Świeży sok - lekarstwem na grypę i przeziębienie
Grypa i przeziębienia powstają z powodu infekcji wirusowych. Są bardzo zakaźne. Żeby wspomóc organizm w walce z wirusami, warto zastosować specjalną dietę. A w niej świeżo wyciśnięty sok jest najważniejszy.
Spis treści
- Świeży sok wymiata toksyny
- Wyciskane soki - właściwości
- Sok na przeziębienie i grypę – cytryna i miód
- Świeży sok – jakie ilości są optymalne
- Sok na przeziębienie i grypę – anyż i miód
Skoncentrowana żywność, taka jak rafinowane węglowodany, mięso, produkty mleczne i cukry, może zwiększać ilość toksyn obecnych w organizmie – zaś toksyny te utrudniają proces leczenia. Aby wspomóc mechanizmy oczyszczania, możesz zastosować specjalną dietę – przez 1-2 dni pij głównie świeżo wyciskane soki. W ten sposób organizm usunie nadmiar toksyn.
Świeży sok wymiata toksyny
Świeże soki pobudzają jelita, wątrobę i nerki, dzięki czemu organizm rozkłada i wydala więcej chemicznych substancji oraz produktów odpadowych przemiany materii. Co więcej, poprawiają jakość żółci i zwiększają jej przepływ. To bardzo ważne dla oczyszczania organizmu z toksyn, ponieważ wątroba wydala z organizmu duże ilości toksycznych substancji trujących właśnie z żółcią.
Wyciskane soki - właściwości
Sok na przeziębienie i grypę – cytryna i miód
Potrzebne będą: sok z wyciśniętych 2 cytryn, 1 ząbek czosnku, 5 mm świeżego korzenia imbiru, 1 jabłko ze skórką (wydrążone), 1 gruszka ze skórką (wydrążona), 1 szklanka gorącej wody, 1 łyżka miodu (albo więcej do smaku). Jeśli sok jest przeznaczony dla osoby dorosłej, można dodać do niego plasterek chrzanu o grubości 2 cm.
Inna wersja tego soku. Jeśli sok ci nie smakuje, możesz podzielić składniki proponowane wyżej i przygotować dwa różne soki zawierające:
- cytrynę, czosnek, imbir, wodę i miód
- cytrynę, jabłko, gruszkę, wodę i miód
Rozpuść miód w gorącej wodzie, wyciśnij sok z pozostałych składników i dodaj do przygotowanej wody z miodem. Tak przygotowany sok nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Działanie poszczególnych składników soku: cytryna stanowi podstawowy składnik tego przepisu ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Ma naturalne właściwości antyseptyczne. Jabłka zawierają pektynę, pomagają usuwać szkodliwe substancje z jelit. Czosnek zawiera allicynę, która pomaga zwalczać infekcje i jest naturalnym antybiotykiem. Również imbir jest naturalnym antybiotykiem i zmniejsza niedrożność dróg oddechowych.
Świeży sok – jakie ilości są optymalne
Powinnaś wypijać ½ litra soku dziennie, przy czym pierwszą szklankę zaraz po przebudzeniu. Resztę soku zamknij w hermetycznie szczelnym pojemniku i przechowuj w lodówce. Aby dostrzec dobroczynne działanie soków, musisz wypijać co najmniej 500 ml dziennie, chyba że z jakiś powodów nie możesz pozwolić sobie na taką ilość. Soki o intensywnym smaku możesz rozcieńczać wodą albo herbatą ziołową w stosunku 1:1.
Sok na przeziębienie i grypę – anyż i miód
Potrzebne będą: ¼ łyżeczki zmielonego anyżu, sok wyciśnięty z 2 cytryn, 2 plastry ananasa, 1 łyżka miodu, szczypta cynamonu albo pieprzu kajeńskiego, 1 szklanda gorącej wody
Zanurz anyż w gorącej wodzie na 5 minut i odcedź. Przygotuj sok z pozostałych składników. Pij powoli. Sok pomoże na zapchany nos.
Działanie poszczególnych składników soku: ananas zawiera bromelinę, która pomaga eliminować choroby i zwalczać katar. Pieprz kajeński ma działanie antyseptyczne i oczyszczające. Cynamon jest naturalnym środkiem ściągającym i zmniejsza wydzielanie śluzu.