Oczyszczanie organizmu przy zmianie pór roku: zasady i metody

2012-11-20 12:13

Oczyszczanie organizmu odbywa się co dzień, bo nasze ciało ma swoje własne systemy oczyszczające. Warto je jednak wspomóc przeprowadzając cztery razy w roku planową detoksykację organizmu. Najprostsze są diety oczyszczające lub oczyszczanie za pomocą kuracji ziołowych.

Detoksykacja organizmu. Przy zmianie pór roku - zrób detoksykację organizmu
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Detoksykacja organizmu

Spis treści

  1. Co to jest oczyszczanie organizmu?
  2. Oczyszczanie organizmu - kiedy może być potrzebne?
  3. Metody oczyszczania organizmu

Oczyszczanie organizmu, czyli odtruwanie lub detoksykacja, jest stara jak świat. Ludzie praktykują oczyszczanie przy zmianie pór roku (i nie tylko wtedy) od zarania dziejów. Można robić sobie dzień oczyszczania raz w tygodniu lub raz w miesiącu, a dodatkowo 4 razy w roku, przy zmianie pór roku, warto zrobić 7-10 dniową kurację detoksykującą.

Co to jest oczyszczanie organizmu?

Detoksykacja to usunięcie z organizmu toksyn, zbędnych produktów przemiany materii i niepotrzebnych resztek z naszego ciała. Proces oczyszczania odbywa się oczywiście na co dzień. W każdej komórce ciała są specjalne białka, których zadaniem jest wychwytywanie substancji szkodliwych i przekształcanie ich w taki sposób, by mogły zostać usunięte. Rolę wymiatacza pełni w naszym organizmie także glutation, peptyd o bardzo silnych właściwościach przeciwutleniających. Przyczepia się do cząsteczek toksyn, umożliwia ich rozpuszczenie w wodzie i usunięcie. Organem intensywnie unieszkodliwiającym toksyny jest wątroba. Eliminacja zanieczyszczeń odbywa się przez jelita oraz układ moczowy oddechowy i skórę, zgodnie z zasadą: to co rozpuszczalne w wodzie usuwają nerki, toksyny rozpuszczalne w tłuszczach - układ pokarmowy. Nie zawsze jednak nasz system oczyszczania radzi sobie ze wszystkimi złogami.

Oczyszczanie organizmu - kiedy może być potrzebne?

Bezsenność i zaburzenia snu, zmęczenie i brak energii, bóle głowy, obrzęki, problemy z trawieniem (niestrawności, zaparcia, spowolnione trawienie) oraz problemy z cerą, skłonność do wysypek i egzem może świadczyć o przeciążeniu organizmu toksynami. W takiej sytuacji warto skorzystać z jednej z metod detoksykacji organizmu. Rozpocząć warto od kuracji, potem podtrzymywać jej efekty oczyszczając organizm raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Modnym sposobem oczyszczania są głodówki. Trzeba je jednak prowadzić zawsze pod kontrolą lekarza doświadczonego w monitorowaniu takich kuracji, w przeciwnym razie mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Bezpieczniejsze są równie skuteczne kilkudniowe diety oczyszczające.

Metody oczyszczania organizmu

  • Diety. Zdrowa, nieszkodliwa i skuteczna jest dieta owocowo-warzywna. Polega na jedzeniu przez tydzień lub dziesięć dni surowych lub gotowanych warzyw i owoców oraz piciu dużych ilości wody oraz świeżych soków owocowych i warzywnych. Od mniej więcej siódmego dnia diety włączamy do jadłospisu fermentowane napoje mleczne (kefir, jogurt, maślankę) oraz gotowane ryby lub chude mięso. Jeśli dieta owocowo-warzywna wydaje się zbyt trudna i drastyczna można wzbogacić ją o kasze i fermentowane napoje mleczne od początku. Dietę detoksykująca najlepiej przeprowadzać w okresach zmian pór roku, czyli mniej więcej co kwartał.
  • Kuracja ziołowa. Można ją łączyć z dieta lub prowadzić oddzielnie popijając dwa razy dziennie oczyszczające zioła. W zestawie takich detoksykujących ziół powinny się znaleźć: zielona herbata, brzona biała, mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, łopian, wiązówka błotna, powidlnik indyjski (tamaryndowiec), wyciąg z karczocha, morszczyn oraz koper włoski. Do diety warto włączyć suszone owoce: śliwki, morele, winogrona.
  • Jeden dzień postu w tygodniu. Bardzo korzystne efekty daje ustalenie jednego dnia w tygodniu, luźniejszego, kiedy nie mamy zbyt wielu obowiązków i ważnych zadań do wykonania, kiedy pijemy tylko soki owocowe i warzywne oraz jemy wyłącznie surowe i gotowane warzywa i owoce.
  • Raz w tygodniu sauna. Osoby, które nie cierpią na choroby układu krążenia, nadciśnienie ani infekcje lub nowotwory mogą bez przeszkód korzystać z seansów w  saunie. Intensywne pocenie się oraz silne ukrwienie narządów wewnętrznych, do czego dochodzi w saunie, sprzyja oczyszczaniu się organizmu ze złogów.