MASAŻ nie odchudza, masaż wspiera modelowanie sylwetki

2012-01-23 12:02

Masaż nie odchudza, niemniej jest niezbędnym środkiem wspomagającym kształtowanie lub utrzymanie szczupłej sylwetki w trakcie lub po kuracji odchudzającej.

MASAŻ nie odchudza, masaż wspiera modelowanie sylwetki
Autor: GettyImages Masaż nie odchudza, niemniej jest niezbędnym środkiem wspomagającym kształtowanie lub utrzymanie szczupłej sylwetki

W terapii manualnej mającej wpłynąć na poprawę sylwetki wykonuje się całościowy lub częściowy masaż „problematycznych obszarów”, np. ud i pośladków.

Wyróżnia się trzy rodzaje takiego masażu:

  • masaż odchudzający, mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej
  • masaż modelujący – poprawia kształt sylwetki w obszarach brzucha, pośladków i ud
  • masaż antycellulitowy – polepsza wygląd powłok skórnych objętych cellulitem.

Przy odchudzania rola masażu jest pośrednia

Pozytywny rezultat osiąga się przez wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, poprawę krążenia, dotlenienie i usprawnienie odprowadzania toksyn z masowanych obszarów.
Nie ma specjalistycznej odmiany masażu, którego jedynym zadaniem jest poprawa sylwetki. W tym celu stosuje się różne techniki masażu klasycznego oraz inne rodzaje masaży specjalistycznych, wykonywanych ręcznie i za pomocą przyrządów. Istotny jest rodzaj zwalczanego problemu estetycznego.

W jaki sposób masażem modeluje się sylwetkę?

  • Masaż pozytywnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej oraz guzków i złogów tłuszczowych. Szczególną uwagę zwraca się na obszary zagrożone lub objęte odkładaniem się tkanki tłuszczowej oraz występowaniem cellulitu. Ruchy podczas takiego masażu powinny być wykonywane dość silnie i rytmicznie w celu mobilizacji położonej głębiej tkanki tłuszczowej.
  • Poprzez mechaniczną stymulację tkanki łącznej. Masaż wpływa korzystnie na właściwości włókien odpowiedzialnych za napięcie skóry (elastyny i kolagenu). Uzyskana tą drogą poprawa jędrności skóry ma szczególne znaczenie u osób poddanych zabiegowi liposukcji lub intensywnie odchudzających się, u których widoczny jest nadmiar luźnej tkanki skórnej.
  • Drenaż limfatyczny ułatwiający krążenie chłonki i wpływający na zmniejszenie obrzęków.
  • Poprawę ukrwienia skóry, tkanki podskórnej i mięśni. Mobilizacja krążenia powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie masowanych struktur oraz szybsze usuwanie substancji toksycznych. Lepsze odżywienie wpływa także pozytywnie na koloryt skóry.
  • Korzystną zmianę objętości ciała spowodowaną zmniejszeniem się warstwy tkanki tłuszczowej i ustąpieniem obrzęków.
  • Zmniejszenie efektu tzw. skórki pomarańczowej, charakterystycznej dla cellulitu. W wyniku zniwelowania nierównomiernie nagromadzonych złogów tkanki tłuszczowej i obrzęków, skóra się bardziej gładka.