Wielki Post - ile trwa? Reguły postu

2020-02-26 15:36

Wielki Post to w Kościele katolickim okres, w którym obowiązuje post i zakaz urządzania hucznych zabaw. Ile trwa Wielki Post w 2020 roku? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy Wielki Post 2020? Kiedy katolika obowiązuje post ścisły? Co możesz jeść, gdy obowiązuje post ścisły? Kto może być zwolniony z postu ścisłego?

Wielki Post - ile trwa? Reguły postu
Autor: Getty Images Wielki Post trwa przez około 40 dni, ale tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Spis treści:

  1. Wielki Post 2020 - ile trwa? Od kiedy do kiedy trwa Wielki Post?
  2. Wielki Post - na czym polega? Zasady postu
  3. Wielki Post - kogo obowiązuje ścisły post w Kościele katolickim?
  4. Wielki Post - dawniej posty były surowsze

Wielki Post to w Kościele katolickim okres, w którym obowiązuje post i zakaz urządzania hucznych zabaw. Jak długo trwa Wielki Post? Około 40 dni (czyli średnio 6 tygodni) - od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku. Jednak daty i czas trwania Wielkiego Postu co roku są inne ze względu na ruchomość tych dwóch dni, które wyznaczają jego granice. Dlatego bardzo rzadko zdarza się, żeby Wielki Post trwał dokładnie 40 dni.

Wielki Post 2020 - ile trwa? Od kiedy do kiedy trwa Wielki Post?

W 2020 roku Wielki Post trwa od 26 lutego, a kończy się w Wielki Czwartek 9 kwietnia. Oznacza to, że Wielki Post w tym roku potrwa nieco ponad 6 tygodni, dokładnie 44 dni.

Wielki Post - na czym polega? Zasady postu

Mimo że Wielki Post trwa przez około 40 dni, to tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek (w 2020 roku wypada on 10 kwietnia) obowiązuje ścisły post, który pozwala na jeden posiłek dziennie, w trakcie którego możesz najeść się do syta, i dwa posiłki niepełne.

Obowiązuje przy tym wstrzemięźliwość od potraw mięsnych; dlatego też jeżeli obowiązuje post ścisły, należy zachować przepisy odnoszące się do postu ilościowego i postu jakościowego, gdzie:

  • post jakościowy - polega na wstrzymaniu się od jedzenia mięsa i rosołu
  • post ilościowy - polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia

Posty ścisłe, post jakościowy plus ilościowy, choć w szczegółach bywają różnie rozumiane, obowiązują w wielu kulturach. Mają wspierać rozwój duchowy, przywracać spokój i równowagę. Przy okazji pozwalają ograniczyć liczbę kalorii w diecie i stosowane z umiarem mają pozytywny wpływ na zdrowie.

W czasie trwania Wielkiego Postu wierni nie powinni urządzać hucznych zabaw i w nich uczestniczyć. Ponieważ to czas pokuty i moment na przygotowanie się do świąt wielkanocnych - centralnych świąt w katolickim roku liturgicznym, zaleca się także częstą modlitwę oraz udział w nabożeństwach kościelnych.

Wielki Post - kogo obowiązuje ścisły post w Kościele katolickim?

Post ścisły obowiązuje obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia. Kto otrzymał dyspensę tylko od postu jakościowego, jest obowiązany do zachowania postu ilościowego; wolno mu zatem jeść mięso tylko przy jednorazowym posiłku do sytości. Kto jest zwolniony tylko od postu ilościowego, zachować musi post jakościowy. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu.

Wielki Post - dawniej posty były surowsze

Dawniej nie jedzono potraw mięsnych w poniedziałki, środy i piątki, a w niektórych rejonach - w środy i piątki nie spożywano też żadnych potraw na gorąco.

W niektórych regionach Polski, zgodnie ze zwyczajem, wyparzano wszystkie naczynia kuchenne, szorowano je popiołem po to, aby można było uniknąć kontaktu z tłuszczem w potrawach postnych. Poza tym gospodynie dbały o to, by domownicy odczuwali nieustannie głód. Tak było do czasu II wojny światowej. Obecnie nie spotyka się tego typu zwyczajów.

Post jest obecny także w innych religiach. Na przykład w żydowskim domu nie może być ani okruszyny zakwaszonego chleba, w związku z czym wymiata się dokładnie całe obejście, zaś resztki się spala.