Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

2021-12-10 11:29

Potrawy wigilijne, chociaż postne, mogą być bardzo tuczące. Wigilijny stół, zastawiony po brzegi, obfituje w potrawy smażone, ciężkostrawne i... kaloryczne. Sprawdź, ile kalorii ma barszcz z uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, karp, śledź, ryba po grecku, kapusta z grochem, kutia, makowiec czy kompot z suszonych owoców.

zbliżenie na tacę z pierogami podczas świątecznej, rodzinnej kolacji
Autor: Shutterstock

Spis treści

 1. Ile kalorii ma barszcz z uszkami?
 2. Ile kalorii ma zupa grzybowa?
 3. Ile kalorii mają pierogi z kapustą i grzybami?
 4. Ile kalorii ma karp?
 5. Ile kalorii mają śledzie?
 6. Ile kalorii ma ryba po grecku?
 7. Ile kalorii ma kapusta z grochem i kapusta z grzybami?
 8. Ile kalorii ma sałatka jarzynowa?
 9. Ile kalorii ma kutia?
 10. Ile kalorii ma makowiec?
 11. Ile kalorii ma kompot z suszonych owoców?

Tradycja nakazuje, aby w Wigilię spróbować każdej z 12 potraw. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić i jednocześnie nie przesadzić z kaloriami, sprawdź kaloryczność wigilijnych dań.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19

Ile kalorii ma barszcz z uszkami?

Kaloryczność tego dania zależy głównie od tego, ile uszek dodamy do porcji barszczu. Czysty barszcz (200 ml) ma nie więcej niż 30 kcal. Jeśli wrzucimy do niego cztery małe uszka z wody (ok. 72 kcal), to wartość kaloryczna całej potrawy wyniesie niewiele ponad 100 kcal.

Czytaj też: Barszcz czerwony - wartości odżywcze, kalorie

Ile kalorii ma zupa grzybowa?

W jednym talerzu (250 g) czystej, niezabielanej zupy grzybowej będzie niewiele, bo ok. 30 kcal. Porcja grzybowej z makaronem i śmietanką ma już nawet 300 kcal. Pamiętaj, że grzyby są ciężkostrawne, dlatego dodaj do zupy koperek i czarny pieprz, które poprawią trawienie.

Czytaj też: Zupa grzybowa - kalorie, wartości odżywcze

Ile kalorii mają pierogi z kapustą i grzybami?

Pierogi gotowane i obsmażane dostarczą ok. 220 kcal, jeśli podane zostaną prosto z wody, ich wartość kaloryczna zmniejszy się do 160 kcal. Pierogi pieczone mają tylko o 10 kcal więcej niż gotowane.

Czytaj też: Pierogi - kalorie, wartości odżywcze

Ile kalorii ma karp?

W 100 g gotowanego karpia, podanego w galarecie będzie 136 kcal. Smażony karp w panierce z jajka i bułki tartej jest daniem wysokokalorycznym (ma 162 kcal), dlatego jeśli dbasz o dietę, a nie lubisz karpia w galarecie, zastąp się go pieczoną rybą. W 100 gramowej porcji karpia upieczonego z dodatkiem ziół i przypraw będzie 147 kcal.

Czytaj też: Karp na Wigilię. Jak wybrać zdrowego i smacznego karpia?

Ile kalorii mają śledzie?

Porcja (100 g) śledzi w oleju to ponad 300 kcal. Same śledzie nie są bardzo kaloryczne (surowy płat ma już o połowę mniej kalorii), ale kaloryczności dodaje im olej. Śledzie w śmietanie mają tylko ok. 96 kcal, a śledzie marynowane (rolmopsy) niewiele więcej, bo 104 kcal.

Ile kalorii ma ryba po grecku?

Tradycyjnie przygotowana potrawa w 100 g będzie miała około 150 kcal. Kaloryczność dania podwyższyć może olej, na którym smażona jest ryba i cebula oraz panierka z jajka i mąki. Sama ryba (najlepsze do ryby po grecku będą: mintaj, miruna, dorsz, sola) oraz warzywa nie składnikami wysokokalorycznymi.

Czytaj też: Ryba po grecku - wartości odżywcze ryby po grecku

Ile kalorii ma kapusta z grochem i kapusta z grzybami?

Jedna porcja kapusty z grochem (3 łyżki) ma ok. 145 kcal. O wiele mniej, bo już tylko 80 kcal będzie w kapuście z grzybami. Uwaga! Podana kaloryczność nie dotyczy potraw z zasmażką i olejem - tak przygotowane danie będzie o wiele bardziej kaloryczne.

Czytaj też: Kapusta z grochem - kalorie i wartości odżywcze

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa?

W 100 g tradycyjnej sałatki jarzynowej (z jajkiem, ogórkiem kiszonym, groszkiem, kukurydzą, gotowaną marchewką, ziemniakami, pietruszką, porem, majonezem light i musztardą) będzie ok. 70 kcal.

Czytaj też: Sałatka jarzynowa - kalorie, wartości odżywcze

Ile kalorii ma kutia?

Kutia to jedna z najbardziej kalorycznych potraw wigilijnych. Przepisów na kutię jest wiele, ale w najpopularniejsza wersja, czyli kutia z pszenicą, miodem, makiem, mlekiem, różnymi rodzajami orzechów i suszonymi bakaliami ma nawet 300 kcal w porcji.

Ile kalorii ma makowiec?

Makowiec to deser bardzo kaloryczny. W 100 g (czyli niewielkim kawałku) będzie około 350 kcal. Najbardziej kalorycznym składnikiem tradycyjnego makowca nie jest samo ciasto (drożdżowe lub biszkoptowe), ale masa makowa wymieszana z bakaliami (w 3 dużych łyżkach kupnej masy makowej będzie już około 218 kcal).

Ile kalorii ma kompot z suszonych owoców?

Kompot z suszu to napój dość kaloryczny. Zazwyczaj w jednej filiżance (150 ml) będzie około 200 kcal, ale zależy to od ilości dodanej substancji słodzącej (cukru, miodu, stewii). Warto też zjeść suszone owoce z kompotu, bo zawierają błonnik pokarmowy, ułatwiający trawienie.

Czytaj też: