Odchudzanie ekstremalne: niebezpieczne substancje odchudzające
W internecie nie brakuje "cudownych" tabletek na odchudzanie, dzięki którym "bez wyrzeczeń, w 2 miesiące schudniesz 15 kg". Wiele z tych środków zawiera toksyczne, a nawet niebezpieczne dla życia substancje chemiczne, jak dinitrofenol lub sibutraminę. Na czym polega ich działanie i dlaczego jest tak niebezpieczne?
Spis treści
Zdesperowanych nie brakuje. W pogoni za idealną figurą ludzie, a zwłaszcza kobiety, są gotowi na każde poświęcenie. Już nie wystarcza dieta kapuściana czy białkowa. To trwa za długo, a efekt nie jest spektakularny. Trzeba znaleźć coś innego. Niestety, czasem ceną jest zdrowie, czasem – życie.
Tabletki z tasiemcem
Dieta tasiemcowa pojawiła się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 30. XX wieku. Stosowały ją wówczas nie tylko gwiazdy filmowe, ale także dżokeje, którzy dążyli do osiągnięcia jak najniższej wagi. Kuracja polega na zażywaniu tabletek z główką tasiemca. Dorosły osobnik może mieć od 4 do 20 m długości przy szerokości od 10 do 20 cm. Tabletki zawierające jaja bądź główki tasiemca pochodzą najczęściej z Chin. Pasożyty pozyskiwane są z hodowlanego bydła domowego, głównie od zakażonych krów, ale zdarzają się też pasożyty pochodzące od świń. Połknięcie tabletek z tasiemcem stanowić śmiertelne zagrożenie.
Moroznik kaukaski
Ta roślina z rodziny ciemierników zawiera glikozydy bufadienolowe, które działają na mięsień sercowy podobnie do naparstnicy purpurowej. Naparstnica nadal jest stosowana w lecznictwie, a leki na bazie ciemiernika zostały wycofane, bo uznano je za trujące. Ciemiernik oprócz glikozydów zawiera substancje balastowe, które wywołują nudności, wymioty i biegunkę. Przedawkowanie może wywołać zaburzenia rytmu serca, majaczenie oraz migotanie przedsionków. To stany zagrażające życiu.
Dinitrofenol
DNP Fat Burner – pod tą nazwą ukrywa się dinitrofenol (DNP), który jest reklamowany w internecie jako pożeracz tłuszczu i doskonały środek odchudzający. Rzeczywiście, można się nim skutecznie odchudzić, nawet na śmierć (w czerwcu 2013 r. głośno było o przypadku 20-letniej kobiety, która zmarła po zażyciu DNP).
Dlaczego dinitrofenol jest tak niebezpieczny? Po jego zażyciu komórki naszego organizmu „głupieją”. Zaczynają bez opamiętania spalać tłuszcz znajdujący się w organizmie i dzieje się to tak długo, aż znikną wszystkie komórki tłuszczowe. Intensywne spalanie powoduje gwałtowny wzrost temperatury i ciało zaczyna „gotować się” od środka. To w pierwszej kolejności niszczy układ nerwowy. Dinitrofenol to fitotoksyczny bojowy środek trujący, który podczas wojny w Wietnamie był używany do niszczenia upraw i lasów. Rzeczywiście, silnie przyspiesza metabolizm w komórkach tłuszczowych, ale ze względu na toksyczne właściwości nigdy nie był dopuszczony do stosowania przez ludzi.
A może dopalacz?
Afetamina choć to wydaje się nieprawdopodobne, także jest stosowana jako środek odchudzający. Rzeczywiście hamuje ona łaknienie, więc automatycznie przyczynia się do utraty masy ciała. Jednak ceną za taką kurację jest zwykle uzależnienie. Poza tym, organizm pozbawiony składników odżywczych staje się bardzo podatny na infekcje wirusowe i bakteryjne. Amfetamina to narkotyk, który badacze znajdują w środkach na odchudzanie dostępnych w internecie. Oczywiście, informacji tej nie podaje się do publicznej wiadomości. O negatywnych skutkach przyjmowania narkotyków chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Biegunki, drgawki, problemy ze strony układu nerwowego, wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca – to tylko niektóre ze skutków zażycia amfetaminy.
Sibutramina
Sibutramina to organiczny związek chemiczny hamujący łaknienie, który stosowano, pod różnymi nazwami handlowymi, w leczeniu otyłości. Gdy jednak okazało się, że ma bardzo wiele działań niepożądanych, został wycofany ze sprzedaży. Niestety substancja ta nadal jest dodawana do wielu ziołowych preparatów wspomagających odchudzanie, sprowadzanych z Dalekiego Wschodu. Ale o tym klientów się nie informuje.
Lista działań niepożądanych sibutraminy jest długa: bezsenność, nudności, zaparcia, ból i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, kołatanie serca, uderzenia gorąca, nadciśnienie tętnicze, nasilenie dolegliwości związanych z guzkami krwawniczymi, niepokój, zwiększona potliwość, zaburzenia smaku. Mogą wystąpić także wykwity skórne, migotanie przedsionków, pobudzenie, zaburzenia wytrysku, impotencja, depresja, wymioty, niewyraźne widzenie, biegunka, łysienie, zatrzymanie moczu, zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Uwaga na senes!
Z punktu widzenia prawa suplementy diety czy zioła na odchudzanie są produktami żywnościowymi – ich wytwórca nie ma obowiązku umieszczać na opakowaniu informacji o wskazaniach i przeciwwskazaniach. Tymczasem w wielu takich preparatach składnikiem są liście senesu, bogate w związki antranoidowe, które działają przeczyszczająco. Senesu można używać sporadycznie, przy uciążliwych zaparciach. Dłuższe stosowanie zaburza gospodarkę elektrolitową, co może być przyczyną groźnych zaburzeń rytmu serca.