Jak schudnąć 10 kg przed urlopem? Dietetyczka kliniczna podpowiada

2024-05-17 14:51

Kto nie chciałby tego lata zmieścić się w stary kostium kąpielowy, a jeszcze lepiej kupić nowy, mniejszy o rozmiar czy dwa? Schudnąć bezpiecznie i trwale? To może się jeszcze udać, zwłaszcza gdy urlop planujesz w sierpniu. Prawidłowo się odchudzając, będziesz gubić kilogram tygodniowo. Czyli jak? Podpowiada dietetyczka kliniczna, Olga Lewandowska.

Jak schudnąć 10 kg przed urlopem? Dietetyczka kliniczna podpowiada
Autor: GettyImages

Olga Lewandowska jest absolwentką wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Kilka lat temu ukończyła kierunki dietetyka oraz zdrowie publiczne. Jest dość aktywna w mediach społecznościowych, a na jej blogu znajdziesz sporo informacji z zakresu zdrowego żywienia.

Nie jest zwolenniczką klasycznych "diet odchudzających", które źle się kojarzą wielu osobom. Raczej proponuje "rozkoszne, elastyczne i nieskomplikowane plany żywieniowe". Zachęca do gotowania, podsuwając wiele gotowych przepisów (niezależnie od tego, kogo wybierasz w wojnie Lidla i Biedronki). Wszystko w duchu self-care, czyli w trosce nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Specjalistka pochyliła się nad kwestią tak upragnionego powszechnie gubienia kilogramów przed wakacjami.

5 błędów spowalniających odchudzanie

Jak szybko schudnąć 10 kg do wakacji? Dietetyczka wyjaśnia

- Odchudzanie to proces! Przejście przez niego błyskawicznie jest praktycznie niewykonalne, a nawet jeśli – niezdrowe i niemądre. Kto wymyśli szybki, skuteczny i jednocześnie zdrowy sposób, chyba otrzyma nagrodę Nobla! Pytanie powinno więc raczej brzmieć  "jak mądrze schudnąć 5 kg" lub ewentualnie "czy da się schudnąć 10 kg do lata bez efektu jojo?" - twierdzi Olga Lewandowska i chyba warto zaufać jej kilkunastoletniemu doświadczeniu.

Specjalistka odradza niskokaloryczne diety redukcyjne, by schudnąć 5 czy 10 kilo. By szybko i skutecznie schudnąć, trzeba zacząć od oceny własnego tempa metabolizmu.

- Każdy z nas ma minimalną liczbę kalorii, która powinna zostać dostarczona, by organizm funkcjonował prawidłowo – nazywa się to podstawową przemianą materii (PPM). Wartość ta jest zależna od parametrów takich jak płeć, wiek, waga - przypomina Lewandowska i podkreśla, że PPM obejmuje wyłącznie energię niezbędną organizmowi w spoczynku, czyli choćby do oddychania, trawienia, pracy nerek i innych organów wewnętrznych.

Odchudzanie - to się dzieje, gdy brakuje energii

Zawsze poza PPM musimy dodatkowo uwzględnić energię potrzebną na wszelkie aktywności. A aktywnością jest nie tylko trening, ale również wykonywanie zwykłych codziennych czynności.

- W przypadku, gdy stosujemy skrajnie niskokaloryczną dietę, która nie dostarcza nawet ilości kalorii zgodnych z PPM, organizm zaczyna wariować. Brakuje składników niezbędnych do prawidłowej pracy, w tym np. produkcji hormonów odpowiedzialnych za metabolizm. Skutkiem jest to, że tempo metabolizmu zwalnia i schudnąć jest coraz trudniej. Sami podkładamy sobie w ten sposób kłody pod nogi - przypomina dietetyczka.

Utrata 10 kg w 3 miesiące - to konkretnie proponuje dietetyczka

To nie jest łatwe zadanie. Nie wystarczy pomyśleć i gotowe. Przede wszystkim trzeba oszacować swoje zapotrzebowanie kaloryczne i obliczyć deficyt. Należy spożywać tyle kalorii dziennie, by ten deficyt trzymać, ale nigdy poniżej poziomu PPM. Dla kobiet oznacza to najczęściej ok. 1500-1800 kcal.

W oszacowaniu ilości zjedzonych kalorii mogą być pomocne darmowe i bardzo proste aplikacje. Sprawdź jednak, kto za nimi stoi. Takie programy są różnej jakości.

Trzeba pamiętać, by w prawie każdym posiłku znalazło się źródło pełnowartościowego białka, spalacza tłuszczu.

Do każdego wytrawnego posiłku trzeba dorzucić minimum 100 g warzyw, a do słodkiego – owoców.

Komponuj swoje posiłki tak, by ci smakowały! "Używaj produktów, które lubisz, nawet jeżeli miałaby to być czasem kanapka z masłem, szynką, serem i majonezem. Wlicz ją w kaloryczność" - podpowiada Olga Lewandowska.

Czasem można zjeść coś słodkiego (np. raz w tygodniu), ale potem trzeba wróć do zdrowych posiłków i nawyków.

Bez ruchu nie ma efektu. Trenuj, biegaj, spaceruj, tańcz, jeździj na rowerze, pracuj w ogrodzie. To wszystko pomaga pognębić i wygenerować deficyt kalorii oraz spalać tłuszcz.

Do słodzenia Lewandowska poleca erytrol (0 kalorii), a do picia – wodę lub kawę i herbatę. Sporadycznie można sięgnąć napoje zero.

Jest jeszcze kwestia pomysłów na dania, sprawa motywacji... Cóż, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego tak wiele osób przy odchudzaniu potrzebuje pomocy.

Sonda
Uważasz, że można schudnąć 10 kg w 3 miesiące, prowadząc normalne życie rodzinne i zawodowe?