Dieta ze wspomaganiem z apteki

2011-12-01 9:39

Gdy odchudzanie wydaje się nieskuteczne, a na wadze wciąż nie ubywa kilogramów warto wspomóc swoje działanie specjalnymi preparatami, których zadaniem jest aktywacja przemiany materii, przyspieszenie spalania tłuszczu. Co zawierają, jak działają, czy są skuteczne?

dieta z apteki
Autor: Photos.com Gdy odchudzanie wydaje się nieskuteczne, a na wadze wciąż nie ubywa kilogramów warto wspomóc swoje działanie specjalnymi preparatami.

Odchudzanie to proces bardzo trudny, mozolny i rozciągnięty w czasie. Jednak okazuje się, że są substancje, które mogą nam pomóc i ułatwić osiągnięcie upragnionej wagi. W aptekach i sklepach spożywczych można kupić wiele środków wspomagających odchudzanie. W każdym z nich obecne są substancje aktywne, których zadaniem jest pobudzenie spalania, przyspieszenie przemian metabolicznych lub zmniejszenie apetytu. Generalnie tego typu specyfiki dzieli się na kilka grup: preparaty zastępujące posiłek, środki ziołowe, preparaty wysokobłonnikowe oraz preparaty zawierające w swym składzie substancje bioaktywne. Przyjrzyjmy się każdej grupie z bliska.

Odchudzające preparaty zastępujące posiłek

Inaczej nazywane dietetycznymi środkami spożywczymi. Ich zadaniem jest zastępowanie jednego lub dwóch posiłków w ciągu dnia. Zwykle są to diety bardzo niskoenergetyczne. Występują w postaci proszku, który rozprowadza się w wodzie do formy koktajlu. Typowo pokrywają zapotrzebowanie na białko, witaminy i składniki mineralne. Przed zastosowaniem konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego w celu dostosowania rodzaju preparatu do potrzeb indywidualnych pacjenta. Zdecydowanie nie należy używać tych preparatów na własną rękę.

Środki ziołowe odchudzają naturalnie

To preparaty, które w swym składzie zawierają wyciągi i kompleksy ziołowe. Najczęściej posiadają zioła dziurawca, pokrzywy, melisy, nawłoci, mięty pieprzowej, oraz owoc kopru włoskiego, bzu czarnego, głogu, hibiskusa, liść senesu i kruszynę. Mieszanki ziołowe działają moczopędnie, żółciopędnie, przeczyszczająco, a niekiedy zmniejszają wchłanianie składników pokarmowych. Z piciem ziół nie należy jednak przesadzać, ponieważ w nadmiarze wypłukują cenne składniki mineralne i mogą wywołać uszkodzenia błony śluzowej jelit.

Preparaty wysokobłonnikowe wypełniają i hamują apetyt

Inaczej zwane „wypełniaczami” – ich głównym składnikiem jest błonnik pokarmowy. Włókno zawarte w tego typu środkach, pod wpływem wody pęcznieje w żołądku i nasila odczuwanie wrażenia sytości. Błonnik stanowi część nie podlegającą trawieniu przez organizm i dzięki temu przyspiesza wędrówkę pokarmu przez przewód pokarmowy. Ponadto włókno hamuje wchłanianie glukozy i cholesterolu, wymiata z ustroju szkodliwe związki i usuwa toksyny. Zastosowanie takich środków wpływa na zmniejszenie apetytu, a zarazem na zwiększenie przemiany materii. Ostatecznie ograniczenie przyjmowanych pokarmów może skutecznie zapobiegać zbyt szybkiemu powrotowi do masy ciała sprzed rozpoczęcia odchudzania.

