TWOJA DIETA. Jak znaleźć dla siebie NAJLEPSZĄ DIETĘ?

2014-09-05 10:49

Gdy wrzucisz do wyszukiwarki internetowej słowo „dieta” – to tak jakbyś otworzyła puszkę Pandory. Rozwinie ci się gigantyczna lista diet. Którą wybrać? Która dieta odchudzająca będzie dla ciebie odpowiednia?

DIETA Jak znaleźć dla siebie NAJLEPSZĄ DIETĘ?
Autor: Photos.com DIETA Jak znaleźć dla siebie NAJLEPSZĄ DIETĘ?

Spis treści

  1. Po pierwsze – zadaj sobie pytanie – dlaczego nie mogę schudnąć?
  2. Najlepsza dieta, gdy źle znosisz głód
  3. Najlepsza dieta, jeśli lubisz słodycze
  4. Najlepsza dieta: za i przeciw dietom
  5. Dieta cud? Cudów nie ma…
  6. Czy warto wspomagać się suplementami?

Skuteczna dieta, szybka dieta, najlepsza dieta - byle dieta odchudzająca. Są diety mono, w których jesz np. tylko warzywa, diety polegające na niełączeniu ze sobą produktów, diety, w których trzeba liczyć kalorie, diety owocowe, białkowe, warzywne, oczyszczające, błyskawiczne i długoterminowe, a także diety „cud”. Jakimi kryteriami się kierować, by znaleźć dietę, która okaże się najskuteczniejsza?

Po pierwsze – zadaj sobie pytanie – dlaczego nie mogę schudnąć?

W wyborze odpowiedniej diety najważniejszym kryterium powinny być twoje nawyki żywieniowe. Co lubisz jeść najbardziej? Wolisz mięso, czy preferujesz warzywa? Co jest twoją największą słabością? Podjadanie między posiłkami? A może nieokiełznana miłość do słodyczy?Jeśli jesteś mięsożerna, raczej wybierz dietę białkową (Dukana lub Kwaśniewskiego). Dużo mięsa, ryb i chudego nabiału nie zakłóci twoich przyzwyczajeń, a pomoże ci schudnąć szybko w niedługim czasie.Jeśli twą słabością jest podjadanie – skłaniaj się do diety bardziej urozmaiconej, polegającej na niełączeniu pokarmów (np. Montigniaca lub Antoine’a) i swój jadłospis skonstruuj tak, by dzień zacząć od węglowodanów, a im bliżej wieczora jeść białka i warzywa.

Najlepsza dieta, gdy źle znosisz głód

Nie wybieraj diet oczyszczających polegających na piciu soków, wody, jedzeniu tylko warzyw lub owoców. Po jednym dniu zniechęcisz się do takiej diety. Wybierz lepiej dietę, gdzie można jeść do woli, ale określone produkty (np. dietę Sheltona).

Najlepsza dieta, jeśli lubisz słodycze

Wybierz dietę, w której będziesz mogła jeść suszone owoce, orzechy i owocowe chipsy.Co takiego dzieje się w organizmie, że dieta jest skuteczna? Po prostu zmieniasz swój sposób jedzenia tak, by tłuszcz zgromadzony w komórkach mógł zostać spalony i zamieniony na masę mięśniową, a woda, która powstaje po spaleniu tłuszczu powinna zostać wydalona z organizmu. Dlatego przy niemal każdej diecie niezbędne są – dostosowane do twoich możliwości - ćwiczenia fizyczne.

Najlepsza dieta: za i przeciw dietom

Każda dieta ma swoich zwolenników i przeciwników. Dieta Dukana stosowana na dłuższą metę powoduje powstawanie ciał ketonowych i zakwasza organizm. Może być niebezpieczna dla nerek i serca.Z kolei inne monodiety poważnie ograniczają dostarczanie organizmowi pełnego zestawu składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju. Najlepszym wyjściem jest stosowanie monodiety tylko przez określony czas – np. jeden weekend w miesiącu.Diety polegające na liczeniu kalorii (np. dieta Strażników Wagi) mają tę przewagę, że odżywiasz się w czasie ich stosowania w sposób zbilansowany. Ale wiele osób zniechęca się do ciągłego liczenia kalorii. Z kolei, gdy prowadzi się życie towarzyskie lub dużo podróżuje taka dieta jest łatwiejsza do utrzymania niż diety polegające na niełączeniu produktów, gdzie musisz przemyśleć i zaplanować swój jadłospis.

Dieta cud? Cudów nie ma…

Decydując się na dietę raczej decydujesz się na działania długofalowe. Magiczne 3 kilogramy w weekend… to trudne, ale możliwe, pod warunkiem, że spalisz dziennie… ok. 7 tys. kalorii! Warto też pamiętać o tym, że o wiele łatwiej chudnie młody organizm, w którym procesy metaboliczne przebiegają znacznie szybciej. Gdy skończyłaś 40 lat, metabolizm spowalnia i wówczas na zrzucenie 3 kilogramów potrzeba co najmniej 2-3 tygodni. Osoby starsze, które postanawiają przejść na dietę, powinny robić to pod okiem dietetyka lub lekarza, który najpierw zaleci odpowiednie badania, by zamiast pomóc, dieta nie zaszkodziła.

Czy warto wspomagać się suplementami?

Tak. Warto pomyśleć o preparacie z chromem, który przyspiesza metabolizm. Można też pić herbatki ziołowe wspomagające przemianę materii. Diety-cud w proszku mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia w dalszej perspektywie, choć na początku efekty bywają spektakularne.