Dieta makrobiotyczna George'a Oshawy: na czym polega? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie makrobiotycznej?

2013-11-18 9:49

Dieta makrobiotyczna została opracowana w 1911 r., jednak zasady, na których się opiera, wywodzą się ze starożytnej chińskiej medycyny. Celem diety makrobiotycznej jest bowiem zachowanie równowagi między pierwiastkiem Yin i Yang, co sprawia, że dieta makrobiotyczna to nie tylko dieta odchudzająca. Na czym polega dieta makrobiotyczna? Jakie są je efekty? Ile można schudnąć na diecie makrobiotycznej? Czy dieta makrobiotyczna jest dobra na raka?

Dieta makrobiotyczna
Autor: Photos.com Dieta makrobiotyczna

Spis treści

  1. Dieta makrobiotyczna: dla kogo jest przeznaczona? Kto nie może jej stosować?
  2. Dieta makrobiotyczna: zasady. Na czym polega dieta George'a Oshawy?
  3. Dieta makrobiotyczna: jadłospis. Co można jeść, będąc na diecie makrobiotycznej?
  4. Dieta makrobiotyczna: efekty
  5. Dieta makrobiotyczna: czy jest zdrowa?
  6. Czy dieta makrobiotyczna jest dobra na raka?

Dieta makrobiotyczna to dieta niskobiałkowa, której celem jest nie tylko spalenie tkanki tłuszczowej, lecz także oczyszczenie organizmu z toksyn, a tym samym doprowadzenie do równowagi wewnętrznej organizmu. Dieta makrobiotyczna jest bowiem inspirowana filozofią wschodu. Według George'a Oshawy - autora diety - zachowanie harmonii między pierwiastkiem Yin i Yang można uzyskać poprzez odpowiednie łączenie pokarmów, np. zboża + warzywa, ryby + sałaty, drób + owoce.

Dieta makrobiotyczna: dla kogo jest przeznaczona? Kto nie może jej stosować?

Dietę makrobiotyczną można stosować maksymalnie 2 miesiące, w związku z tym w tym czasie z nadmiarem kilogramów mogą uporać się nawet osoby zmagające się z lekką nadwagą.

Diety makrobiotycznej nie powinny stosować osoby cierpiące na osteoporozę, choroby serca, nadczynność tarczycy, kamicę nerkową oraz kobiety w ciąży, w okresie menopauzy, a także dzieci i młodzież w okresie wzrostu.

Dieta makrobiotyczna: zasady. Na czym polega dieta George'a Oshawy?

Podstawę diety makrobiotycznej stanowią produkty nieprzetworzone i niekonserwowane. Na szczycie listy produktów pochodzenia naturalnego znajdują się te przygotowane na bazie pełnych, niełuskanych ziaren zbóż. Zgodnie z zaleceniami chińskiej medycyny, powinny one stanowić 40-55 procent dziennego jadłospisu. Z kolei warzywa to 25-35 procent, a owoce, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe 5-10 procent dziennej racji pokarmowej.

Dieta makrobiotyczna nie jest restrykcyjną formą odchudzania. W jej menu mogą znaleźć się tłuszcze, ale tylko roślinne. Należy je spożywać w ilości ok. 1 łyżki dziennie. Niedozwolone są tłuszcze zwierzęce.

Ponadto z jadłospisu należy wykreślić produkty takie jak:

  • mięso
  • jaja
  • nabiał (w tym masło, sery, śmietanę, lody, słodzone jogurty, mleko)
  • cukier i produkty go zawierające
  • owoce tropikalne i południowe, a także soki na ich bazie
  • kawa i czarna herbata

Dodatkowo należy wyeliminować także produkty konserwowane, mrożone, rafinowane, oczyszczane, ekstrakty, barwione sztucznie, aromatyzowane. Niedozwolone są także ostre przyprawy, ocet spirytusowy oraz silne napoje alkoholowe.

Ważne jest również to, w jaki sposób spożywa się posiłki, a powinno się je jeść wolno i dokładnie przeżuwać. Napoje należy pić w małych ilościach, minimum 15-20 minut po posiłku, nigdy w trakcie. Ostatni posiłek powinien być zjedzony nie później niż 3 godziny przed snem.

Dieta makrobiotyczna: jadłospis. Co można jeść, będąc na diecie makrobiotycznej?

Podstawę diety makrobiotycznej powinny stanowić pełne, niełuskane ziarna pszenicy, żyta, owsa, kaszy jaglanej i jęczmiennej, kukurydzy, gryki i ryżu.

W menu powinny się znaleźć także owoce świeże i suszone, warzywa i rośliny strączkowe. Najlepiej, żeby były to warzywa rosnące w naszej strefie klimatycznej (należy jednak unikać ziemniaków, pomidorów i bakłażana). Warzywa najlepiej spożywać surowe, jednak mogą być również blanszowane, gotowane na parze, w wodzie, duszone.

Z roślin strączkowych dozwolone są fasola, ciecierzyca, soczewica, groch zielony i żółty, soja. Dopuszcza się również spożywanie produktów takich jak sos sojowy, sushi i tofu.

Z napojów dozwolone są głównie: woda źródlana, kawa zbożowa, kawa z prażonego jęczmienia, napary ziołowe.

Raz w tygodniu można sobie pozwolić na ryby i owoce morza, orzechy, nasiona i naturalne przekąski.

Dieta makrobiotyczna: efekty

W ciągu 10-14 dni stosowania diety makrobiotycznej można zrzucić 3-4 kg, a także oczyścić organizm z toksyn. Ponadto dieta jest bogata w błonnik, dzięki czemu reguluje pracę układu pokarmowego.

Dieta makrobiotyczna: czy jest zdrowa?

Wykluczenie z diety makrobiotycznej produktów pochodzenia zwierzęcego może doprowadzić do niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia, a co za tym idzie – do anemii, zmęczenia i osłabienia.

Czy dieta makrobiotyczna jest dobra na raka?

Dieta makrobiotyczna nie jest, jak się powszechnie uważa, lekarstwem na raka. Może jednak wspomóc walkę z chorobą.