Czy płukanie jelita grubego (hydrokolonoskopia) działa odchudzająco?
Płukanie jelita grubego czyli hydrokolonoskopia jest przez wiele osób traktowana jako metoda odchudzania, zyskuje też popularność jako sposób leczenia hemoroidów. Tymczasem nie ma żadnych podstaw naukowych ani badań potwierdzających skuteczność hydrokolonoskopii, nazywanej też hydrokolonoterapią. Jest natomiast wiele opinii, że jest to metoda niebezpieczna dla organizmu.
Płukanie jelita grubego czyli hydrokolonoskopia, nazywana też hydrokolonoterapią, jest wciąż kontrowersyjną metodą medycyny alternatywnej, która nie ma podstaw naukowych i nie jest uznawana za metodę leczniczą przez medycynę akademicką. Głębokie płukanie jelita grubego za pomocą wody – jak twierdzą zwolennicy tej metody – ma za zadanie usunięcie z organizmu bezwartościowych, toksycznych i stwardniałych resztek pokarmowych, nagromadzonych w świetle okrężnicy. W ich opinii płukanie jelita poprawia jej ruchy perystaltyczne, a więc ułatwia wypróżnienie. To jednak tylko jednorazowy efekt. Fakt, że waga bezpośrednio po zabiegu spada nie oznacza, że jest to skuteczna metoda odchudzania.
Ponadto płukanie jelit, czyli wyręczanie ich w pracy, może doprowadzić do stanu, który nazywamy leniwym jelitem, a więc wypróżnienie będzie jeszcze trudniejsze. Poza tym wraz z zawartością jelit wypłukiwana jest również naturalna flora bakteryjna, bez której proces trawienia jest utrudniony.
Ten z pozoru bezpieczny zabieg u niektórych osób może się zakończyć uszkodzeniem ściany jelita lub nawet perforacją.