Moroznik kaukaski na odchudzanie - czy jest bezpieczny?
Moroznik kaukaski to roślina ozdobna, jednak coraz częściej znajduje zastosowanie jako środek na odchudzanie. Tymczasem opinie lekarzy na temat efektów jego działania są negatywne. Moroznik kaukaski nie jest bezpieczny dla zdrowia i powoduje liczne skutki uboczne - ostrzegają specjaliści. Moroznik kaukaski to roślina trująca i jej stosowanie może się skończyć nawet śmiercią.
Spis treści
- Moroznik kaukaski na odchudzanie? Możesz stracić życie, a nie zbędne kilogramy!
- Moroznik kaukaski - czy jest bezpieczny? Skutki uboczne stosowania
- Moroznik kaukaski nie jest suplementem diety
Moroznik kaukaski (ciemiernik kaukaski, Helleborus caucasicus) jest cenioną rośliną ozdobną. Jednak ostatnio coraz częściej znajduje zastosowanie jako środek na odchudzanie. Producenci tabletek zawierających moroznik kaukaski przekonują, że to "najskuteczniejszy i najtańszy środek w walce z nadwagą i nie tylko". Moroznik kaukaski "normalizuje przemianę materii, jest rewelacyjnym środkiem na odchudzanie bez efektu jojo.". Poza tym "oczyszcza jelita, wątrobę, drogi moczowe, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Stosuje się jako pomocniczy środek przy leczeniu guzów organów kobiecych, prostaty i tarczycy".
Ile w tym prawdy? Przeszukując bazę PubMed - która jest największą bazą wyników badań naukowych z całego świata - można znaleźć tylko cztery pozycje na frazę "Helleborus caucasicus"¹. Wszystkie dotyczą jedynie analizy składu moroznika kaukaskiego. Dowiadujemy się z nich, że roślina ta zawiera związki o nazwie glikozydy. To właśnie te substancje - stosowane niewłaściwie - szkodzą zdrowiu, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Moroznik kaukaski na odchudzanie? Możesz stracić życie, a nie zbędne kilogramy!
Glikozydy nasercowe to substancje pochodzenia roślinnego, które - jak wskazuje nazwa - wpływają na pracę serca (choć nie tylko) - pobudzają jego działanie, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, a jednocześnie obniżają częstość tego skurczu.
Moroznik kaukaski jest rośliną, która może doprowadzić do śmierci, tymczasem według opisu producenta preparat (w pomniejszonej dawce) można stosować u dzieci już od 7. roku życia.
Dzięki temu glikozydy znalazły zastosowanie w medycynie. Obecnie pozyskuje się je z roślin o nazwie naparstnica wełnista i naparstnica purpurowa. Jednak działanie glikozydów jest bardzo silne, a dodatkowo odznaczają się one dużą toksycznością. Z tego powodu zastosowanie leków, które zawierają te substancje, jest ograniczone do niektórych schorzeń kardiologicznych i powinno być prowadzone wyłącznie przez specjalistę kardiologa z odpowiednim doświadczeniem. Moroznik kaukaski również zawiera glikozydy nasercowe, jednak nie są one stosowanie w lecznictwie. Dlaczego?
Jak czytamy na stronie Centrum Informacji o Leku (CIL)² "moroznik kaukaski zawiera jako substancje czynne m.in. glikozydy bufadienolowe, głównie helebrynę, która działa na mięsień sercowy podobnie do glikozydów nasercowych zawartych w takich roślinach jak naparstnica purpurowa. Naparstnica purpurowa ma zastosowanie w lecznictwie do dzisiaj, natomiast ciemiernik był kiedyś stosowany jako lek nasercowy, ale został z lecznictwa wycofany. Spowodowane to było tym, że ciemiernik oprócz glikozydów zawiera substancje balastowe, które łatwo wywołują nudności, wymioty i biegunkę. Obecnie ciemierniki są uważane za rośliny trujące i nie mają zastosowania w medycynie". "Nie opisano także w skonsultowanej przez nas literaturze żadnego działania wpływającego na przemianę materii i odchudzanie" - dodają eksperci z Centrum Informacji o Leku (CIL). Moroznika kaukaskiego na odchudzanie nie polecają także dietetycy.
Moroznik kaukaski a odchudzanie
Mam 164 cm i ważę 78 kg. Mój lekarz stwierdził, że nie jest tak źle. Mimo różnych diet trochę chudnę i znów tyję. Mam już tego dość! Źle się z tą wagą czuję, chciałabym zejść do 65 kg. Mam niedoczynność tarczycy i myślę, że problem leży tutaj. Zamówiłam sobie moroznik kaukaski, czy to dobry pomysł?
Małgorzata Krukowska, dietetyk: Gdyby moroznik kaukaski przynosił rewelacyjne efekty, stosowany byłby w terapii odchudzającej. Z tego co się orientuję tak nie jest. Proszę pamiętać, że absolutnie nie można pić alkoholu podczas stosowania moroznika. Poza tym nie może być też stosowany w różnych ciężkich chorobach. Niedoczynność tarczycy to poważne zaburzenie metaboliczne, ale wybór jest Pani. Ja tego nie polecam. Uważam, że Pani problem tkwi bardziej w głowie. Zna Pani różne diety, ale ma problem z konsekwencją. Proponuję poszukać kogoś, kto zmotywuje Panią i wesprze w odchudzaniu.
Moroznik kaukaski - czy jest bezpieczny? Skutki uboczne stosowania
Jak już wspomniano, glikozydy odznaczają się dużą toksycznością. Różnica między dawką leczniczą a toksyczną jest niewielka. Dlatego ich przyjmowanie (nawet pod kontrolą lekarską) wiąże się z ryzykiem potencjalnie śmiertelnego zatrucia.
Najczęstszymi objawami zatrucia glikozydami są:
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego - jadłowstręt, nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka
- zmiany neurologiczne - w postaci zaburzeń czucia, orientacji, snu i zaburzeń widzenia
- charakterystycznym objawem neurologicznym jest zmiana percepcji widzenia - widzenie na żółto
Jednak najbardziej niepokojącymi objawami zatrucia glikozydami są objawy ze strony układu krążenia. Glikozydy mogą doprowadzić do:
- częstoskurczu
- trzepotania przedsionków
- tachykardii komorowych
- migotania komór
Są to stany, które mogą doprowadzić do śmierci.
Moroznik kaukaski nie jest suplementem diety
Opakowanie moroznika kaukaskiego nie posiada ulotki w języku polskim, co jest niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami. Wszystkie preparaty dopuszczone do obrotu w naszym kraju powinny zawierać napisy w języku polskim. Dodatkowo, w prowadzonym od 2007 roku rejestrze, dostępnym na stronie GIF-u, nie figuruje żaden preparat, zawierający w nazwie frazę „moroznik”. To wyjaśnia, dlaczego moroznika kaukaskiego nie można kupić w aptekach. Jest dostępny głównie w sklepach internetowych. 10 gramów sproszkowanych kłączy moroznika kosztuje 12 zł. Moroznik kaukaski można kupić również w takich postaciach, jak tabletki, kapsułki.
Polecany artykuł:
Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Helleborus+caucasicus
2. https://www.leki-informacje.pl/node/137348