Może zastąpić popularne zastrzyki na odchudzanie. Nowy suplement podbija Internet

2023-06-29 10:01

Mówi się, że preparaty odchudzające to najbardziej intratna działka, jeśli chodzi o farmaceutyki. Kolejne leki pomagające szybko i skutecznie zredukować wadę, biją rekordy popularności. Teraz na fali jest naturalny suplement. Czy rzeczywiście to skuteczny i bezpieczny sposób na schudnięcie?

Może zastąpić popularne zastrzyki na odchudzanie. Nowy suplement podbija Internet
Autor: GettyImages Może zastąpić popularne zastrzyki na odchudzanie. Nowy suplement podbija Internet

Berberyna a semaglutyd - porównanie skuteczności

Semaglutyd to substancja czynna leków na cukrzycę, które również są wykorzystywane w odchudzaniu, z uwagi na spektakularne efekty. Trwają też poszukiwania naturalnych (i tańszych) alternatyw. Niektórzy sądzą, że berberyna to naturalny zamiennik, dający bardzo zbliżone efekty odchudzania.

Czy faktycznie berberyna to substancja, której działanie może dorównać takim farmaceutykom, jak semaglutyd? Czy rzeczywiście barberyna jest skuteczna, a przede wszystkim – bezpieczna? Co o niej wiadomo?

Zakazane substancje w środkach odchudzających. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita

Berberyna – plusy, korzyści, właściwości odchudzające

Przede wszystkim na plus świadczy to, że berberyna nie jest tak naprawdę szczególną nowością, choć teraz przechodzi niejako internetowy renesans. To znana od wieków substancja naturalna, pochodząca z roślin – berberysów. Ten alkaloid znajduje się w ich korzeniach, kłączach, łodygach i korze. Z uwagi na specyficzne, żółte, fluorescencyjne zabarwienie, może być stosowana jako barwnik.

Stosowano ją już w medycynie tradycyjnej m.in. chińskiej. Doceniano właściwości berberyny, m.in. przeciwcukrzycowe czy obniżające poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Współcześnie berberynę brano pod lupę w badaniach, weryfikując jej skuteczność.

Wiadomo, że może obniżać poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zauważono też korzystny wpływ na układ krążenia. Co istotne, stwierdzono również odchudzające działanie berberyny. Nie jest ono jednak tak spektakularne, jak niektórzy sądzą. Uważa się, że może też pomagać w niektórych zaburzeniach metabolicznych.

Odnotowano zmniejszenie masy ciała o ok. 2 kg w skali 2 miesięcy lub przy BMI powyżej 30, spadek do ok. 27. Przy czym pamiętajmy, że BMI nie jest jednym słusznym kryterium oceny masy ciała, ponieważ u osób umięśnionych jest wyższe.

Berberyna – minusy i skutki uboczne

Chociaż badania wykazały, że pacjenci zażywający berberynę chudną, to jednak grupy badawcze były niezbyt liczne. Większość badań dotyczących tego środka, przeprowadzano na zwierzętach lub w warunkach in-vitro.

Chociaż te badania dawały bardzo obiecujące rezultaty – oprócz odchudzających właściwości zauważono m.in. działanie przeciwstarzeniowe, przeciwgrzybicze, stymulujące odporność, regulujące pracę układu trawienia, a nawet przeciwnowotworowe – jednak potrzebne jest zweryfikowanie uzyskanych rezultatów w dużych badaniach w renomowanych ośrodkach.

Kolejnym minusem jest relatywnie niska wchłanialność, co może powodować konieczność zażywania dużych dawek. Skutki uboczne berberyny to głównie dolegliwości pokarmowe jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Środek może również odkładać się w wątrobie i innych narządach.

Berberyna - przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się pacjentom z chorobami wątroby. Należy zachować ostrożność, z uwagi na obniżanie poziomu cukru przez berberynę.

Czy zatem warto odchudzać się z pomocą berberyny? Zdania są podzielone. Warto pamiętać, że żaden cudowny specyfik nie pomoże, jeśli nie odnajdziemy przyczyny nadwagi i otyłości.

Mogą to być choroby i zaburzenia, zarówno fizyczne, jak i psychosomatyczne. Dotarcie do źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia – pod okiem specjalisty – w połączeniu z dobrze dobraną dietą i odpowiednią aktywnością fizyczną, to źródła sukcesu w walce z nadmiarowymi kilogramami. Sięgając po dodatkowe leki lub suplementy mogące sprzyjać szybszej utracie masy ciała, warto omówić tę kwestię z lekarzem i dietetykiem, żeby przede wszystkim sobie nie zaszkodzić.