Dieta bez pszenicy dr Davisa, czyli dieta bezglutenowa na odchudzanie

2014-10-16 8:45

Dieta bez pszenicy dr Davisa to dieta bezglutenowa. Nie jest ona jednak przeznaczona dla osób uczulonych na gluten i chorych na celiakię, lecz dla osób z nadwagą. Dieta bez pszenicy to dieta odchudzająca. Dr Davis przekonuje, że eliminując z jadłospisu produkty pszenne i inne zawierające gluten, można chudnąć 5 kg w 2 tygodnie. Na czym dokładnie polega dieta bezglutenowa na odchudzanie?

Dieta bez pszenicy dr Davisa, czyli dieta bezglutenowa na odchudzanie
Autor: Photos.com Dieta bez pszenicy dr Davisa to odchudzająca dieta bezglutenowa.

Spis treści

  1. Dieta bez pszenicy dr Davisa - na czym polega odchudzająca dieta bezglutenowa?
  2. Dieta bez pszenicy dr Davisa - co można jeść?
  3. Czy odchudzająca dieta bezglutenowa jest zdrowa?

Dieta bez pszenicy dr Davisa to dieta bezglutenowa na odchudzanie. Jak przekonuje twórca diety, amerykański kardiolog, dr William Davis, wykluczając z jadłospisu produkty pszenne i inne, które zawierają gluten, można schudnąć 5 kg w 2 tygodnie. Przekonały się o tym m.in. Gwyneth Paltrow i Victoria Beckham.

Dieta bez pszenicy dr Davisa - na czym polega odchudzająca dieta bezglutenowa?

Aby stracić zbędne kilogramy bez wysiłku, należy wykreślić z menu wszystkie produkty zawierające gluten, w tym produkty pszenne - także te uważane za zdrowe, z pełnego ziarna, czyli np. chleb razowy. Jak przekonuje twórca diety, produkty pełnoziarniste z pszenicy nie są tak zdrowe, jak się powszechnie uważa.

Osoby, które jedzą tylko produkty pełnoziarniste, dziennie dostarczają ok. 400 dodatkowych kalorii, a w konsekwencji ważą więcej niż powinny.

Według dr Davisa pełne ziarna zbóż podnoszą poziom cukru we krwi szybciej niż sam cukier. Konsekwencją jest gwałtowne zwiększenie wydzielania insuliny, a stąd prosta droga do odkładania się zbędnego tłuszczyku.

Jak przekonuje twórca diety, produkty pełnoziarniste tak szybko podnoszą poziom cukru we krwi, ponieważ zawierają amelopektynę typu A - formę złożonego węglowodanu, z którego składa się skrobia pszeniczna. Cechą charakterystyczną amelopektyny typu A jest to, że bardzo szybko rozpada się w przewodzie pokarmowym na cząsteczki glukozy, które równie szybko podnoszą poziom cukru we krwi.

Ponadto, zdaniem dr Davisa, pełnoziarniste produkty silnie oddziałają na mózg, ponieważ są przyczyną euforii - takiej samej, jaką wywołują opiaty.

W związku z tym podstawową zasadą diety dr Davisa jest wyeliminowanie wszelkich formy pszenicy z diety, także zdrowych produktów pełnoziarnistych, i innych zawierających gluten. Poza tym należy ograniczyć spożywanie także innych węglowodanów: skrobi kukurydzianej, ryżu, ziemniaków, słodkości, roślin strączkowych, soków owocowych, napojów gazowanych i suszonych owoców. Co ciekawe, mimo że dieta bez pszenicy jest dietą bezglutenową, dr Davis radzi ograniczyć spożywanie węglowodanów w postaci właśnie produktów bezglutenowych.

Dieta bez pszenicy dr Davisa - co można jeść?

W czasie bezglutenowej diety odchudzającej dominują warzywa - najlepiej organiczne, bez pestycydów. Można je jeść o każdej porze dnia. Umiar należy zachować w przypadku ziemniaków i kukurydzy. W ograniczonych ilościach należy spożywać także owoce (najlepiej te jagodowe).

W menu znaczącą rolę odgrywają także produkty mleczne, a wśród nich pełnotłuste sery (np. ser pleśniowy, mozzarella, parmezan). Na liście produktów dozwolonych znajdują się także zamienniki mleka, takie jak niesłodzone mleko migdałowe czy niesłodzone mleko kokosowe.

Będąc na diecie bez pszenicy dr Davisa, można spożywać także ryby i owoce morza oraz mięso i drób. Najlepiej, aby mięso pochodziło od bydła karmionego trawą, czyli z upraw ekologicznych, i zabijanego w humanitarnych warunkach. Spożywane mięso powinno być nieutwardzone i nieprzetworzone, jak również nie powinno zawierać azotanu sodu. Dotyczy to także kiełbas i wędlin. Mięsa można jeść pod każdą postacią, poza smażoną.

W jadłospisie nie powinno zabraknąć miejsca dla jaj i zdrowych tłuszczów w postaci surowych orzechów, a także olejów, które dr Davis poleca spożywać w sporych ilościach (np. olej z awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek).

Spośród napojów pierwszym wyborem zawsze powinna być woda. W ograniczonych ilościach można spożywać soki owocowe, ale tylko te tzw. 100%. Sporadycznie można sobie pozwolić na kawę i herbatę, a także czerwone wino.

Na liście produktów wskazanych znajdują się także zioła, przyprawy i dodatki do potraw (np. musztarda), ale bez dodatku cukru.

Czy odchudzająca dieta bezglutenowa jest zdrowa?

Dieta bez pszenicy dr Davisa jest dietą niskowęglowodanową i jednocześnie wysokobiałkową. Brak węglowodanów w diecie niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, takich jak kłopoty z koncentracją i pamięcią, bezsenność, rozdrażnienie, apatia, a nawet depresja. Wszystko dlatego, że głównym źródłem energii dla mózgu są właśnie węglowodany, które biorą udział w procesie produkcji serotoniny - hormonu szczęścia. Nadmiar białka w diecie również może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Z tego powodu dieta Dukana została oficjalnie uznana za szkodliwą dla zdrowia. Na szczęście, w przeciwieństwie do diety wysokobiałkowej niesławnego dietetyka, dieta Davisa obfituje w zdrowe tłuszcze w postaci orzechów i olejów.