Chcesz SCHUDNĄĆ – zaproś RABARBAR na swój talerz

2014-05-05 9:28

Rabarbar ma ogromną zaletę - zawiera niewiele kalorii. W 100 gramach jedynie 20 kcal. Świetnie nadaje się do deserów dla diabetyków i osób z nadwagą, pod warunkiem, że zostaną one osłodzone stywią lub słodzikiem, bo bez osłody rabarbaru zjeść się nie da. Zawiera zbyt wiele kwasów.

Chcesz SCHUDNĄĆ – zaproś RABARBAR na swój talerz
Autor: thinkstockphotos.com Rabarbar ma ogromną zaletę - zawiera niewiele kalorii

Spis treści

  1. Czy rabarbar jest dobry dla wszystkich?
  2. Rabarbar - właściwości zdrowotne
  3. Jak jeść rabarbar?

Właściwości rabarbaru docenili już Chińczycy przed 4 tysiącami lat. Uważa się, że rabarbar do Europy dotarł w bagażu Marco Polo. Chińczycy sporządzali z rabarbaru silny środek przeczyszczający, a XVI-wieczni medycy odkryli jego niebagatelne działanie przeciwko chorobom naczyniowym.W XVII wieku rozpowszechnił się w ogrodach północnej Europy. Znany we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii, gdyż jest rośliną, która nie lubi upału. Istnieje wiele odmian, których barwa przechodzi od jasnoróżowej do fioletowej. Do spożywania używa się tylko łodyg, gdyż liście zawierają zbyt wiele kwasu tlenowego. Rabarbar jest bogaty w błonnik, dlatego kompot z rabarbaru zalecany jest podczas wzdęć. Poza tym zawiera spore ilości potasu, fosforu, niewielkie zaś żelaza i wapnia.

Czy rabarbar jest dobry dla wszystkich?

Nie powinni go jeść chorzy na kamienie nerkowe, gdyż zawiera zbyt duże ilości kwasu szczawiowego – 300 mg na 100 g. Natomiast osoby ze skłonnością do zaparć powinny jeść jego duże ilości, zwłaszcza, że jest rośliną sezonową. Później na jego miejsce pojawią się śliwki…

Rabarbar - właściwości zdrowotne

Jak jeść rabarbar?

Rabarbar odcina się (lub wyłamuje) przy korzeniu, następnie usuwa się liście. Ostrym nożykiem należy obrać go tak jak szparagi, można też usuną najgrubsze włókna (podobnie jak w przypadku selera naciowego).  Najczęściej gotuje się z niego kompot. Wówczas łodygi tnie się na drobne kawałki i gotuje najlepiej w małej ilości dobrze osłodzonej wody. Można też użyć słodzika, stywii lub miodu.Bardzo dobrze komponuje się z truskawkami, wówczas najlepiej wykorzystać go do zrobienia konfitur. Można zrobić z niego także wykwintny dodatek do mięsa, drobiu lub ryby. Kawałki rabarbaru wkładamy na chwilę do gorącej oliwy, podsmażamy szybko i dodajemy łyżkę miodu. Rabarbar bardzo dobrze znosi mrożenie, można więc zrobić sobie niewielki jego zapas na zimę.