie włoskie, laskowe i migdałowe). Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży zwiększa się z 1200 mg na 1600 mg na dobę.
Dieta przy gestozie ciążowej - bardzo ważny magnez
Główne źródło magnezu stanowią produkty z pełnego ziarna, kasze oraz orzechy. Korzystne jest również spożywanie wody mineralnej zawierającej jak najwięcej tego pierwiastka (z wodą nie można go przedawkować, a dodatkowo magnez zawarty w wodzie jest wchłaniany przez człowieka szybciej niż ten w pożywieniu). Warto wiedzieć, że produkty, takie jak chude mięso, ryby i jajka zwiększają przyswajanie magnezu, natomiast białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe i kwas szczawiowy (rabarbar, szpinak, szczaw, herbata) zmniejszają przyswajanie tego pierwiastka. U kobiet w okresie ciąży zapotrzebowanie na magnez zwiększa się z 300 do 450 mg/dobę.
Dieta przy gestozie ciążowej - ogranicz sól, ale jej nie wykluczaj
W diecie przy gestozie istotne jest ograniczenie spożycia soli, która przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego - jednego z objawów zatrucia ciążowego. Ponadto nadmierne spożycie soli przez ciężarną pośrednio przekłada się na niską masę urodzeniową dziecka.
Ciężarne, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, powinny wprowadzić do menu produkty spożywcze, które skutecznie obniżają tętno, m.in. seler korzenny i naciowy oraz nasiona lnu. Istotną rolę w diecie powinny odgrywać także warzywa i owoce bogate w witaminę C (antyoksydant, który rozszerza naczynia krwionośne i obniżaj ciśnienie krwi), takie jak maliny, truskawki, czarna porzeczka i agrest. Skarbnicą witaminy C są także cytrusy (najwięcej ma jej pomelo), jednak cytrusy mogą być przyczyną alergii w ciąży, dlatego zaleca się ich spożywanie w ograniczonych ilościach.
Przed przejściem na dietę przy gestozie, ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem i z nim ustalać szczegóły dotyczące planu żywieniowego.