Podstawowe zasady ODCHUDZANIA - mniej jedzenia, wiecej ruchu

2007-07-31 3:19

Żeby pozbyć się nadwagi, konieczne jest spalenie nadmiaru tłuszczu. Organizm musi zacząć zużywać zapasy energii z tkanki tłuszczowej. Jest to możliwe, gdy twój bilans energetyczny będzie ujemny, czyli podczas odchudzania ograniczysz jedzenie. Ale ujemny bilans energetyczny możesz również osiągnąć, zwiększając aktywność fizyczną.

Podstawowe zasady ODCHUDZANIA - mniej jedzenia, wiecej ruchu
Autor: thinkstockphotos.com Drastyczna dieta zmniejsza przemianę materii, zaś ćwiczenia, aktywność fizyczna pomagają w jej zwiększeniu. Dlatego jeśli chcesz schudnąć bez efektu jo-jo postaw na ruch i zdrową dietę.

Jeśli chcesz chudnąć, organizm musi zacząć zużywać zapasy energii z tkanki tłuszczowej. Stanie się to tylko wtedy, gdy twój bilans energetyczny będzie ujemny. Krótko mówiąc, to co zjemy, nie dostarczy organizmowi wystarczającej dawki kalorii. Dlatego zwykle ograniczamy jedzenie. Ale jest skuteczniejszy sposób odchudzania.

Aktywność fizyczna konieczna, by odchudzanie było efektywne

Jeśli ujemny bilans energetyczny zaczniesz uzyskiwać przez wzrost aktywności fizycznej, unikniesz efektu jo-jo. Dzieje się tak, ponieważ regularny ruch nie tylko zwiększa dzienny wydatek energetyczny, ale też powoduje wzrost podstawowej przemiany materii (PPM). To ilość energii, jaką organizm potrzebuje każdego dnia, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe, takie jak: oddychanie, praca serca czy utrzymanie stałej temperatury ciała. Im wyższa PPM, tym więcej organizm spala w ciągu dnia. Drastyczne ograniczenia wprowadzane do menu obniżają PPM, natomiast regularny ruch pomaga w jej zwiększeniu. A to gwarancja nie tylko redukcji masy ciała, ale również utrzymania uzyskanych efektów. Nie wolno przy tym zapominać o zasadach zdrowego odżywiania.

Ruch plus zdrowa dieta gwarantują sukces w odchudzaniu

Aktywność fizyczna nie musi od razu oznaczać codziennych treningów w klubie fitness czy siłowni. Zacznij małymi krokami. Zaparkuj dalej samochód, aby przespacerować się kawałek, zamiast wjeżdżać windą, wejdź po schodach. Czekając na spotkanie lub autobus staraj się pochodzić, a nie siedzieć. Jeśli pogoda sprzyja, a masz do załatwienia sprawę w pobliżu domu czy do zrobienia małe zakupy, wybierz się na piechotę. Te niewielkie wydatki energetyczne zsumują się i pomogą zrównoważyć bilans energetyczny. A jeśli stopniowo włączysz do tego regularne spacery, jogging czy jazdę na rowerze, to przy zdrowym stylu odżywiania, bez wprowadzania szczególnych ograniczeń, możesz osiągnąć ujemny bilans energetyczny i pozbyć się na stałe zbędnych kilogramów.

miesięcznik "Zdrowie"