Nie wiesz, dlaczego tyjesz? Winne mogą być drzemki

2024-05-09 14:20

O zaletach drzemki w dzień wiadomo nie od dzisiaj. Relaksuje, dodaje energii, zwiększa koncentrację, pozwala dłużej pracować wydajnie. Brytyjscy naukowcy zauważyli jednak, że zbyt długa drzemka może zwiększać ryzyko otyłości brzusznej i innych chorób. Jak długo można drzemać bez ryzyka?

Kobieta śpi w niebieskiej pościeli
Autor: GettyImages Nie wiesz, dlaczego tyjesz? Winne mogą być drzemki

Zbyt długa drzemka może zwiększać ryzyko chorób

Drzemka w ciągu dnia, jeżeli trwa zbyt długo, może powodować negatywne skutki, twierdzą brytyjscy naukowcy. Jak ustalono, drzemka do pewnego momentu jest bezpieczna. Jednak zbyt długie spanie w dzień może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

W badaniu wykorzystano dane dotyczące 3275 dorosłych osób z Murcji (Hiszpania). Wyniki opublikowano na łamach pisma „Obesity”.

Uczeni z Brigham and Women’s Hospital, szpitala uniwersyteckiego Harvard Medical School, ustalili związki drzemek ze wzrostem ryzyka chorób takich jak, m.in. nadciśnienie tętnicze, wzrost poziomu cholesterolu i poziomu glukozy we krwi, zespół metaboliczny, otyłość brzuszna.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Zalety drzemek w dzień

Krótkie drzemanie w dzień może mieć szereg zalet, o których nie można zapominać. Jakie są korzyści płynące z drzemki o optymalnej długości?

  • Uzupełnienie niedoborów snu
  • Zmniejszenie zmęczenia
  • Redukcja poziomu stresu i relaks
  • Poprawa metabolizmu
  • Wzrost wydajności
  • Korzystny wpływ na koncentrację

Badanie nad bezpieczeństwem drzemek

W badaniach prowadzonych przez uczonych z Brigham and Women’s Hospital, uczestników podzielono na 3 grupy:

  1. osoby, które deklarowały, że drzemią do 30 min. (35 proc.uczestników)
  2. osoby, które podawały, że nie śpią w dzień wcale
  3. osoby, które ucinały w dzień drzemki ponad 30 min. (16 proc.uczestników badania)

Wnioski z analiz ankiet i parametrów metabolicznych pacjentów, okazały się zaskakujące. Osoby drzemiące dziennie ponad 30 min. osiągały wyższe o ok. 2 proc. wyniki BMI. Osoby te także wyższe o ok. 8 proc. ryzyko zespołu metabolicznego.

Zauważono również takie skutki dłuższych drzemek jak m.in. zwiększony obwód talii (czyli większe ryzyko otyłości brzusznej), wyższe poziomy glukozy na czczo, wyższe ciśnienie krwi, wzrost poziomu cholesterolu. To wszystko czynniki zwiększające ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia oraz cukrzycy typu 2.

Dłuższa drzemka a (nie)zdrowy tryb życia

Naukowcy zauważyli szereg korelacji między długością drzemki a stylem funkcjonowania na co dzień. Wykazano, że osoby, które dłużej drzemią, często również prowadzą bardziej niezdrowy tryb życia. Oznacza to, że długie drzemki były konsekwencją m.in. niedoborów snu w nocy, zaburzonego rytmu snu, zbyt późnego zasypiania.

Ponadto „drzemkowicze” śpiący w dzień dłużej niż 30 min. przyznawali się do takich problemów jak zbyt późne jedzenie ostatniego posiłku, spożywanie zbyt obfitych posiłków w ciągu dnia, szczególnie po południu, a także palenie papierosów. Oznacza to, że długa drzemka była pewną odpowiedzią na potrzeby zmęczonego organizmu.

Dr Marta Garaulet, z oddziału zaburzeń snu i rytmu okołodobowego w Brigham and Women's Hospital, zwróciła uwagę na fakt, że istotne dla jakości i długości drzemki są również takie czynniki, jak pozycja snu, miejsce snu (łóżko lub sofa).

Idealna drzemka

Było to już kolejne badanie brytyjskich uczonych, wskazujące na ryzyko związane z drzemką. Kolejnym celem uczonych jest weryfikacja, jak drzemki wpływają na mieszkańców krajów, gdzie popołudniowa sjesta jest codziennym tradycyjnym zwyczajem.

Współautor badań, neurobiolog dr Frank Scheer, kierujący Programem Chronobiologii Medycznej na Harvard Medical School, zwrócił  uwagę na korzyści płynące z krótkich drzemek, przy jednoczesnej konieczności odkrycia, jaka długość drzemki byłaby idealna dla zdrowia.  - Myślę, że może to być impuls do odkrywania optymalnych czasów drzemek, a także do zmiany kulturowej w rozpoznawaniu długoterminowych skutków zdrowotnych – podkreślił uczony.