Przyspiesza metabolizm, wspomaga odchudzanie, ale też może zaszkodzić. Skutki uboczne picia wody z cytryną

2022-08-11 11:59

Teoretycznie woda z cytryną jest polecana przez dietetyków właśnie ze względu na właściwości zdrowotne. Ale w praktyce z niczym nie wolno przesadzać. Poznajcie, czym grozi picie wody z cytryną lub soku z cytryny w nadmiarze.

Przyspiesza metabolizm, wspomaga odchudzanie, ale też może zaszkodzić. Skutki uboczne picia wody z cytryną
Autor: Getty Images Przyspiesza metabolizm, wspomaga odchudzanie, ale też może zaszkodzić. Skutki uboczne picia wody z cytryną

Woda z cytryną to napój, który wielokrotnie jest polecany przez dietetyków i lekarzy. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że picie tego napoju przyspiesza przemianę materii, wspomaga odchudzanie, przyspiesza perystaltykę jelit, a dodatkowo wspiera układ odpornościowy dzięki witaminom zawartym w cytrynie. Co znajdziemy w tym jakże zdrowym napoju? Witaminę C, potas, błonnik, ale nie tylko. Sprawdźcie: Czy warto pić wodę z cytryną?

Jednak przesadzanie z wodą z cytryną lub sokiem cytrynowym może skutkować problemami zdrowotnymi. Jakimi? Przyjrzyjmy się negatywnym skutkom picia wody z cytryną.

Chore zęby

Cytryna, jak wszystkie cytrusy ma odczyn kwasowy, a kwas bardzo źle wpływa na szkliwo zębów. Może dojść do erozji i wypłukiwania z zębów składników mineralnych. Osoby przesadzające z piciem soku z cytryny mogą cierpieć na nadwrażliwość zębów.

Są jednak sposoby, żeby zapobiec tym dolegliwościom - pij wodę z cytryną przez słomkę i stosuj pasty przeznaczone do nadwrażliwych zębów.

Zgaga

Niestety - kwas octowy zawarty w cytrynie powoduje także zgagę. Oznacza to, że przy pełnym żołądku lub w pozycji poziomej (ale nie tylko wtedy) kwasy żołądkowe cofają się do przełyku. Skutkuje to uczuciem pieczenia i kłucia w klatce piersiowej.

Wody z cytryną nie powinny pić często osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym, aby nie narażać się na rozwój nadżerek w przełyku.

Beszamel: Cytryna – właściwości zdrowotne i kulinarne cytryny

Działanie moczopędne

Wbrew pozorom picie wody z cytryną przyspiesza.... odwodnienie organizmu. Witamina C jest bowiem diuretykiem, a to oznacza, że działa moczopędnie. Przyspiesza produkcję moczu, a więc i wypłukiwanie z organizmu substancji odżywczych.

Negatywne działanie wody z cytryną można ograniczyć pijąc wodę z mniejszą ilością cytryn lub soku z cytryny, albo po prostu pijąc napój rzadziej. Bo nie da się zaprzeczyć - sam napój jest bardzo zdrowy i zdecydowanie więcej w nim plusów niż minusów!