Sześć najlepszych napojów odtruwających wątrobę. Składniki masz w kuchni

2024-05-11 13:31

Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała - to właśnie tu zachodzą procesy oczyszczające organizm z toksyn. Jednak sama również potrzebuje detoksu. By utrzymać ją w dobrej kondycji, warto nie tylko unikać alkoholu czy tłustych potraw, lecz również regularnie pić napoje odtruwające wątrobę. Składniki potrzebne do ich przygotowania są łatwo dostępne i pełne wartości odżywczych, co czyni je idealnym dodatkiem do codziennej diety.

Sześć najlepszych napojów odtruwających wątrobę. Składniki masz w kuchni
Autor: Getty Images

Zdaniem napojów odtruwających wątrobę jest wsparcie tego narządu w codziennej pracy. Wątroba to bardzo ważny organ. Reguluje poziom tłuszczów i cukru we krwi, oczyszcza organizm z toksyn, to w niej zachodzi proces metabolizmu wielu leków, zmienia cukier w glikogen, ale nie tylko. Gdyby policzyć każdą funkcję osobno, okazałoby się, że wątroba odpowiada za prawie 500 procesów w organizmie! A tak o nią nie dbamy...

Niewydolność wątroby może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego należy odżywiać się racjonalnie i nie obciążać jej zbytnio. Warto także odtruwać wątrobę wprowadzając do diety odpowiednie napoje. Jakie? Przetestujcie sprawdzone przepisy.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Napój z buraków

Nie od dziś wiadomo, że buraki mają właściwości odtruwające. Zawierają między innymi dużą ilość przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki. I tym samym wspomagają pracę wątroby. Buraki zawierają także dużo błonnika, witamin i minerałów. Jednak uwaga - napój z buraków należy pić tylko przez tydzień. Jeśli przesadzimy wcale nie odtrujemy wątroby!

Napój z buraka to po prostu sok z dwóch buraków z dodatkiem wody i cytryny.

Odwar z kocanki

Znacie kocankę? Jeśli nie to powiemy wam tylko, że jest jednym z najczęściej polecanych ziół na wątrobę. Działa przeciwzapalnie, moczopędnie i zawiera dużo flawonoidów - w naturalny sposób wspomaga więc detoksykację organizmu, a więc i pracę wątroby. Żeby przygotować odwar z kocanki należy łyżkę suszonej kocanki zalać szklanką wody i doprowadzić do wrzenia. Odwar z kocanki pije się po wystudzeniu - najlepiej co drugi dzień przez 3 tygodnie.

Napar z płatków owsianych

Płatki owsiane są bogate w błonnik i witaminy, także te z grupy B. Usprawniają pracę jelit, dzięki dużej ilości błonnika zapewniają uczucie sytości na długo, a także pomagają wątrobie w pracy i odtruwaniu organizmu. Warto wprowadzić zdrowe śniadanie w postaci owsianki lub napar z płatków owsianych pity właśnie na noc.

Do przygotowania naparu potrzebujesz łyżki płatków owsianych i szklanki wody. Wszystko umieszczasz w rondelku i... zostawiasz na cały dzień. Po tym czasie płatki odcedź, zalej znowu letnią wodą i zmiksuj. Gotowe. Możesz dodać daktyle, miód lub suszone owoce, ale w niewielkiej ilości. Napój pij przez 3 tygodnie.

Woda z sokiem z cytryny

Skoro już o cytrynie wspomnieliśmy, to napojem, który wspomaga pracę wątroby jest zwykła woda z cytryną! Cytryna jest bombą witalną - dzięki dużej zawartości witaminy C oczyszcza wątrobę z nadmiaru tłuszczów, cały organizm z soli, wspomaga układ trawienny, a także - działa moczopędnie, co przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Sok z cytryny z wodą można pić codziennie! Teoretycznie można pić go na wieczór, jednak sok z cytryny z wodą pity rano przyspiesza przemianę materii.

  • Można dodawać także imbir do napoju. Imbir znany jest zw swoich właściwości zdrowotnych! W tym miejscu polecimy Wam także napar z imbiru, który działa przeciwzapalnie i wspomaga cały organizm w jego pracy.
  • Można także urozmaicić napój i dodać ogórka! Ma on właściwości nawadniające i orzeźwiające, nie zawiera dużo kalorii. Z cytryny wyciskamy sok, ogórka obieramy i kroimy w plasterki, wrzucamy do blendera, dodajemy wody i gotowe!

Napar z rumianku

Rumianek w postaci naparu lub herbatki wspomaga wątrobę w jej pracy. Zawarty w nim spiroeter ma działanie hamujące wydzielanie substancji prozapalnych. Flawonoidy i kumaryny rozkurczają drogi żółciowe. Rumianek poprawia także trawienie. Warto go pić także dlatego, że jest bardzo łatwy w przygotowaniu! Żeby zrobić napar z rumianku wystarczy zalać łyżkę ususzonych kwiatów wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia pod przykryciem. I gotowe. Żeby napar z rumianku faktycznie wsparł pracę wątroby, to należy go pić przez dwa tygodnie każdego dnia na noc. Regularnie.

Napój z kurkumą, cynamonem i cytryną

Same zdrowe składniki! Potrzebujesz łyżeczki kurkumy, laski cynamonu, soku z jednej cytryny oraz litr wody. Kurkuma i cynamon to przyprawy znane z tego, że kontrolują poziom cukru we krwi. Działają przeciwzapalnie, oczyszczająco, wspomagają proces trawienia, odtruwanie organizmu, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także wzmacniają odporność organizmu.

Napój z tych składników jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy zmieszać ze sobą wymienione przyprawy, wlać wodę, doprowadzić do wrzenia, gotować chwilę - do 15 minut. Pić po ostudzeniu z dodatkiem soku z cytryny.

Czy znasz swoją wątrobę?

Pytanie 1 z 10
Co jest największym gruczołem w organizmie człowieka?