Kapsułka z substancją bioaktywną

Kolejna grupa to preparaty zawierające w swym składzie substancje bioaktywne o udowodnionym wpływie na metabolizm. Jedną z nich jest kwas hydroksycytrynowy (HCA), który wpływa na metabolizm tłuszczu i węglowodanów pomagając zmniejszyć tempo zamiany węglowodanów w tkankę tłuszczową. Polecany osobom, które tyją nie tylko na skutek spożywania produktów z dużą zawartością tłuszczu zwierzęcego, ale głównie w wyniku jedzenia białego pieczywa, makaronów, ciast, a nawet dużych ilości owoców. Kolejną substancją aktywną jest hydroksymetylomaślan (HMB). To substancja bioaktywna o działaniu zbliżonym do witamin. Naturalnie jest wytwarzany w organizmie człowieka jako substancja ochronna, łagodząca skutki stresu związanego z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem, chorobami gorączkowymi i urazami ciała. HMB ogranicza rozpad białek ustrojowych, nasila spalanie tłuszczów, obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy. Zapotrzebowanie na HMB rośnie w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej, jego suplementacja prowadzi do poprawy zdolności wysiłkowych.

Chitosan i chrom wiążą wodę

Chitosan to naturalna substancja balastowa izolowana z pancerzyków morskich skorupiaków: krabów, kryla i krewetek. Nie ulega on trawieniu. Rozpuszczając się w żołądku wiąże wiele cząsteczek wody i tworzy żel absorpcyjny wyłapujący i wiążący cząsteczki tłuszczów, węglowodanów, cholesterolu, szkodliwe metale, związki azotowe, drobnoustroje chorobotwórcze, kwasy żołądkowe. Dzięki właściwościom żelującym i absorpcyjnym chitosan pęcznieje w żołądku i zmniejsza apetyt, obniża całkowitą kaloryczność posiłków. Uwaga! Podczas suplementacji chitosanem należy pić duże ilości płynów oraz przyjmować preparaty witaminowe z wit. A, D, E, ponieważ są one wiązane przez żel chitosanu. Chrom pomaga insulinie transportować glukozę z krwi do komórek ciała, dzięki czemu usprawnia procesy spalanie cukru. Zapobiega powstawaniu niedocukrzenia krwi, utrzymując cukier na stałym poziomie. Łagodzi napady wilczego głodu, obniża chęć pojadania między posiłkami, a nawet niweluje apetyt na słodycze. Przywraca wrażliwość tkanki mięśniowej na insulinę, poprawia sprawność mięśni i przyspiesza spalanie tłuszczu zapasowego w mięśniach. Chrom nie jest magazynowany w organizmie i przypuszcza się, że jego deficyt może być jednym z czynników ryzyka cukrzycy i niedokrwiennej choroby serca.

L – karnityna - gwiazda wśród składników odchudzających

L–karnityna odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania, usprawnia i przyspiesza procesy metabolizmu tłuszczów w organizmie. Jest niezbędna do transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów – swoistych fabryk komórkowych organizmu. W mitochondriach kwasy tłuszczowe ulegają utlenieniu (spaleniu) i dzięki temu wytwarzana jest energia niezbędna do realizacji funkcji życiowych ustroju. Poprzez lepsze wykorzystanie energii zawartej w pożywieniu pomaga osobom odchudzającym się w dostosowaniu do zmiany diety i zredukowaniu ilości kalorii dostarczanych w posiłkach. Odchudzanie przy niedostatku karnitynowym nie przynosi spodziewanych efektów, gdyż uniemożliwia utlenianie kwasów tłuszczowych. L–karnityna poprawia wydolność tlenową i wytrzymałość mięśniową, ogranicza katabolizm (rozpad) mięśniowy. Okazuje się jednak, że L–karnityna działa nie na każdego, jednak sumplementacja nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Inozytol, cholina pomagają spalić tłuszcz

Obie substancje  wchodzą w skład lecytyny. Cholina wykazuje silne właściwości emulgujące i wraz z inozytolem bierze udział w przemianach tłuszczów i cholesterolu. Substancje te hamują odkładanie się cholesterolu w ścianach tętnic i umożliwiają szybkie usuwanie kwasów tłuszczowych z wątroby, zapobiegając jej stłuszczeniu.