Mężczyźni na diecie chudną dwa razy szybciej. Ale jest jeden haczyk
Dieta wpływa inaczej na mężczyzn i kobiety w młodym wieku – zaznaczają eksperci. Z nowych badań wynika, że to mężczyźni tracą tłuszcz szybciej niż kobiety. Takie efekty daje stosowanie diety o obniżonej kaloryczności, jednak do czasu.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "eLife". W skład ekspertów wchodzili naukowcy z różnych placówek pod kierownictwem specjalistów z Uniwersytetu w Edynburgu. Zdaniem autorów analiz, odkrycie może przyczynić się do opracowania lepszych strategii żywieniowych.
Dlaczego mężczyźni chudną szybciej?
Okazuje się, że mężczyźni stosujący diety o obniżonej kaloryczności, mogą uzyskać lepsze efekty niż kobiety. Wyniki nowego badania wykazały, że panowie chudną szybciej.
Zdaniem ekspertów za te różnice może odpowiadać jeden z żeńskich hormonów płciowych – estrogen, a ich odkrycie może pomóc w identyfikacji osób, które mogą uzyskać największe korzyści ze stosowania diety o obniżonej kaloryczności.
Naukowcy w badaniach przyjrzeli się wpływowi diety o obniżonej kaloryczności na zdrowie myszy i ludzi. Podczas sześciotygodniowego okresu obserwacji najpierw badali 96 myszy. Dzięki mniej kalorycznej diecie u badanych samców poziom cukru we krwi obniżył się o 22 proc., a w przypadku samic o 16 proc.
Wpływ diety na utratę tkanki tłuszczowej był jeszcze lepszy. Naukowcy zaobserwowali, że u samców tkanka tłuszczowa zmniejszyła się o prawie 70 proc. W ciągu tego samego okresu obserwacji samicom nie ubyło tej tkanki wcale.
Gdy dietę zastosowano starszym gryzoniom, nie zauważono podobnych różnic. Zarówno starsze samice, jak i samce myszy traciły ok. połowę tkanki tłuszczowej.
Osoby w średnim wieku i starsze chudną w podobnym tempie
Podobne wnioski naukowcy zauważyli w przypadku ludzi. Choć to niewielkie badanie na 42 kobietach i mężczyznach z nadwagą lub otyłością wymaga większych analiz oraz dalszego potwierdzenia, zdaniem jego autorów może pomóc w opracowaniu ulepszonych strategii żywieniowych, aby zapobiegać chorobom i promować zdrowe starzenie się.
W ciągu czterech tygodni zaobserwowano, że mężczyźni poniżej 45. roku życia, stracili ponad 16 proc. tkanki tłuszczowej. W tym samym czasie kobiety w tej samej grupie wiekowej straciły zaledwie 8 proc., czyli o połowę mniej niż mężczyźni.
Gdy przyjrzano się starszej grupie badanych i porównano wyniki, okazało się, że obie płcie straciły tyle samo, czyli 10 proc. tkanki tłuszczowej.
- Diety o obniżonej kaloryczności mają wiele korzyści zdrowotnych i mogą promować zdrowe starzenie się. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że skuteczność tych diet może różnić się między mężczyznami i kobietami, ale nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że różnice między płciami w dużej mierze zanikają, gdy dieta zaczyna się w starszym wieku – wyjaśnił prof. William Cawthorn, kierownik badań.